Johan Auer siktar på toppen under årets tävlingssäsong. Foto: Privat
Lindekillen tävlar i karting – ”Siktar mot toppen”
Med förebilder som Lewis Hamilton inom Formel 1 och Jimmie Johnson inom Nascar har lindekillen Johan Auer under hela sin uppväxt drömt om att kunna hålla på med racing, något som nu är verklighet när han går in på sitt fjärde tävlingsår inom karting.
Intresset för motorsport har funnits så länge Johan kan minnas, då de flesta i släkten delar samma fartfyllda intresse och hans pappa var dessutom under många år kartläsare i rally. Men när han som barn han testade att köra hyrkart blev han biten på riktigt, och kort därefter köpte familjen en egen kart. Nu ett antal år senare tävlar Johan i karting, och siktar i år mot toppen.
– Karting är som en tävlingsversion av gokart, fast de här bilarna går betydligt fortare, upp emot 140km/h, berättar Johan med ett leende.
Johan under träningslägret i Barcelona. Foto: Privat
Karting är en både tidskrävande och kostsam sport, och ofta spenderar han hela helgerna med att träna, tävla eller sköta om sin bil.
– Min nuvarande kart är ungefär ett år gammal och vi håller just nu på att montera ihop ett nytt chassi, men under en tävlingssäsong behöver man till exempel byta däck inför varje tävling, motorn behöver servas minst 3-4 gånger och helst bör man byta hela chassit minst en gång, och det kostar en hel del, förklarar Johan.
Likt många andra förare hoppas han på att hitta samarbetspartners som tror på honom, och som kan hjälpa till i den fortsatta utvecklingen. I år går han in på sitt fjärde tävlingsår, och den här säsongen siktar han högt.
– Jag vill satsa ordentligt nu, och se hur långt det kan räcka. Förra året hamnade jag i topp 5 av totalt 50 startande i mellansvenska MKR-serien i min klass Senior 125 berättar han och fortsätter:
– Sverige ligger i framkant inom karting så det är alltid tufft motstånd och många har lång erfarenhet, men det är å andra sidan bara positivt.
Johan är nyligen hemkommen från ett träningsläger i Barcelona, där förare från hela Europa har laddat upp inför den kommande tävlingssäsongen som snart drar igång.
– Det var en väldigt positiv upplevelse, och det känns som att jag har lärt mig en hel del och fortsatt utvecklas, berättar Johan.
Härnäst på tur står tävlingspremiären i Klippan i början av april, sedan blir det tävlingar i princip varje helg under hela sommarhalvåret, bland annat SM i Kristianstad senare under säsongen.
– Målet i år är att ta mig upp i toppen, men mitt stora, långsiktiga mål är att ta mig upp till bilracing och att kunna leva på det, avslutar Johan.
Vill man följa Johans resultat finns han både på Instagram och Facebook.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Det var en hel lördag med innebandy i arenan. De unga spelarnas matcher avlöste varandra när 36 av länets ungdomslag gästade Lindesberg för deltagande i Poolspelsfesten. Foto: Timmy Lundegård
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Det var en stor segerglädje på både planen och på läktaren när LIF Lindesberg stod som segrare av kvalspelet mot Anderstorp. Nu väntar slutkvalet mot ett av fyra potentiella motståndare från Allsvenskan. Foto: Hasse Persson
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.