Vill vi vara en idyll i Bergslagen eller livskraftig enhet i Mälardalen? Eller kanske både och. Ja, frågan ställs på sin spets när debatten om kommunsammanslagningar påbörjats. I förra veckan berättade vi om hur utredare Sören Häggroth har kommit fram till att antalet kommuner i landet bör minska i antal – radikalt.
Efter att vi publicerat uppgifterna dröjde det inte länge förrän folk började höra av sig till oss. Många tycker förslaget verkar bra – men i frågan om med vilka kommuner Lindesberg ska slå sig samman med, går svaren isär. Invånare i södra kommundelen känner ingen samhörighet med grannar i norr och tvärtom.
På ett högre plan, i kommunledningen, är frågan om sammanslagningar ännu en sval sak. Det lär inte ske inom en snar framtid, det tar lång tid att genomföra, förklarar Lindesbergs kommunchef Peter Bring och vill med anledning av det inte spekulera om några scenarion som kan bli tänkbara för Lindes del.
Ett enande av kommunerna måste dock ske på en mycket stadig grund. Det måste finnas ett riktigt syfte, annars faller idén med kommunsammanslagningar, menar han.
– Man måste fråga sig vad man kan åstadkomma tillsammans, säger kommunchef Peter Bring.
Bring tycker det idag är alldeles för tidigt att tala om när en sammanslagning med ett antal av våra grannkommuner kan komma att bli av. Han vill inte heller säga med vilka kommuner en sådan skulle kunna bli aktuell.
– Vi måste kunna skapa bärkraftiga enheter, för det krävs att förutsättningar finns att i ett längre perspektiv utvecklas genom att komplettera varandra. Men jag vill inte uttala mig om vilka kommuner vi skulle kunna slå oss samman med just nu. Det är för tidigt idag, säger Peter Bring.
Även Lindesbergs kommunalråd ser en sammanslagning väldigt avlägset. Men han försöker inte vifta bort det faktum att så kan bli aktuellt i framtiden. Anders Ceder talar dock hellre om ett ökat samarbete över kommungränserna, än någon form av regionbildning.
– Jag är inte säker på att man vinner något på det nämligen. Det är också mycket som måste stämma och passa in för att en sammanslagning av flera kommuner ska fungera rent praktiskt, säger Ceder.
Han välkomnar ett ökat samarbete med såväl våra ”grannar” som med kommuner i Mälardalen. Vidare konstaterar han att det är farligt att isolera sig och därför bör rikta intresse åt flera håll.
– Jag tycker inte vi ska välja vilken region vi ska vara i, vi ska vara öppna åt alla håll. Vi bör ha ett bra samarbete med våra grannar och samtidigt rikta intresse och uppmärksamhet för Mälardalen.
Under torsdagen bjöd Lindeskolan in till sin årliga gymnasiemässa, där högstadieelever från både Lindesbergs och Ljusnarsbergs kommun kom på besök för att bekanta sig med skolans olika program, och kanske få en klarare bild av vad de vill läsa under sin kommande gymnasietid. Skolans olika UF-företag fick också en chans att visa upp sig och öva på marknadsföring.
I slutet av september kom beskedet att Statens institutionsstyrelse, SiS, planerade att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro, senast den 30 juni 2027. Avvecklingen har dock gått betydligt snabbare, och redan den sista november ska hemmet vara tomt. Vad som skulle ske med Granhult i Gammelbo var då ovisst, men nu är det klart att man slås ihop med Sundbo i Fagersta – som tar emot pojkar som har dömts till sluten ungdomsvård (LSU).
Efter 37 år inom polisen har Ulf Andersson tagit sig an en ny roll som kommunpolis i Lindesberg, med fokus på samverkan, trygghet och beredskapsfrågor.
– Jag ser fram emot att vara en länk mellan medborgarna och lokalpolisområdet, säger Ulf Andersson.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson och vårdcentralschef Hanna Hellberg har det första året på Idun vårdcentral i Storå handlat om problemlösning, nya arbetssätt och att bygga upp en verksamhet från grunden. Nu börjar rutinerna sätta sig och patienterna blir fler.
– Vi arbetar mycket med att lösa problem och hitta tydliga vägar. Det är tuffa utmaningar och det vi älskar att jobba med det. Det är vår hobby, säger Mia konradsson med ett leende.