Vid 22:30-tiden igår kväll gick larmet – igen – vid Trygg Hansa i Lindesberg. Trots att både vaktbolag och polisen snabbt kunde infinna sig på plats, så var gärningsmännen redan borta. Det var även sex stycken dataskärmar, värda 5000 kr styck. Detta var det andra inbrottet och stölden av skärmar som Trygg Hansa drabbats av på knappt en veckas tid. Förra veckan stals fem skärmar till ett sammanlagt värde av 35 000 kronor.
Snabba pengar
Allt tyder på att en liga specialiserat sig på att stjäla och sälja dataskärmar, och just det utgår polisen ifrån i utredningen. I dagsläget rör det sig om cirka 15 skärmar som stulits från bland annat Trygg Hansa och Lindeskolan. Enligt närpolischef Magnus Luhr är det för tidigt att spekulera i vilka som ligger bakom det här. Dock medger han att syftet är att tjäna snabba pengar. Och dataskärmarna är av sådan kvalitet att det är lätt att sälja.
-Det är nog inte direkt svårt att sälja de här skärmarna, efterfrågan finns och där ser gärningsmännen sin chans att tjäna snabba pengar, menar Magnus Luhr.
Trots att tillvägagångssättet varit ganska brutalt med fönsterkrossning och snabbt genomfört har tjuvarna inte lämnat några spår efter sig. Dessutom har minst två av inbrotten skett relativt tidigt på kvällen, strax efter klockan 22, men inte ens det har hjälpt polisen framåt.
-Det finns inga vittnen till händelserna trots tiden för inbrotten. Just nu har vi ingen misstänkt, men jobbar utifrån några linjer vi hoppas ska leda till att vi får klarhet i det här.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.