Från och med nästa år kommer räddningstjänsten i Lindesberg att få nya utryckningsfordon. Istället för de gamla kommer man få ett fordon som bygger på ett busschassi och därmed gör det mera personalvänligt. Av och påstigningar går mycket fortare och utgör mindre risker då man kliver på som i en vanlig buss. Man har även utrustningen inne i bussen till skillnad från de traditionella brandbilarna där allt förvaras i lastutrymmen på sidorna. Nu har man såväl strålrör och slang, som stegarna inne i brandbilen och kan på så sätt direkt börja släckningsarbetet när man kommer till brandplatsen. Pumparna sköts inifrån bilen till skillnad från tidigare.
-Det gör att man sparar dyrbar tid som kan vara avgörande vid en brand, menar räddningschef Zamo Kristensson.
I Arvika har en prototyp av brandbilen rullat en tid och räddningstjänsten i Lindesberg har varit där och tittat och provkört bilen för en tid sedan. Bilen består av ett Volvo busschassi som gör det möjligt att köra säkrare i och med den låga tyngdpunkten. Men för att kunna nå ut till den mest avlägsna stugan i skogen krävs en hög markfrigång, vilket en buss inte har. Detta har man löst genom att göra den höj- och sänkbar.
-I maximalt upphöjt läge är det dock ingen större skillnad i jämförelse med dagens bilar, berättar Zamo. Lindesbergs brandkår blir först i Sverige med att köra i den nya brandbilen som kostar drygt två miljoner kronor. Den prototyp som använts av brandkåren i Arvika skiljer sig en del från den slutliga standardbilen som kommer att levereras till Lindesberg efter nyår. Större bild>>
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.