Johan Auer siktar på toppen under årets tävlingssäsong. Foto: Privat
Lindekillen tävlar i karting – ”Siktar mot toppen”
Med förebilder som Lewis Hamilton inom Formel 1 och Jimmie Johnson inom Nascar har lindekillen Johan Auer under hela sin uppväxt drömt om att kunna hålla på med racing, något som nu är verklighet när han går in på sitt fjärde tävlingsår inom karting.
Intresset för motorsport har funnits så länge Johan kan minnas, då de flesta i släkten delar samma fartfyllda intresse och hans pappa var dessutom under många år kartläsare i rally. Men när han som barn han testade att köra hyrkart blev han biten på riktigt, och kort därefter köpte familjen en egen kart. Nu ett antal år senare tävlar Johan i karting, och siktar i år mot toppen.
– Karting är som en tävlingsversion av gokart, fast de här bilarna går betydligt fortare, upp emot 140km/h, berättar Johan med ett leende.
Johan under träningslägret i Barcelona. Foto: Privat
Karting är en både tidskrävande och kostsam sport, och ofta spenderar han hela helgerna med att träna, tävla eller sköta om sin bil.
– Min nuvarande kart är ungefär ett år gammal och vi håller just nu på att montera ihop ett nytt chassi, men under en tävlingssäsong behöver man till exempel byta däck inför varje tävling, motorn behöver servas minst 3-4 gånger och helst bör man byta hela chassit minst en gång, och det kostar en hel del, förklarar Johan.
Likt många andra förare hoppas han på att hitta samarbetspartners som tror på honom, och som kan hjälpa till i den fortsatta utvecklingen. I år går han in på sitt fjärde tävlingsår, och den här säsongen siktar han högt.
– Jag vill satsa ordentligt nu, och se hur långt det kan räcka. Förra året hamnade jag i topp 5 av totalt 50 startande i mellansvenska MKR-serien i min klass Senior 125 berättar han och fortsätter:
– Sverige ligger i framkant inom karting så det är alltid tufft motstånd och många har lång erfarenhet, men det är å andra sidan bara positivt.
Johan är nyligen hemkommen från ett träningsläger i Barcelona, där förare från hela Europa har laddat upp inför den kommande tävlingssäsongen som snart drar igång.
– Det var en väldigt positiv upplevelse, och det känns som att jag har lärt mig en hel del och fortsatt utvecklas, berättar Johan.
Härnäst på tur står tävlingspremiären i Klippan i början av april, sedan blir det tävlingar i princip varje helg under hela sommarhalvåret, bland annat SM i Kristianstad senare under säsongen.
– Målet i år är att ta mig upp i toppen, men mitt stora, långsiktiga mål är att ta mig upp till bilracing och att kunna leva på det, avslutar Johan.
Vill man följa Johans resultat finns han både på Instagram och Facebook.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Det norska kallblodet, Brenne Viktor, gästade Fornabodas säsongspremiär och imponerade rejält med ett nytt banrekord för 3-åriga kallblod. Foto: Anneli Lundegård
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
Övre raden från vänster: Zonordförande William Flormo, Lions Club Storå, Bengt-Göran Karlsson, Lions Club Lindesberg, Anna Ohlsson, Lions Club Storå, Raija Glatz och Inga-lill Senneryd, Lions Kristina.
Sittande från vänster: Toste Nilssson, Lions Club Hällefors och Leif Olofsson Lions Club Storå
Foto: Lions Club Storå
För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt närvarande och ställer stora krav på både barnet och familjen. Nu går fyra Lionsklubbar i norra länsdelen ihop i ett unikt samarbete för att arrangera ett läger där barn med diabetes får möjlighet att uppleva gemenskap, aktiviteter och natur – utan att sjukdomen behöver stå i fokus.
– Det här är något vi verkligen tror på: en helg där barnen helt enkelt bara får vara barn, säger William Flormo, zonordförande för Lions distrikt 101M.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Polisens tack efter lugn helg
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om ...
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
Mona Ek får hjälp att ställa upp en av de nio korgarna som nu är uppställda på Lindesbergs nya discgolfbana, strax utanför Fritidsbyn. Foto: Timmy Lundegård
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
FotoFredag: En stuga mitt ute i ingenstans
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till ...