Med en ny setseger säkrad från gårdagen så spelade Linde Volley in en setseger även under söndagen, tabellfemman RIG Falköping skulle mötas på deras hemmaplan där Linde Volley var otroligt nära att spela in sina första poäng för säsongen.
Efter gårdagens förlust mot Gislaved väntade en ny match under söndagen, detta mot tabellfemman RIG Falköping.
Linde Volleys åttonde match för säsongen inleddes lovande där Lindelaget, genom misstag från RIG och en lyckad blockering från Sofia Larsson kunde Linde Volley spela sig till en tidig ledning med 0-2.
Ledningen blev kortvarig då motståndarlaget spelade in fyra raka poäng med Linde var ändå aldrig borta trots detta underläge, med flera poäng från Ida Larsson, Tinna Rut och Martina Konecna genom setet så höll sig setet fortsatt jämnt.
Med 14-12 kom problemen för Linde Volley där RIG utökade till 16-12 vilket tvingade Lindelaget till en time-out, med tre raka poäng efter lagets uppsnack spelade Linde Volley sig tillbaka i setet där RIG begärde sin första time-out med 16-16 på poängtavlan.
Linde Volley tog omgående ledningen efter ett nytt uppsnack där man med 18-21 såg ut att ha en säker setseger på gång, RIG kom starkt tillbaka och lyckades dessutom vända setet till sin fördel där de trots en ny time-out från Linde kunde segra med jämna 25-23.
Poängtavlan visade 1-0 när man gick in för det andra setet, trots att Linde Volley kunde spela in den inledande poängen genom Ida Larsson så blev det i princip omöjligt för Linde att spela sig ikapp motståndarlaget RIG.
RIG tog tidigt kommandot av setet och hade en klar 7-1-ledning inför setets första time-out, väl i ledning utökade de ytterligare vilket gjorde det fortsatt svårt för Linde Volley som tidigt fick se sig slagna i setet.
Linde Volley skulle däremot se till att det tredje setet inte blev det sista för matchen, setet blev en jämn kamp om segern där det inledande setets slutresultat på 25-23 vändes till Lindes fördel.
Efter ett jämnt set med flera inledande misstag från RIG så kunde Linde Volley spela sig till en seger i det tredje setet, en setseger som är lagets tredje för säsongen.
Det hela vändes dock i det fjärde setet, hemmalaget RIG avslutade starkast och kunde spela hem det sista setet vilket gav tabellfemman RIG en ny seger.
Resultat RIG Falköping-Linde Volley
Slutresultat: 3-1 (25-23, 25-11, 23-25, 25-18)
Publik: –
Poänggörare: Martina Konecna (6), Ida Larsson (5), Tinna Rut (4), Sofia Larsson (1), Jennifer Tausis (1), Lisa Andersson (1), Mariana Baddini (1)
Läget i tabellen: Efter åtta spelade matcher står Linde Volley ännu utan poäng, detta lägger laget på en farlig sista plats medan RIG Falköping säkrar sin femte plats i tabellen med 12 poäng.
IKSU är närmast för Linde Volley att ta sig förbi i tabellen men behöver då två segrar, nästjumbon innehar nämligen 6 poäng.
Nästa motståndare för Linde Volley är Sollentuna som placeras trea i tabellen, detta med 16 poäng.
Nästa match: Lördag 28:e november vs Sollentuna i Lindesberg Arena med matchstart kl. 15.00
Navet är, som namnet antyder, Stråssas centrala mötesplats och drivs av Stråssa byförening. Under det senaste året har verksamheten fått ett ordentligt lyft med aktiviteter för såväl gammal som ung. Allt från stickkafé till fritidsgård och judo – och det är välbesökt. På senare tid har man dock känt av de stigande kostnaderna och kämpar nu för att hålla sig flytande så länge som möjligt.
– Vi har vädjat till kommunen att ställa upp lite mer. Det stöd vi får räcker precis till grundavgiften för vattnet, säger Göran Fredriksson, ordförande i Stråssa byförening.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.
I samband med Vinterspår, under lördagen, offentliggjordes det vem som utsetts till Årets Ramsbergare år 2025. I ett fullsatt församlingshem i Ramsberg överlämnade Britt Davidsson, ordförande i Ramsbergs Hembygdsförening ut diplom till tre närvarande representanter för Ramsbergs Ryttarkamrater, Inger Zanders, Margareta Sundman och Carina Lundkvist, som hade svårt att hålla tårarna tillbaka.
– Det var applåder och hurrarop från alla i församlingshemmet, berättar Anna Hedrén, Ramsbergs Hembygdsförening.
För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades årets program under festliga former med livemusik av Eva Eastwood på Kulturkvarteret i Örebro. Under våren kommer Kronohyttans kulturförening att erbjuda fribiljetter till två evenemang i Stripa Gruvmiljö. Det första äger rum redan i helgen – berättarkvällen Ram Bam Bura med musik och skrönor.
– Kronohyttans kulturförening gör arrangemang som säljer slut varje gång. Det är en fantastisk verksamhet, säger Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län, under presentationen.