Efter flera års kämpande så kan Linde Volley äntligen få göra en comeback i SM-slutspelet. Arkivfoto: Timmy Lundegård

Linde Volley säkrar slutspelsplats: ”Otrolig känsla”

Efter flera år av överlevnadsstrider inom Elitserien så är det just nu en otrolig känsla hos Linde Volley som under lördagen säkrade sitt första SM-slutspel, sedan säsongen 2020/2021. Laget gästade Umeå för en ödesmatch mot IKSU, där vinnaren tar slutspelsplatsen. Trots ett förlorat första set så rättar Linde Volley upp sig och avgör med 3-1 på bortaplan.
– Just nu är det bara en fantastisk känsla, säger Merta Sjögren.

Säsongen 2020/2021 var den senaste gången som Linde Volley tog sig till ett SM-slutspel. Därefter har både truppen och föreningen haft stora problem att få ihop ett hållbart lag som kan jämföra sig med de bättre lagen i serien och fick även göra ett kort stopp i Division 1 under 2022/2023.

Efter tre raka säsonger med mörka siffror i de olika tabellerna så blev det ett stort jubel under lördagen. Linde Volley tog en rejäl resa till Umeå för en ödesmatch mot IKSU, där vinnaren säkrar en plats i slutspelet. Lindelaget gör en bra match men tappar det första setet och går från en 8-17-ledning till 20-21. Även om IKSU lyckas att säkra det första setet så lyckas Linde Volley att göra de tre kommande seten helt odramatiska.

– Det första setet blev väl lite onödigt jämnt mot slutet skulle jag väl säga. Sedan är det väl lite press och nerver som slår till efter en lång resa och så fort de närmar sig mot slutet så blir det ännu mer nervöst som gör att vi tappar setet. Vi pratar om våra misstag efter det första setet och vet att om vi bara spelar som vi ska så har vi goda möjligheter att vinna resterande seten. Vi ska bara bita ihop och gå ifrån, säger Linde Volleys lagkapten Merta Sjögren som är lyrisk till att äntligen få återvända till ett SM-slutspel.

– Det är en helt otrolig känsla! Det har gått många år nu där vi har haft slutspelet som mål men istället fått kämpa för våran överlevnad i serien. Vi har jobbat hårt för att äntligen ta oss tillbaka till slutspelet och just nu är det bara en fantastisk känsla att få fightas mot de större lagen. Det blir om inte annat en lättnad på lagets axlar att inte behöva slåss för att hålla oss kvar i serien och även om vi kommer att få möta topplagen så ska vi bara gå in och göra allt för att spela bra matcher.

En bortamatch mot RIG Falköping kvarstår innan grundserien är färdigspelad. På söndag den 9:e mars så gör Linde Volley med andra ord sin sista match innan ett efterlängtat slutspel.

– Jag hoppas på att vi kan gå fullt ut mot RIG Falköping. Med slutspelsplatsen säkrad så kommer vi att gå in med ett ökat självförtroende där vi kan spela matchen främst för att vi älskar att spela volleyboll och ha roligt under tiden, avslutar Merta.

Ställningen i tabellen efter lördagens matcher:
1. Linköpings VC – 49 poäng
2. Hylte Halmstads VBK – 48 poäng
3. Örebro VBS – 42 poäng
4. Engelholms VS – 40 poäng
5. Lunds VK – 37 poäng
6. Gislaved VBK – 29 poäng
7. Sollentuna VK – 22 poäng
8. RIG Falköping – 15 poäng
9. Linde Volley – 12 poäng
10. IKSU – 10 poäng
11. Göteborg VBK – 5 poäng

Fotnot: IKSU är det enda lag som har spelat klart samtliga av sina matcher inom Elitserien 2024/2025.

Publicerad 2 mars 2025 klockan 12:46

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Jerry Ragnarsson är 82 år, och har varit verksam som guldsmed sedan han var 14 år gammal. Foto: Camilla Lagerman

Efter ett guldkantat yrkesliv har Jerrys passion för hantverk fortsatt hemma i villan

Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.

30 juni 2025 klockan 16:09 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons



Leo Larsson, Theodor Warvelin, Felicia Falk och Malte Nilsson är fyra av ungdomarna som tagit initiativ till festivalen Solsting. Foto: Jennie Einarsson

Hillstreets ungdomar startar ny musikfestival

Åtta band, en stor scen, mat och merch – så ser det ut när Lindesberg får en ny utomhusfestival med premiär den 26 juli som fått namnet Solsting. Bakom festivalen står ett gäng musikintresserade ungdomar från Hillstreet, som siktar på att blåsa liv i en gammal tradition i musikstaden Lindesberg.
– Det här är startskottet. Kanske kan det bli som ett nytt Augustibuller, säger Malte Nilsson från festivalgruppen.

30 juni 2025 klockan 13:22 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Internationella träkonstnärer ställer ut hos Tormek

Trädet står i fokus – som form, idé och kreativ drivkraft – när Tormek bjuder in till sommarutstä...

bildspel Uppskattat traktormuller drog stor publik

Vad gör en tradition – hur blir den till och hur överlever den? Ibland kan man tro att det bara behövs en något ...

Mobilbutik i Marieberg Galleria öppnar filial i Lindesberg

Inom kort kan lindesbergarna få tillgång till snabb och smidig hjälp med sina mobiltelefoner, när...

Ingela Björkman, HR-chef på Sparbanken Bergslagen och Jonathan Rudman från StartCentrum tillsammans med årets Drömjobbare. Dlin Hasso saknades dessvärre vid fototillfället. Foto: Privat

Årets Drömjobbare redo att testa sina vingar

För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.

