Johan Auer siktar på toppen under årets tävlingssäsong. Foto: Privat
Lindekillen tävlar i karting – ”Siktar mot toppen”
Med förebilder som Lewis Hamilton inom Formel 1 och Jimmie Johnson inom Nascar har lindekillen Johan Auer under hela sin uppväxt drömt om att kunna hålla på med racing, något som nu är verklighet när han går in på sitt fjärde tävlingsår inom karting.
Intresset för motorsport har funnits så länge Johan kan minnas, då de flesta i släkten delar samma fartfyllda intresse och hans pappa var dessutom under många år kartläsare i rally. Men när han som barn han testade att köra hyrkart blev han biten på riktigt, och kort därefter köpte familjen en egen kart. Nu ett antal år senare tävlar Johan i karting, och siktar i år mot toppen.
– Karting är som en tävlingsversion av gokart, fast de här bilarna går betydligt fortare, upp emot 140km/h, berättar Johan med ett leende.
Johan under träningslägret i Barcelona. Foto: Privat
Karting är en både tidskrävande och kostsam sport, och ofta spenderar han hela helgerna med att träna, tävla eller sköta om sin bil.
– Min nuvarande kart är ungefär ett år gammal och vi håller just nu på att montera ihop ett nytt chassi, men under en tävlingssäsong behöver man till exempel byta däck inför varje tävling, motorn behöver servas minst 3-4 gånger och helst bör man byta hela chassit minst en gång, och det kostar en hel del, förklarar Johan.
Likt många andra förare hoppas han på att hitta samarbetspartners som tror på honom, och som kan hjälpa till i den fortsatta utvecklingen. I år går han in på sitt fjärde tävlingsår, och den här säsongen siktar han högt.
– Jag vill satsa ordentligt nu, och se hur långt det kan räcka. Förra året hamnade jag i topp 5 av totalt 50 startande i mellansvenska MKR-serien i min klass Senior 125 berättar han och fortsätter:
– Sverige ligger i framkant inom karting så det är alltid tufft motstånd och många har lång erfarenhet, men det är å andra sidan bara positivt.
Johan är nyligen hemkommen från ett träningsläger i Barcelona, där förare från hela Europa har laddat upp inför den kommande tävlingssäsongen som snart drar igång.
– Det var en väldigt positiv upplevelse, och det känns som att jag har lärt mig en hel del och fortsatt utvecklas, berättar Johan.
Härnäst på tur står tävlingspremiären i Klippan i början av april, sedan blir det tävlingar i princip varje helg under hela sommarhalvåret, bland annat SM i Kristianstad senare under säsongen.
– Målet i år är att ta mig upp i toppen, men mitt stora, långsiktiga mål är att ta mig upp till bilracing och att kunna leva på det, avslutar Johan.
Vill man följa Johans resultat finns han både på Instagram och Facebook.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Personbilen totalförstördes i branden. Foto: Läsarbild
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
FotoFredag: Häng med till Skinnarsågsfallet!
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår - Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta ...