Med en ny setseger säkrad från gårdagen så spelade Linde Volley in en setseger även under söndagen, tabellfemman RIG Falköping skulle mötas på deras hemmaplan där Linde Volley var otroligt nära att spela in sina första poäng för säsongen.
Efter gårdagens förlust mot Gislaved väntade en ny match under söndagen, detta mot tabellfemman RIG Falköping.
Linde Volleys åttonde match för säsongen inleddes lovande där Lindelaget, genom misstag från RIG och en lyckad blockering från Sofia Larsson kunde Linde Volley spela sig till en tidig ledning med 0-2.
Ledningen blev kortvarig då motståndarlaget spelade in fyra raka poäng med Linde var ändå aldrig borta trots detta underläge, med flera poäng från Ida Larsson, Tinna Rut och Martina Konecna genom setet så höll sig setet fortsatt jämnt.
Med 14-12 kom problemen för Linde Volley där RIG utökade till 16-12 vilket tvingade Lindelaget till en time-out, med tre raka poäng efter lagets uppsnack spelade Linde Volley sig tillbaka i setet där RIG begärde sin första time-out med 16-16 på poängtavlan.
Linde Volley tog omgående ledningen efter ett nytt uppsnack där man med 18-21 såg ut att ha en säker setseger på gång, RIG kom starkt tillbaka och lyckades dessutom vända setet till sin fördel där de trots en ny time-out från Linde kunde segra med jämna 25-23.
Poängtavlan visade 1-0 när man gick in för det andra setet, trots att Linde Volley kunde spela in den inledande poängen genom Ida Larsson så blev det i princip omöjligt för Linde att spela sig ikapp motståndarlaget RIG.
RIG tog tidigt kommandot av setet och hade en klar 7-1-ledning inför setets första time-out, väl i ledning utökade de ytterligare vilket gjorde det fortsatt svårt för Linde Volley som tidigt fick se sig slagna i setet.
Linde Volley skulle däremot se till att det tredje setet inte blev det sista för matchen, setet blev en jämn kamp om segern där det inledande setets slutresultat på 25-23 vändes till Lindes fördel.
Efter ett jämnt set med flera inledande misstag från RIG så kunde Linde Volley spela sig till en seger i det tredje setet, en setseger som är lagets tredje för säsongen.
Det hela vändes dock i det fjärde setet, hemmalaget RIG avslutade starkast och kunde spela hem det sista setet vilket gav tabellfemman RIG en ny seger.
Resultat RIG Falköping-Linde Volley
Slutresultat: 3-1 (25-23, 25-11, 23-25, 25-18)
Publik: –
Poänggörare: Martina Konecna (6), Ida Larsson (5), Tinna Rut (4), Sofia Larsson (1), Jennifer Tausis (1), Lisa Andersson (1), Mariana Baddini (1)
Läget i tabellen: Efter åtta spelade matcher står Linde Volley ännu utan poäng, detta lägger laget på en farlig sista plats medan RIG Falköping säkrar sin femte plats i tabellen med 12 poäng.
IKSU är närmast för Linde Volley att ta sig förbi i tabellen men behöver då två segrar, nästjumbon innehar nämligen 6 poäng.
Nästa motståndare för Linde Volley är Sollentuna som placeras trea i tabellen, detta med 16 poäng.
Nästa match: Lördag 28:e november vs Sollentuna i Lindesberg Arena med matchstart kl. 15.00
På lördag deltar örebrobandet Smash Into Pieces för tredje gången i Melodifestivalen, den här gången med låten ”Hollow”. Hos familjen Nydén i Frövi är peppen redan i full gång, då pappa Andreas lillebror är sångare i bandet. Inför lördagens deltävling har Andreas sett till att den yngre generationen i norra länsdelen har rätt utstyrsel, det vill säga i sann ”Smash-anda”.
– Vi sprider glädje till kommunens ungar och kompisar. Jag har ju fått en massa grejer, då vill man ju dela med sig, berättar Andreas.
FOTOKRÖNIKA: Förra helgen, på lördagen, följde jag norrskensprognoserna och hoppades på en träff framåt kvällen. Vid midnatt larmade mobilen. Jag tittade ut genom fönstret – och visst var det norrsken. Termometern visade –23 grader. Skulle jag gå ut i kylan eller stanna kvar under det varma täcket? Hmm…
Han är en av Lindesbergs mest kända kulturprofiler – revymakare, estradör och ett mycket välbekant ansikte på Kulturskolan Garnalia, där han arbetat i 24 år som teaterlärare. I somras tog Stefan beslutet att byta scen och anta nya utmaningar i en annan tjänst.
– Det var inte ett enkelt beslut att fatta och börja någon annanstans, framför allt på grund av eleverna och mina kollegor, som jag saknar, säger Stefan Jansson.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina möten, och framförallt många fina hälsningar
FOTOKRÖNIKA: Under den gångna veckan har jag passat på att fotografera lite fåglar, något jag verkligen uppskattar att göra. Här hemma i Nora finns det flera arter som har valt att stanna kvar över vintern, och det är alltid lika roligt att få se dem så här års när antalet fågelarter annars är färre.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
Strax efter klockan 22 på fredagskvällen inträffade en kollision mellan en stadsbuss och ett stillastående lastbilssläp på industriområdet i Lindesberg.
– Vi upprättade en anmälan om vårdslöshet i trafik där busschauffören, en man i 60-årsåldern, blir misstänkt, berättar Christina Hallin presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.