Från och med nästa år kommer räddningstjänsten i Lindesberg att få nya utryckningsfordon. Istället för de gamla kommer man få ett fordon som bygger på ett busschassi och därmed gör det mera personalvänligt. Av och påstigningar går mycket fortare och utgör mindre risker då man kliver på som i en vanlig buss. Man har även utrustningen inne i bussen till skillnad från de traditionella brandbilarna där allt förvaras i lastutrymmen på sidorna. Nu har man såväl strålrör och slang, som stegarna inne i brandbilen och kan på så sätt direkt börja släckningsarbetet när man kommer till brandplatsen. Pumparna sköts inifrån bilen till skillnad från tidigare.
-Det gör att man sparar dyrbar tid som kan vara avgörande vid en brand, menar räddningschef Zamo Kristensson.
I Arvika har en prototyp av brandbilen rullat en tid och räddningstjänsten i Lindesberg har varit där och tittat och provkört bilen för en tid sedan. Bilen består av ett Volvo busschassi som gör det möjligt att köra säkrare i och med den låga tyngdpunkten. Men för att kunna nå ut till den mest avlägsna stugan i skogen krävs en hög markfrigång, vilket en buss inte har. Detta har man löst genom att göra den höj- och sänkbar.
-I maximalt upphöjt läge är det dock ingen större skillnad i jämförelse med dagens bilar, berättar Zamo. Lindesbergs brandkår blir först i Sverige med att köra i den nya brandbilen som kostar drygt två miljoner kronor. Den prototyp som använts av brandkåren i Arvika skiljer sig en del från den slutliga standardbilen som kommer att levereras till Lindesberg efter nyår. Större bild>>
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt närvarande och ställer stora krav på både barnet och familjen. Nu går fyra Lionsklubbar i norra länsdelen ihop i ett unikt samarbete för att arrangera ett läger där barn med diabetes får möjlighet att uppleva gemenskap, aktiviteter och natur – utan att sjukdomen behöver stå i fokus.
– Det här är något vi verkligen tror på: en helg där barnen helt enkelt bara får vara barn, säger William Flormo, zonordförande för Lions distrikt 101M.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.