Johan Auer siktar på toppen under årets tävlingssäsong. Foto: Privat
Lindekillen tävlar i karting – ”Siktar mot toppen”
Med förebilder som Lewis Hamilton inom Formel 1 och Jimmie Johnson inom Nascar har lindekillen Johan Auer under hela sin uppväxt drömt om att kunna hålla på med racing, något som nu är verklighet när han går in på sitt fjärde tävlingsår inom karting.
Intresset för motorsport har funnits så länge Johan kan minnas, då de flesta i släkten delar samma fartfyllda intresse och hans pappa var dessutom under många år kartläsare i rally. Men när han som barn han testade att köra hyrkart blev han biten på riktigt, och kort därefter köpte familjen en egen kart. Nu ett antal år senare tävlar Johan i karting, och siktar i år mot toppen.
– Karting är som en tävlingsversion av gokart, fast de här bilarna går betydligt fortare, upp emot 140km/h, berättar Johan med ett leende.
Johan under träningslägret i Barcelona. Foto: Privat
Karting är en både tidskrävande och kostsam sport, och ofta spenderar han hela helgerna med att träna, tävla eller sköta om sin bil.
– Min nuvarande kart är ungefär ett år gammal och vi håller just nu på att montera ihop ett nytt chassi, men under en tävlingssäsong behöver man till exempel byta däck inför varje tävling, motorn behöver servas minst 3-4 gånger och helst bör man byta hela chassit minst en gång, och det kostar en hel del, förklarar Johan.
Likt många andra förare hoppas han på att hitta samarbetspartners som tror på honom, och som kan hjälpa till i den fortsatta utvecklingen. I år går han in på sitt fjärde tävlingsår, och den här säsongen siktar han högt.
– Jag vill satsa ordentligt nu, och se hur långt det kan räcka. Förra året hamnade jag i topp 5 av totalt 50 startande i mellansvenska MKR-serien i min klass Senior 125 berättar han och fortsätter:
– Sverige ligger i framkant inom karting så det är alltid tufft motstånd och många har lång erfarenhet, men det är å andra sidan bara positivt.
Johan är nyligen hemkommen från ett träningsläger i Barcelona, där förare från hela Europa har laddat upp inför den kommande tävlingssäsongen som snart drar igång.
– Det var en väldigt positiv upplevelse, och det känns som att jag har lärt mig en hel del och fortsatt utvecklas, berättar Johan.
Härnäst på tur står tävlingspremiären i Klippan i början av april, sedan blir det tävlingar i princip varje helg under hela sommarhalvåret, bland annat SM i Kristianstad senare under säsongen.
– Målet i år är att ta mig upp i toppen, men mitt stora, långsiktiga mål är att ta mig upp till bilracing och att kunna leva på det, avslutar Johan.
Vill man följa Johans resultat finns han både på Instagram och Facebook.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Bilbrand orsakade trafikstopp
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvä...
Viadukt stängd i månader
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Fö...
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Mona Ek får hjälp att ställa upp en av de nio korgarna som nu är uppställda på Lindesbergs nya discgolfbana, strax utanför Fritidsbyn. Foto: Timmy Lundegård
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
Här ska minnessten för veteraner resas
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett ...