Med en ny setseger säkrad från gårdagen så spelade Linde Volley in en setseger även under söndagen, tabellfemman RIG Falköping skulle mötas på deras hemmaplan där Linde Volley var otroligt nära att spela in sina första poäng för säsongen.
Efter gårdagens förlust mot Gislaved väntade en ny match under söndagen, detta mot tabellfemman RIG Falköping.
Linde Volleys åttonde match för säsongen inleddes lovande där Lindelaget, genom misstag från RIG och en lyckad blockering från Sofia Larsson kunde Linde Volley spela sig till en tidig ledning med 0-2.
Ledningen blev kortvarig då motståndarlaget spelade in fyra raka poäng med Linde var ändå aldrig borta trots detta underläge, med flera poäng från Ida Larsson, Tinna Rut och Martina Konecna genom setet så höll sig setet fortsatt jämnt.
Med 14-12 kom problemen för Linde Volley där RIG utökade till 16-12 vilket tvingade Lindelaget till en time-out, med tre raka poäng efter lagets uppsnack spelade Linde Volley sig tillbaka i setet där RIG begärde sin första time-out med 16-16 på poängtavlan.
Linde Volley tog omgående ledningen efter ett nytt uppsnack där man med 18-21 såg ut att ha en säker setseger på gång, RIG kom starkt tillbaka och lyckades dessutom vända setet till sin fördel där de trots en ny time-out från Linde kunde segra med jämna 25-23.
Poängtavlan visade 1-0 när man gick in för det andra setet, trots att Linde Volley kunde spela in den inledande poängen genom Ida Larsson så blev det i princip omöjligt för Linde att spela sig ikapp motståndarlaget RIG.
RIG tog tidigt kommandot av setet och hade en klar 7-1-ledning inför setets första time-out, väl i ledning utökade de ytterligare vilket gjorde det fortsatt svårt för Linde Volley som tidigt fick se sig slagna i setet.
Linde Volley skulle däremot se till att det tredje setet inte blev det sista för matchen, setet blev en jämn kamp om segern där det inledande setets slutresultat på 25-23 vändes till Lindes fördel.
Efter ett jämnt set med flera inledande misstag från RIG så kunde Linde Volley spela sig till en seger i det tredje setet, en setseger som är lagets tredje för säsongen.
Det hela vändes dock i det fjärde setet, hemmalaget RIG avslutade starkast och kunde spela hem det sista setet vilket gav tabellfemman RIG en ny seger.
Resultat RIG Falköping-Linde Volley
Slutresultat: 3-1 (25-23, 25-11, 23-25, 25-18)
Publik: –
Poänggörare: Martina Konecna (6), Ida Larsson (5), Tinna Rut (4), Sofia Larsson (1), Jennifer Tausis (1), Lisa Andersson (1), Mariana Baddini (1)
Läget i tabellen: Efter åtta spelade matcher står Linde Volley ännu utan poäng, detta lägger laget på en farlig sista plats medan RIG Falköping säkrar sin femte plats i tabellen med 12 poäng.
IKSU är närmast för Linde Volley att ta sig förbi i tabellen men behöver då två segrar, nästjumbon innehar nämligen 6 poäng.
Nästa motståndare för Linde Volley är Sollentuna som placeras trea i tabellen, detta med 16 poäng.
Nästa match: Lördag 28:e november vs Sollentuna i Lindesberg Arena med matchstart kl. 15.00
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.
I december 2025 genomförde Arbetsmiljöverket en inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i Lindesberg. Vid inspektionen framkom en rad olika brister, bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han att satsa, och öppna sin salong i helt egen regi.
– Det här är en nystart för mig, det känns jätteskönt, säger han.
En villabrand utbröt sent på fredagseftermiddagen i området Granlidenplan i Guldsmedshyttan.
– En man i 70-årsåldern är avförd med ambulans för kontroll, jag har inga uppgifter som säger att han skall vara allvarligt skadad, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under sina 10 år som gymnasiechef på Lindeskolan, har Staffan Hörnberg minst sagt gjort ett stort avtryck hos eleverna. Det numera ikoniska uttrycket ”Lindeskolan äger” myntade han, vilket nu är en självklarhet hos alla på skolan. Att Hörnberg nu gör sin sista termin är en stor förlust för skolan, menar representanter från elevkåren.
– Den personen som har haft störst inflytande för den här familjära känslan är ju Staffan, han är ändå högst uppsatt men tar sig alltid tid för eleverna, säger Daniel Flodstrom, elevkårens ordförande.
Efter 14 år som kulturarbetare i Lindesbergs kommun lämnar den välkända kulturprofilen Sara Sporre sin tjänst för nya utmaningar som kulturutvecklare i hemstaden Nora. Under åren har hon varit en drivande kultursekreterare och hållit i mängder av kulturprojekt i kommunen, såsom Vinterspår, nationaldagsfirandet och mycket mer.
– Det känns lite sorgligt, lite overkligt men också spännande att få göra något nytt – att få möta nya människor och en ny plats, säger Sara Sporre.
Lördagen och söndagen bjöd på en riktig sötchock i hela Conventum Arena i Örebro. Arenan fylldes med lite över 800 fina katter per dag med anledning av att kattklubben, Vi Kattägare, arrangerade en internationell kattutställning. En av utställningens många utställare var Matilda Bjunge från Frövi som med sina två katter av rasen brittisk långhår, fick en härlig helg med en nomineringsmedalj under lördagen och två till söndagen.
– Jag förväntade mig inte en nominering igår och inte heller idag så jag har blivit väldigt förvånad, säger Matilda.