27 juni 2025 klockan 14:42 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Midsommar i Värmland bland vilda djur

Förra året firade jag min midsommar i de värmländska skogarna i hopp om att få se en vit älg. Men ingen framgång den resan. Under årets midsommarhelg gjordes en nytt försök då jag återvände till de värmländska skogarna i min fortsatta jakt efter mitt första möte med en vit älg. Hur det gick berättar jag i denna veckas fotokrönika.

27 juni 2025 klockan 14:40 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Bergslagens Snabbaste vrålar in sommaren: ”Väldigt efterlängtat”
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av ...
27 juni 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Arenarestaurangen begärs i konkurs: ”Med stor sorg”
Knappt ett år efter att Rickard Bädicker tog över Kajsa & Pinnens Bowling efter Lars-Åke Johansson, begärs företaget i konkurs vid Örebro ...
26 juni 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Stängd tunnel förblir stängd längre än planerat
Gångtunneln vid Resecentrum i Lindesberg kommer inte att öppnas vid månadsskiftet som planerat. Detta meddelar Lindesbergs kommun på torsdagen.
26 juni 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Bilden är tagen i ett annat sammanhang. Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Ädla firrar på menyn när sommarlovsaktiviteter ordnas i Dalkarlshyttan

För många barn och ungdomar är fiske en favoritsysselsättning på sommarlovet. Just denna sommar gör Lindesbergs kommun en satsning för att krydda till det lite extra för sommarlediga barn – detta tillsammans med Lindessjöns FVO.
– Vi har satt ut 200 kilo regnbåge i ån och det är riktigt fina bitar dessutom, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.

25 juni 2025 klockan 12:13 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Nu skall potthålen åtgärdas

Under två veckors tid kommer underhållsarbete ske längs de större genomfartslederna i Lindesbergs kommun. Det är huvudsakligen så kallade potthål som nu skall åtgärdas på dessa vägar. Detta meddelar Gatuavdelningen via kommunens hemsida.

25 juni 2025 klockan 11:25 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Gåvoboden utan lokal – öppnar tillfälligt i en trädgård

Efter att gratisbutiken Gåvoboden i Lindesberg stått utan lokal i en månad, har man nu ...

Mer fokus på näringslivsklimatet och rankingen

INSÄNDARE/DEBATT: Moderaterna Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna valde idag (17 juni) att stödja ...

Tidigare livstidsdömd mördare döms för rörbomberna i Gusselby

Den nu 49-årige mannen dömdes år 2000 för att ha mördat en filipstadsbo och sedan dumpat ...

Arkivfoto: Camilla Lagerman

Till alla politiker i Lindesbergs kommun!

INSÄNDARE/DEBATT: På måndagens möte i BUN så röstade majoriteten av ledamöterna för en nedläggning av skolan i Vedevåg. Det jag slås över är politikers brist på vision och vilja! Återigen ser vi hur politiker försöker att hitta flera argument för en nedläggning än själva kärnan, ekonomin. Helt plötsligt pratar många om att skolan i Vedevåg är för dålig, att det saknas resurser och att barnen där inte får samma chans som andra barn i kommunen. Även förvaltningen säger att det är den bästa lösningen för en ”likvärdig skola”. Varför kan man bara inte stå rak i ryggen och säga som det är, vi måste spara pengar och vi väljer att göra det utanför Lindesberg? Det handlar om ekonomi och en övertro på centralisering som först och främst drivs av moderaterna.

23 juni 2025 klockan 12:29 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Fortsatt granskning av FALAB/LIBOs affärer

INSÄNDARE/DEBATT: Då det fortfarande spekuleras i FALAB/LIBOS affärer och den granskningen vi gjorde inte bedöms ...

FotoFredag: Knottbiten i jakten på en sällsynt amerikansk gäst i svenska skogar

Jag börjar denna veckas fotokrönika med att önska er alla en glad midsommar...

Lista: Här firas midsommar

Midsommarafton närmar sig – med dans kring stången, sill, blomsterkransar och allt som hör därtill. Som traditionen bjuder ...

Villa som brann i vintras brann igen

En villa i Guldsmedshyttan blev i december 2024 totalförstörd i en brand. Idag, onsdag, fick räddningstjänsten rycka ut ...

Nämnden röstade för att lägga ned Vedevågs skola: ”Nödvändigt”

Barn- och utbildningsnämnden i Lindesbergs kommun avser att stänga Vedevågs ...

Foto: Camilla Lagerman

Trio döms till hårda fängelsestraff för våldtäkter mot barn

De tre unga män i 20-årsåldern hemmahörande i Lindesberg som häktades den 28 februari, misstänkta för bland annat våldtäkt mot barn, dömdes under fredagen till 6,5 respektive 7 års fängelse vid Örebro Tingsrätt. Männen ska även betala 680 000 kronor i skadestånd till det ena offret samt 490 000 till det andra.

16 juni 2025 klockan 13:06 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Dramatisk biljakt fick sitt slut i Vedevåg
Under natten till måndag blev polisen i region Bergslagen kontaktade av polisen i region Mitt. Anledning var en pågående biljakt på E18 som ...
16 juni 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

bildspel Bildspecial: Studentkortegen 2025
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen med festligt utsmyckade lastbilar som dunkade ut musik ur gigantiska högtalare, medan...
14 juni 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

bildspel Bildextra: Utspringet!
Stämningen var på topp - och likaså vädret, som dagen till ära bjöd på sommar i ordets rätta bemärkelse. Se när studenterna på fredagen ...
13 juni 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-06-13

2025-06-12

2025-06-12

2025-06-12

2025-06-11

2025-06-11

2025-06-10

2025-06-09

2025-06-07

2025-06-06

2025-06-05

2025-06-04

2025-06-04

2025-06-03

Evenemangstips
RSS
Polishändelser i Örebro län
2025-07-01 00:15