Den årliga insamlingen Världens Barn har börjat och i år hoppas man i Röda Korset Lindesberg, att fjolårets mycket fina resultat kommer att slås med råge.-Det vore väldigt roligt om vi kunde göra det, för den här insamlingen är ju för en oerhört viktig sak: För att hjälpa barn som lider ute i världen, förklarar Gunilla Egeryd, samordnare på Röda Korset.
Under 2008 års insamling skänkte Lindesbergarna cirka 177 000 kronor eller snudd på åtta kronor per invånare. Det placerade Lindeborna över genomsnittet bland de 12 kommunerna i Örebro län. Och nu hoppas man alltså att graden av givmildhet och vilja att hjälpa barn i andra länder, som lider av svält och sjukdomar eller inte får chansen att gå i skolan etc, har ökat sedan förra året.
Insamlingen arrangeras på det lokala planet av en rad olika organisationer och företag som Röda Korset, Erikshjälpen, Lions Kristina, Coop, Rädda Barnen och församlingarna i Lindesbergs kommun. Själva kommuninsamlingen pågår en månad framåt och avslutas sedan med en stor TV-gala.
-Under den här perioden kommer det arrangeras olika aktiviteter som till exempel konserter och försäljningsdagar i Lindesbergs kommun. Men det går naturligtvis också bra att lägga en slant i någon av alla insamlingsbössorna som vi själva går runt med eller finns placerade på lite olika platser. Det ska vara lätt att engagera sig och vara delaktig, påpekar Gunilla Egeryd.
Insamlingen sker med hjälp av ideella gemensamma krafter och inbringade 2008 hela 81 miljoner kronor. Pengarna har gått till såväl pågående som nystartade projekt. Inför 2009 års insamling har man konstaterat att det aldrig någonsin tidigare varit ett så stort intresse för att hjälpa till som nu. Man uppskattar att omkring 40 000 människor i landet ställer sig till förfogande.
Så här ser insamlingens aktivitetsprogram ut i Lindesbergs kommun
Fellingsbro
27 sept.
• Körkonsert i Kyrkan kl 18.00 Kollekt t Världens Barn
8-9 okt.
• Bössinsamling i samhället,
10 okt.
• Bössinsamling i Rockhammar
Frövi
8-9 okt.
• Skolkampen
11 okt.
• Familjegudstjänst med barnkören i kyrkan. Kollekt.
Lindesberg
4 okt.
• Konsert i Kyrkan kl 18.00. Barnkör, Estetelever, Carolin Johansson, David Karlsson. Ljusmarschaller säljes av Lions Kristina Inträdesbiljett 50 kronor, barn gratis säljes på Biblioteket med början den 28 sept.
V. 41
• Köp Världens Barns Novellsamling 145 kr hos Köpmannaföreningens ombud.
2-3 okt, 8 -10 okt.
• Bössinsamling i centrum. Bössor i vissa butiker hela perioden.
10 okt.
• Erikshjälpens dagskassa, Arne Johnsson läser ur Världens Barns Novellsamling
11 okt.
• Kollekt från kyrkorna
Guldsmedshyttan
• Insamling på Öppet Hus Vestas
9 okt.
• Gospelkonsert i kyrkan kl 19.00 Kollekt.
• Potatisförsäljning och bössinsamling
11 okt.
• Familjegudstjänst kollekt
Storå
8-9 okt.
• Skolkampen
• Julkonsert i Ramsberg (arrangeras i dec)
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.