Johan Auer siktar på toppen under årets tävlingssäsong. Foto: Privat
Lindekillen tävlar i karting – ”Siktar mot toppen”
Med förebilder som Lewis Hamilton inom Formel 1 och Jimmie Johnson inom Nascar har lindekillen Johan Auer under hela sin uppväxt drömt om att kunna hålla på med racing, något som nu är verklighet när han går in på sitt fjärde tävlingsår inom karting.
Intresset för motorsport har funnits så länge Johan kan minnas, då de flesta i släkten delar samma fartfyllda intresse och hans pappa var dessutom under många år kartläsare i rally. Men när han som barn han testade att köra hyrkart blev han biten på riktigt, och kort därefter köpte familjen en egen kart. Nu ett antal år senare tävlar Johan i karting, och siktar i år mot toppen.
– Karting är som en tävlingsversion av gokart, fast de här bilarna går betydligt fortare, upp emot 140km/h, berättar Johan med ett leende.
Johan under träningslägret i Barcelona. Foto: Privat
Karting är en både tidskrävande och kostsam sport, och ofta spenderar han hela helgerna med att träna, tävla eller sköta om sin bil.
– Min nuvarande kart är ungefär ett år gammal och vi håller just nu på att montera ihop ett nytt chassi, men under en tävlingssäsong behöver man till exempel byta däck inför varje tävling, motorn behöver servas minst 3-4 gånger och helst bör man byta hela chassit minst en gång, och det kostar en hel del, förklarar Johan.
Likt många andra förare hoppas han på att hitta samarbetspartners som tror på honom, och som kan hjälpa till i den fortsatta utvecklingen. I år går han in på sitt fjärde tävlingsår, och den här säsongen siktar han högt.
– Jag vill satsa ordentligt nu, och se hur långt det kan räcka. Förra året hamnade jag i topp 5 av totalt 50 startande i mellansvenska MKR-serien i min klass Senior 125 berättar han och fortsätter:
– Sverige ligger i framkant inom karting så det är alltid tufft motstånd och många har lång erfarenhet, men det är å andra sidan bara positivt.
Johan är nyligen hemkommen från ett träningsläger i Barcelona, där förare från hela Europa har laddat upp inför den kommande tävlingssäsongen som snart drar igång.
– Det var en väldigt positiv upplevelse, och det känns som att jag har lärt mig en hel del och fortsatt utvecklas, berättar Johan.
Härnäst på tur står tävlingspremiären i Klippan i början av april, sedan blir det tävlingar i princip varje helg under hela sommarhalvåret, bland annat SM i Kristianstad senare under säsongen.
– Målet i år är att ta mig upp i toppen, men mitt stora, långsiktiga mål är att ta mig upp till bilracing och att kunna leva på det, avslutar Johan.
Vill man följa Johans resultat finns han både på Instagram och Facebook.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
30 september 2026 klockan 09:30 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.
Kraftig brand i Storå – villa helt utbränd
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var ...
Kraftig villabrand i Storå
JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders...
Rekordstort Linde Judo Open firade 10 år
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med nä...
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
LIF Lindesberg rivstartar den nya säsongen i Division 1 och vinner direkt. Flera av LIF-lagets unga spelare visade vägen med hjälp av rutinerade Anton Floods sylvassa skottarm. Foto: Hasse Persson.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.