Klockan 10:00 idag, torsdag, invigdes det nya digitala kulturhistoriska arkivet. Från och med nu kan alla med en uppkopplad dator surfa in i det enorma bildarkiv som förvaras nere i källaren under biblioteket.
Arbetet med att digitalisera kulturskatten i bibliotekets källarvåning inleddes i januari i år. Hittills har man hunnit överföra cirka 1000 bilder från analogt till digitalt format. Det är dock långt ifrån slutmålet. Arkivet innehåller nämligen mer än 100 000 bilder! Det digitala bildarkivet kommer uppdateras flera gånger per år.
– Målsättningen framöver blir att kunna ha releaser 2-4 gånger om året då det digitala arkivet uppdateras med nya bilder, informerar Daniel Heiniemi som är tillförordnad arkivarie och har haft ansvaret för arbetet med det nya, moderna bildarkivet.
Fortsättningsvis kommer fyra personer, i olika utsträckning, arbeta med att överföra bilder ur det gamla arkivet till det nya.
Klicka här för att komma till bildarkivet och en rejäl dos nostalgi och historia
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.