Den dåliga formen fortsätter för LIF som på onsdagskvällen åkte på sin åttonde raka förlust i bortamötet med Skånela. Matchen slutade 31-29. LIF får dock tacka nästjumbon Tyresö som bortaslog RP Linköping vilket betyder att LIF därmed är klara för allsvenskan även nästa säsong.
LIF åkte till Vikingahallen i Märsta för att försöka knipa en poäng och säkra det allsvenska kontraktet. LIF inledde matchen starkt och höll jämna steg med tabellfyran. Sen blixtrade LIF till från 6-6 nio minuter in i första halvlek till 6-11 när halva första halvleken var spelad. Skånela begärde då timeout. Efter timeouten kom Skånela igång men LIF höll ut hela halvleken och kunde gå till halvtidsvila med en 16-18 ledning.
Jag tror ingen blir förvånad längre när LIF tappar ledningar i början på andra halvlek. Tvåmålsledningen var snart borta och istället var det Skånela som hade kommandot över matchen. Dock så lyckades LIF bita sig kvar i matchen och inte släppa iväg Skånela. LIF kämpade sig tillbaka in i matchen och med när klockan stod på 52 minuter spelade hade LIF återtagit ledningen i matchen. Dessvärre åkte LIF på en tvåminutersutvisning med bara fem minuter kvar vilket gjorde att Skånela kunde komma ikapp och senare gå förbi i matchens slutskede. Resultatet skrevs till 31-29.
LIF kunde trots sin förlust säkra det allsvenska kontraktet efter att Tyresö borta besegrat RP Linköping. LIF är tre poäng för RP med bara en match kvar och spela. Oavsett hur sista matchen hemma mot OV Helsingborg slutar på söndag kommer LIF att sluta på en tiondeplats i serien och undvika negativt kval.
På söndag är det klara serieettan OV Helsingborg som kommer på besök i säsongens sista hemmamatch. Vi får hoppas att LIF kan avsluta säsongen snyggt och få med sig något positivt inför nästa säsong.
Matchfakta: Skånela – LIF Lindesberg
31-29 (16-18)
Publik: 461
Målskyttar LIF: Albin Järlstam 7, Fatlum Ahmeti, Axel Magnusson 6, Bashkim Gashi 4, Thmoas Matic 3, Jesper Nilsson, Jesper Jakobsson, Martin Boija
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.