Den dåliga formen fortsätter för LIF som på onsdagskvällen åkte på sin åttonde raka förlust i bortamötet med Skånela. Matchen slutade 31-29. LIF får dock tacka nästjumbon Tyresö som bortaslog RP Linköping vilket betyder att LIF därmed är klara för allsvenskan även nästa säsong.
LIF åkte till Vikingahallen i Märsta för att försöka knipa en poäng och säkra det allsvenska kontraktet. LIF inledde matchen starkt och höll jämna steg med tabellfyran. Sen blixtrade LIF till från 6-6 nio minuter in i första halvlek till 6-11 när halva första halvleken var spelad. Skånela begärde då timeout. Efter timeouten kom Skånela igång men LIF höll ut hela halvleken och kunde gå till halvtidsvila med en 16-18 ledning.
Jag tror ingen blir förvånad längre när LIF tappar ledningar i början på andra halvlek. Tvåmålsledningen var snart borta och istället var det Skånela som hade kommandot över matchen. Dock så lyckades LIF bita sig kvar i matchen och inte släppa iväg Skånela. LIF kämpade sig tillbaka in i matchen och med när klockan stod på 52 minuter spelade hade LIF återtagit ledningen i matchen. Dessvärre åkte LIF på en tvåminutersutvisning med bara fem minuter kvar vilket gjorde att Skånela kunde komma ikapp och senare gå förbi i matchens slutskede. Resultatet skrevs till 31-29.
LIF kunde trots sin förlust säkra det allsvenska kontraktet efter att Tyresö borta besegrat RP Linköping. LIF är tre poäng för RP med bara en match kvar och spela. Oavsett hur sista matchen hemma mot OV Helsingborg slutar på söndag kommer LIF att sluta på en tiondeplats i serien och undvika negativt kval.
På söndag är det klara serieettan OV Helsingborg som kommer på besök i säsongens sista hemmamatch. Vi får hoppas att LIF kan avsluta säsongen snyggt och få med sig något positivt inför nästa säsong.
Matchfakta: Skånela – LIF Lindesberg
31-29 (16-18)
Publik: 461
Målskyttar LIF: Albin Järlstam 7, Fatlum Ahmeti, Axel Magnusson 6, Bashkim Gashi 4, Thmoas Matic 3, Jesper Nilsson, Jesper Jakobsson, Martin Boija
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades hon om att hennes mamma hade omkommit i en olycka, där mamman även nämndes med både namn och personnummer. Sedan dess har liknande sms skickats över hela landet, och nu går SOS Alarm ut med en varning.
– Detta är ingenting som SOS Alarm ligger bakom, och händelserna hanteras av polisen, skriver man i ett pressmeddelande.
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.
Under måndagseftermiddagen presenterades ett nytt politiskt styre för Region Örebro län. Vid en pressträff meddelades att en politisk överenskommelse är klar mellan fyra partier.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.