Med anledning av de kraftiga stormar som härjade i landet vid årsskiftet, så har Moderaternas Pär-Ove Lindqvist skrivit en interpellation till kommunstyrelsens ordförande Anders Ceder med önskan om svar på om Lindesberg har tillräcklig krisberedskap.
Vad händer om Lindesbergs kommun drabbas lika våldsamt som stora delar av södra Sverige gjorde under stormarna tidigare i år? Står vi handfallna? Kan vi ta hand om gamla och sjuka om strömmen bryts en längre tid?
Någon särskilt katastrofberedskap att klara situationer liknande de i södra landet finns inte. Men den beredskap som finns att sätta in är ändå god, inleder Anders Ceder sitt svar till Pär-Ove Lindqvist.
Vad gäller strömförsörjningen, som varit det allvarligaste problemet i södra landet, så har Linde Energi genom åren arbetat mycket för att minimera skadorna vid eventuella stormar.
”Av 145 mil elledning är 80 mil nedgrävd kabel och 33 mil isolerad kabel.
Linde Energi AB har en egen organisation för driftstörningar med 4 – 6 reparationslag med montörer och lika många lag med patrull och röjare. Sydkraft som också levererar el inom Lindesbergs kommun har också en beredskap och har en pågående översyn av ledningsnätet”, skriver Ceder.
Vid behov av evakuering, om t ex bostäder utanför tätorterna drabbas av ett längre strömavbrott under rådande vinterkyla, så finns en evakueringsplan för att omgående ta hand om drabbade. Denna beredskap finns för ett eventuellt flyktingmottagande i stor skala och kan även användas vid katastrofer.
Hemtjänst och hemvård behöver ses över
Vad gäller gamla och sjuka måste de eventuellt evakueras till äldreboenden vid händelse av en katastrof. Idag finns nämligen inga nedskrivna planer för hur man ska hantera en krissituation i större skala.
”Här finns det behov av ytterligare förberedelsearbete och räddningschefen föreslår ett arbetsmöte för att diskutera beredskapssamordningsuppdraget med socialförvaltningen, LIBO och LEAB.
Omöjligt att säga vad som kan hända
Vad gäller vilka lärdomar Lindesbergs kommun kan dra av händelserna i södra landet, så menar Anders Ceder att lärdomen är att vi aldrig kan veta när, hur och vad som kan komma att hända. Inte heller i vilken skala. Därför krävs att organisationen är väl samövad för att kunna möta olika typer av händelser och krissituationer. Inte bara stormars härjning och efterföljder.
”Krisledningsgruppen måste vara väl förtrogen med sitt kompetensområde liksom krisledningsnämnden måste vara väl övad och beredd att agera med snabba, ibland mycket svåra beslut. Därför är utbildning och övningar, katastrofspel, mycket viktiga. Vid utbildningsdagen som hölls i höstas fick vi goda vitsord av övningsledaren. I år kommer det förmodligen en mera operativ övning utan någon förvarning. Jag hoppas då att även krisledningsnämnden deltar med fullt manskap”, skriver Anders Ceder och avslutar med orden:
”Som slutord vill jag säga att krisberedskapen i Lindesbergs kommun är god. Under åren har den olyckligtvis också satts på prov och befunnits fungera väl”.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter den senaste incidenten, som inträffade i slutet av förra året, har man därför hållit stängt för Meröppet i väntan på att införa kameraövervakning. Nu flaggar man för att man kommer att behöva hålla stängt även över sommaren, men förhoppningen är att man ska kunna öppna igen till hösten.
– Det är inte hållbart att vi sätter upp en ny kortläsare och sedan blir den sönderslagen efter en vecka, förklarar Oskar Larsson, bibliotekarie.