Vill vi vara en idyll i Bergslagen eller livskraftig enhet i Mälardalen? Eller kanske både och. Ja, frågan ställs på sin spets när debatten om kommunsammanslagningar påbörjats. I förra veckan berättade vi om hur utredare Sören Häggroth har kommit fram till att antalet kommuner i landet bör minska i antal – radikalt.
Efter att vi publicerat uppgifterna dröjde det inte länge förrän folk började höra av sig till oss. Många tycker förslaget verkar bra – men i frågan om med vilka kommuner Lindesberg ska slå sig samman med, går svaren isär. Invånare i södra kommundelen känner ingen samhörighet med grannar i norr och tvärtom.
På ett högre plan, i kommunledningen, är frågan om sammanslagningar ännu en sval sak. Det lär inte ske inom en snar framtid, det tar lång tid att genomföra, förklarar Lindesbergs kommunchef Peter Bring och vill med anledning av det inte spekulera om några scenarion som kan bli tänkbara för Lindes del.
Ett enande av kommunerna måste dock ske på en mycket stadig grund. Det måste finnas ett riktigt syfte, annars faller idén med kommunsammanslagningar, menar han.
– Man måste fråga sig vad man kan åstadkomma tillsammans, säger kommunchef Peter Bring.
Bring tycker det idag är alldeles för tidigt att tala om när en sammanslagning med ett antal av våra grannkommuner kan komma att bli av. Han vill inte heller säga med vilka kommuner en sådan skulle kunna bli aktuell.
– Vi måste kunna skapa bärkraftiga enheter, för det krävs att förutsättningar finns att i ett längre perspektiv utvecklas genom att komplettera varandra. Men jag vill inte uttala mig om vilka kommuner vi skulle kunna slå oss samman med just nu. Det är för tidigt idag, säger Peter Bring.
Även Lindesbergs kommunalråd ser en sammanslagning väldigt avlägset. Men han försöker inte vifta bort det faktum att så kan bli aktuellt i framtiden. Anders Ceder talar dock hellre om ett ökat samarbete över kommungränserna, än någon form av regionbildning.
– Jag är inte säker på att man vinner något på det nämligen. Det är också mycket som måste stämma och passa in för att en sammanslagning av flera kommuner ska fungera rent praktiskt, säger Ceder.
Han välkomnar ett ökat samarbete med såväl våra ”grannar” som med kommuner i Mälardalen. Vidare konstaterar han att det är farligt att isolera sig och därför bör rikta intresse åt flera håll.
– Jag tycker inte vi ska välja vilken region vi ska vara i, vi ska vara öppna åt alla håll. Vi bör ha ett bra samarbete med våra grannar och samtidigt rikta intresse och uppmärksamhet för Mälardalen.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.