Med en ny setseger säkrad från gårdagen så spelade Linde Volley in en setseger även under söndagen, tabellfemman RIG Falköping skulle mötas på deras hemmaplan där Linde Volley var otroligt nära att spela in sina första poäng för säsongen.
Efter gårdagens förlust mot Gislaved väntade en ny match under söndagen, detta mot tabellfemman RIG Falköping.
Linde Volleys åttonde match för säsongen inleddes lovande där Lindelaget, genom misstag från RIG och en lyckad blockering från Sofia Larsson kunde Linde Volley spela sig till en tidig ledning med 0-2.
Ledningen blev kortvarig då motståndarlaget spelade in fyra raka poäng med Linde var ändå aldrig borta trots detta underläge, med flera poäng från Ida Larsson, Tinna Rut och Martina Konecna genom setet så höll sig setet fortsatt jämnt.
Med 14-12 kom problemen för Linde Volley där RIG utökade till 16-12 vilket tvingade Lindelaget till en time-out, med tre raka poäng efter lagets uppsnack spelade Linde Volley sig tillbaka i setet där RIG begärde sin första time-out med 16-16 på poängtavlan.
Linde Volley tog omgående ledningen efter ett nytt uppsnack där man med 18-21 såg ut att ha en säker setseger på gång, RIG kom starkt tillbaka och lyckades dessutom vända setet till sin fördel där de trots en ny time-out från Linde kunde segra med jämna 25-23.
Poängtavlan visade 1-0 när man gick in för det andra setet, trots att Linde Volley kunde spela in den inledande poängen genom Ida Larsson så blev det i princip omöjligt för Linde att spela sig ikapp motståndarlaget RIG.
RIG tog tidigt kommandot av setet och hade en klar 7-1-ledning inför setets första time-out, väl i ledning utökade de ytterligare vilket gjorde det fortsatt svårt för Linde Volley som tidigt fick se sig slagna i setet.
Linde Volley skulle däremot se till att det tredje setet inte blev det sista för matchen, setet blev en jämn kamp om segern där det inledande setets slutresultat på 25-23 vändes till Lindes fördel.
Efter ett jämnt set med flera inledande misstag från RIG så kunde Linde Volley spela sig till en seger i det tredje setet, en setseger som är lagets tredje för säsongen.
Det hela vändes dock i det fjärde setet, hemmalaget RIG avslutade starkast och kunde spela hem det sista setet vilket gav tabellfemman RIG en ny seger.
Resultat RIG Falköping-Linde Volley
Slutresultat: 3-1 (25-23, 25-11, 23-25, 25-18)
Publik: –
Poänggörare: Martina Konecna (6), Ida Larsson (5), Tinna Rut (4), Sofia Larsson (1), Jennifer Tausis (1), Lisa Andersson (1), Mariana Baddini (1)
Läget i tabellen: Efter åtta spelade matcher står Linde Volley ännu utan poäng, detta lägger laget på en farlig sista plats medan RIG Falköping säkrar sin femte plats i tabellen med 12 poäng.
IKSU är närmast för Linde Volley att ta sig förbi i tabellen men behöver då två segrar, nästjumbon innehar nämligen 6 poäng.
Nästa motståndare för Linde Volley är Sollentuna som placeras trea i tabellen, detta med 16 poäng.
Nästa match: Lördag 28:e november vs Sollentuna i Lindesberg Arena med matchstart kl. 15.00
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Just nu råder stor risk för skogsbränder i Lindesbergs kommun. Enligt SMHI kommer risken att vara som störst under morgondagen, då även vinden tilltar. Med anledning av detta kan det vara bra att vara extra försiktig när det gäller både majbrasor och så kallad kontrollerad eldning under de kommande dagarna. Anders Carlsson är kårchef på Nerikes Brandkår i Lindesberg och ger goda råd om vad man bör tänka på.
– Just nu är det mycket torrt fjolårsgräs och löv kvar. Det är som fnöske och brinner väldigt snabbt, så det är läge att vara extra vaksam, förklara Anders Carlsson.
För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt närvarande och ställer stora krav på både barnet och familjen. Nu går fyra Lionsklubbar i norra länsdelen ihop i ett unikt samarbete för att arrangera ett läger där barn med diabetes får möjlighet att uppleva gemenskap, aktiviteter och natur – utan att sjukdomen behöver stå i fokus.
– Det här är något vi verkligen tror på: en helg där barnen helt enkelt bara får vara barn, säger William Flormo, zonordförande för Lions distrikt 101M.
Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha övningsverksamhet i områden inom Lindesbergs kommun. Mellan den 1 och 6 maj kommer området kring Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa att fyllas med cirka 900 soldater och ett 100-tal militära fordon.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!