Den årliga insamlingen Världens Barn har börjat och i år hoppas man i Röda Korset Lindesberg, att fjolårets mycket fina resultat kommer att slås med råge.-Det vore väldigt roligt om vi kunde göra det, för den här insamlingen är ju för en oerhört viktig sak: För att hjälpa barn som lider ute i världen, förklarar Gunilla Egeryd, samordnare på Röda Korset.
Under 2008 års insamling skänkte Lindesbergarna cirka 177 000 kronor eller snudd på åtta kronor per invånare. Det placerade Lindeborna över genomsnittet bland de 12 kommunerna i Örebro län. Och nu hoppas man alltså att graden av givmildhet och vilja att hjälpa barn i andra länder, som lider av svält och sjukdomar eller inte får chansen att gå i skolan etc, har ökat sedan förra året.
Insamlingen arrangeras på det lokala planet av en rad olika organisationer och företag som Röda Korset, Erikshjälpen, Lions Kristina, Coop, Rädda Barnen och församlingarna i Lindesbergs kommun. Själva kommuninsamlingen pågår en månad framåt och avslutas sedan med en stor TV-gala.
-Under den här perioden kommer det arrangeras olika aktiviteter som till exempel konserter och försäljningsdagar i Lindesbergs kommun. Men det går naturligtvis också bra att lägga en slant i någon av alla insamlingsbössorna som vi själva går runt med eller finns placerade på lite olika platser. Det ska vara lätt att engagera sig och vara delaktig, påpekar Gunilla Egeryd.
Insamlingen sker med hjälp av ideella gemensamma krafter och inbringade 2008 hela 81 miljoner kronor. Pengarna har gått till såväl pågående som nystartade projekt. Inför 2009 års insamling har man konstaterat att det aldrig någonsin tidigare varit ett så stort intresse för att hjälpa till som nu. Man uppskattar att omkring 40 000 människor i landet ställer sig till förfogande.
Så här ser insamlingens aktivitetsprogram ut i Lindesbergs kommun
Fellingsbro
27 sept.
• Körkonsert i Kyrkan kl 18.00 Kollekt t Världens Barn
8-9 okt.
• Bössinsamling i samhället,
10 okt.
• Bössinsamling i Rockhammar
Frövi
8-9 okt.
• Skolkampen
11 okt.
• Familjegudstjänst med barnkören i kyrkan. Kollekt.
Lindesberg
4 okt.
• Konsert i Kyrkan kl 18.00. Barnkör, Estetelever, Carolin Johansson, David Karlsson. Ljusmarschaller säljes av Lions Kristina Inträdesbiljett 50 kronor, barn gratis säljes på Biblioteket med början den 28 sept.
V. 41
• Köp Världens Barns Novellsamling 145 kr hos Köpmannaföreningens ombud.
2-3 okt, 8 -10 okt.
• Bössinsamling i centrum. Bössor i vissa butiker hela perioden.
10 okt.
• Erikshjälpens dagskassa, Arne Johnsson läser ur Världens Barns Novellsamling
11 okt.
• Kollekt från kyrkorna
Guldsmedshyttan
• Insamling på Öppet Hus Vestas
9 okt.
• Gospelkonsert i kyrkan kl 19.00 Kollekt.
• Potatisförsäljning och bössinsamling
11 okt.
• Familjegudstjänst kollekt
Storå
8-9 okt.
• Skolkampen
• Julkonsert i Ramsberg (arrangeras i dec)
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.