LIF Lindesbergs landslagsdebutant Benjamin Stolth. Foto: LIF Lindesberg
LIF-talangen uttagen till U18-landslaget: ”Jätteroligt”
Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som kommer att få representera Sverige i Spanien i mitten av mars. Den orangeklädde kantspelaren, Benjamin Stolth, var ett av namnen som redovisades till U18-landslaget, vilket innebär att LIF-spelaren kommer att få göra sin landslagsdebut om bara en månad.
– Jag fyllde år dagen efter att truppen lades ut så det här blev en bra och tidig födelsedagspresent, berättar Benjamin Stolth.
I veckan släppte Svenska Handbollslandslaget de sexton namnen som har blivit antagna till U18-landslaget som ska representera Sverige i Spanien, nu i mars. Tio av de sexton namnen är landslagsdebutanter och bland truppens två högersexor hittas ett namn från LIF Lindesberg, nämligen Benjamin Stolth.
– Jag fick först se mitt namn i laget när förbundet lade upp truppen på Instagram men kort efter det så fick jag även ett mail med information om att jag är intagen i laget. När jag först fick se att jag fanns med i laget så blev det mest en chock även om det såklart är jätteroligt. Jag fyllde år dagen efter att truppen lades ut så det här blev en bra och tidig födelsedagspresent, berättar Benjamin.
LIF Lindesbergs landslagsdebutant Benjamin Stolth. Foto: LIF Lindesberg
LIF Lindesberg meddelar via sin hemsida att föreningen är otroligt stolta över att Benjamin har blivit en av landslagets sexton spelare. Samtidigt beskriver LIF Lindesberg Benjamin som en ödmjuk och talangfull kille som varje vecka visar upp en enorm träningsmoral, både till träningar och matcher. Något som den unga spelaren nu har fått ett stort kvitto på.
Den 19:e till 21:a mars så kommer Benjamin att representera både Lindesberg men även Sverige, när U18-landslaget åker ner till spanska Cadiz för matcher mot Spanien, Portugal och Norge inom Scandiberico Tournament. Det svenska U18-landslaget kommer först att genomföra gemensamma träningar i Malmö samt en avslutande träningsmatch innan hela laget åker ner till Spanien, dagen innan turneringen tar sin början.
– Jag ser jättemycket fram emot det här. Det är bara att ladda upp genom att träna extra hårt nu och komma upp i bra form innan truppens gemensamma träningar. Min största styrka som spelare är att dra dit bollar i målet och bidra med bra glädje i gänget så jag kommer att göra mitt bästa för att göra det i den här truppen också. Jag tror att det kommer gå bra. Jag känner ingen större press, det är bara att köra och njuta, säger Benjamin.
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V kommer att stänga akutkirurgin på Lindesbergs lasarett. Socialdemokraterna, som leder styret, tänker inte byta riktning.
1 september 2026 klockan 08:45 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
En av landets, just nu, största rappare, Dani M, gästade Lindesberg under lördagseftermiddagen och gjorde en halvtimmes uppträdande vid Björkhagaskolan. Foto: Timmy Lundegård
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
Replik Jenny Steen och Joakim Carlsson
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags ...