Molly och Frida i sulkyn bakom Mulle. Foto: Camilla Lagerman
Linde Sports Camp i full gång – avslutas med stadskamp
Det råder febril aktivitet både i och runt omkring Lindesberg Arena, när 145 barn och ungdomar i åldern 10-12 år deltar i Linde Sports Camp. På lördag är det stor avslutning då allmänheten bjuds in att testa de 15 olika sporterna, dessutom invigs den nya klättersvampen, och en stadskamp utlovas!
Att Linde Sports Camp är ett populärt inslag hos kommunens unga råder det ingen tvekan om, i år slog man nytt deltagarrekord med hela 145 anmälda.
När LindeNytt hälsar på under torsdagen hörs det glada tillrop och skratt från alla håll och kanter i den enorma arenan. I den ena delen av stora hallen övar en grupp på tennis, och för tillfället är det balansövningar på schemat, en tennisboll ska studsas så många gånger som möjligt på ett tennisrack och barnen jobbar hårt för att klå varandra.
Foto: Camilla Lagerman
Inne i bowlinghallen råder det fullt fokus på de banor där lägerungdomarna håller till, det är viktigt att hålla kolla på sina poäng, och kompisarnas.
– Neej! utbrister Klara Sahlén när hennes klot lämnar några envisa käglor kvar på banan.
Klara är en av de ungdomar som bär svart tröja med texten ”Veteran” på, det betyder att man varit med i samtliga tre år som man kan deltaga, och sista året blir man alltså veteran.
Foto: Camilla Lagerman
I gymnastiksalen är det Parkour som gäller, där hallen förvandlats till en hinderbana med varierande svårighet på de olika stationerna. Här gäller det att våga prova, vilket dessa barn inte har några som helt problem med.
Foto: Camilla Lagerman
Ute på Loppholmarna pågår Ponnytrav, där de olika ekipagen ska ta sig runt en bana på kortast tid. Alla vill självklart vinna, och tjejerna Molly och Frida i ponnyn Mulles sulky siktar på att vinna sockerbitar till sin fyrbenta vän.
– Klart ni kommer vinna, med Racer-Mulle, säger deras ledare glatt.
Foto: Camilla Lagerman
Det är inte bara trav här ute, även golf står på schemat för några av deltagarna, och det gäller att hålla tungan rätt i mun.
– Nu ska ni få se, säger David innan han svingar klubban och prickar hålet på första försöket.
Foto: Camilla Lagerman
På lördag är det stor avslutning, då den årliga familjedagen äger rum. Då har man chansen att testa alla aktiviteter som barnen lärt sig under veckan. Dessutom ska den nya klättersvampen invigas, och en stadskamp mellan Lindesberg och Nora kommer äga rum!
I Lindesbergs lag deltar Irja Gustavsson (kommunalråd S), Pär-Ove Lindqvist (oppositionsråd M), Herman Arenvang (handboll), Jenny Alenback (judo), Gunilla Dovsten (keramiker) och Jesper Hugosson (musiker). Och i Noras lag blir det Solveig Oscarsson (kommunalråd S), Helena Vilhelmsson (oppositionsråd C), Felix Blomqvist (vattenskidor), Peder Bryngelsson, (fitness), Åsa Gustafsson (skådespelare & dansare) samt Erik Ekestubbe (konstnär & musiker).
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Jag måste få börja denna veckas fotokrönika med att önska er alla en Glad Påsk. Just idag är det självaste långfredagen och vad passar du inte bättre än att temat för krönikan får bli långa exponeringstider (långa slutartider).
Fornaboda är först i landet att köra en ponnytravdag med varmblodslopp för ungdomar. Hemmahästarna Excellenzen (t.v.) och Bec's Brisa (t.h.) kommer båda att tävla på Fornaboda under måndagen. Kollage och foto: Timmy Lundegård
Travsäsongen på Fornaboda Travbana närmar sig med stormsteg. Under Annandag Påsk så smygstartar travbanan säsongen med en historisk ponnytravdag, där Fornaboda är först i landet med att arrangera varmblodslopp för ungdomar under en ponnytravdag. Startanmälan till loppet blev dessutom så pass stort att man valde att dela loppet i två.
– Det är givetvis jättepositivt, säger Claes Broberg.
I samband med Vårmönstringen den 10 maj, arrangeras utomhusfestivalen Vårfesten, som i år huserar på Brasserie All In och gästas av kultbandet Drängarna. Nu har två av LindeNytts läsare chansen att vinna varsin biljett till eventet, genom att svara rätt på tävlingsfrågan.
INSÄNDARE/DEBATT: Att den kvarvarande minoriteten i Lindesbergs kommun redan från början kändes skakig i sitt styre har vi redan sagt. Det tog inte mer än knappt ett och ett halvt år innan Lpo lämnade samarbetet och sedan även Liberalerna några månader senare. Är Sverigedemokraterna näst på tur att lämna?
Laddat för en aktiv påskhelg
Med påsken runt hörnet väntar en mängd roliga aktiviteter för hela familjen. Här finns möjlighet att prova på allt från att göra eget papper...
På söndag klockan 12:00 är det premiär för Pojkallsvenskan västra, där totalt 14 lag tävlar om att bli bäst i regionen. På Fröjevis konstgräs ställs IFK Lindesberg U15 mot FBK Karlstad i öppningsmatchen. LindeNytt hälsade på det taggade laget under torsdagskvällens träning för att ta pulsen inför söndagens premiär.
– Det är ju en ynnest att få fram elva bra fotbollsspelare, som jag hävdar att alla skulle kunna spela A-lagsfotboll, säger huvudtränare Aleksander Lazarevic.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag visa en blandning bilder som jag fotograferat under den gångna veckan. Det börjar röra på sig ute i naturen. Fåglar har börjat bygga bon och skyddar sina revir. Däggdjuren har börjat visa sig ute på öppna marker för att äta upp sig efter vintern. Det är en väldigt fin tid ute i naturen nu. Högtid för mig som naturfotograf.
Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre olika tävlingar som är de största i sitt slag. Samtliga deltagare åkte hem med medalj efter starka prestationer i både individuell tävling och kata.
UPPDATERAD KL. 14.08: Det brinner just nu i området Östra Hagen, Gusselby/Aspa, utanför Lindesberg. Enligt polisen skall det röra sig om en kontrollerad eldning som har spridit sig till terrängen.
– Det blåser ganska kraftigt på platsen och elden sprider sig snabbt, uppger operatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.