Idag, måndag, inleds arbetet med att besiktiga 180 mil elnät från ovan med helikopter. Vissa stunder kommer den att flyga på låg höjd och med anledning av detta går Linde energi ut med en upplysning främst riktad till djurägare.
– Helikoptern flyger tidvis på väldigt låg höjd och kan därför röna viss uppmärksamhet. Särskilt hästar och andra djur kan lätt bli rädda av det smattrande ljudet och därför hoppas vi att informationen når ut till djurägarna, så att de kan vidta eventuella åtgärder, hälsar Fredrik Klingvall, kommunikationsansvarig på Linde energi.
Besiktningen kommer att pågå under denna vecka i stora delar av Lindesbergs kommun samt Närkes Kil med omnejd.
– Vårt jobb är att se till att våra kunder alltid har el – året runt, dygnet runt. För att kunna erbjuda en hög leveranssäkerhet behöver vi varje år besiktiga vårt ledningsnät. Vi kan då upptäcka potentiella trädpåfall och andra risker samt enklare utvärdera och prioritera våra insatser, säger Joakim Johansson, affärsområdeschef El på Linde energi.
– Vi följer Folkhälsomyndighetens riktlinjer och rekommendationer och vill kunna genomföra en coronasäker helikopterbesiktning. Nu är piloten fullt vaccinerad mot covid-19, vilket känns tryggt för alla inblandade, fortsätter Joakim Johansson.
Att syna ledningsnätet från ovan sker inte enbart med hjälp av en helikopter.
– Vi besiktigar regelbundet delar av ledningsnätet med drönare, men på många håll är nätet mer svårtillgängligt. Helikopterflygning är helt enkelt ett komplement till drönare, avslutar Joakim Johansson.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför bestämde sig årskurs 5 för att skriva ett medborgarförslag, och överlämna det personligen till Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M).
– Det är inte varje dag jag får så här fint besök, sade Bodman (M).
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.