Ett glatt gäng som nu kan komma iväg på sin efterlängtade klassresa. Foto: Camilla Lagerman
Stor glädje när eleverna fick beskedet. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Christer Karlsson samtalar med en elev under fikat. Foto: Camilla Lagerman
Elevernas drömmar om resa till djurpark besannas genom generösa bidrag
Ett glatt gäng som nu kan komma iväg på sin efterlängtade klassresa. Foto: Camilla Lagerman
Stor glädje när eleverna fick beskedet. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Christer Karlsson samtalar med en elev under fikat. Foto: Camilla Lagerman
Elevernas drömmar om resa till djurpark besannas genom generösa bidrag
Genom hårt arbete och hängivenhet har eleverna i anpassad grundskola på Lindbackaskolan lyckats få ihop pengar till en högt efterlängtad klassresa till Parken Zoo. För att kunna ha råd att åka buss dit och hem bad man Odd Fellow 125 Bergsmannen om ett bidrag, som beviljades.
– Igår kväll fattade vi beslutet att bevilja det med 7000 kronor, så de kan komma iväg på sin resa och titta på djuren, säger Kjell Karlsson från Odd Fellow 125 Bergsmannen.
För några månader sedan väcktes drömmen om en klassresa till Parken Zoo, för att hälsa på alla djur. Men för att kunna göra verklighet av drömmen behövde man samla in pengar, något man gjort på olika sätt.
– Panta burkar tyckte de var roligast, de har letat både på skolan och utanför. Sedan har de lämnat brev till företag i närheten där de har frågat efter pant, och det har de fått. Vi har varit och pantat nästan varje vecka, berättar läraren Kristin Sundman.
Förutom att panta burkar har eleverna också pärlat armband med olika budskap, samt bakat sockerkakor som de sedan har sålt.
– Eleverna har varit med i hela processen med att skicka mail till Parken Zoo för att fråga hur mycket det skulle kosta. Sedan har de räknat pengarna för att se om det räcker, berättar Kristin.
Inför mors dag har eleverna pärlat speciella armband. Foto: Camilla Lagerman
När man räknade ihop summan såg man att det räckte till biljetter, men det fattades fortfarande en del för att kunna bekosta bussresan. Då bestämde man sig för att skicka ett brev till Odd Fellow i Lindesberg, där man helt enkelt frågade om de ville bidra.
– De har sökt ett litet bidrag till sin verksamhet för att kunna åka till Parken Zoo. Igår kväll fattade vi beslutet att bevilja det med 7000 kronor, så de kan komma iväg på sin resa och titta på djuren, säger Kjell Karlsson från Odd Fellow 125 Bergsmannen.
För att fira den stora nyheten ställde man till med ett stort tårtkalas under torsdagen, där även eleverna skulle få det glädjande beskedet.
Kristin visar på en stor skärm hur arbetet har gått till och berättar sedan att de fått ett bidrag till bussresan, och att de nu kan komma iväg på sin efterlängtade klassresa.
Ett sus sprider sig bland eleverna, som sedan bryter ut i en rungande applåd. Som tack för den fina gesten överräcker Kristin två teckningar som eleverna målat till Kjell och Christer.
– De har ska vi sätta upp på något riktigt bra ställe, säger Christer.
Christer och Kjell fick ta emot varsitt konstverk som eleverna gjort. Foto: Camilla Lagerman
På frågan om vad de ser fram emot mest att se på Parken Zoo kommer det en mängd olika svar.
– Lejon, tiger, sköldpadda och ormar ropar barnen glatt.
– Ormar är läskiga! säger en kille och fnissar.
– Nej, de är snälla, förklarar en tjej.
Eleverna är dock inte klara med sitt arbete inför resan ännu, de kommer fortsätta att sälja sockerkakor och armband för att få ihop pengar till lunch och lite goda glassar under utflykten.
– Vi kommer att stå utanför Mejk den 24 april, och vi säljer tills det tar slut, säger Kristin glatt.
Under torsdagseftermiddagen fick man ett glädjande besked från J Anderbert Bygg, som även de sponsrar barnens resa med 2000 kronor.
– Eleverna hade varit där och frågat efter pantburkar, och efter det erbjöd Jocke Anderbert att sponsra oss, vilket vi såklart blev superglada för! avslutar Kristin.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Gunilla Pöchhacker och Marie Selander från Företagarna Bergslagen överlämnade checken till Tomas Klockars (M). Foto: Företagarna
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
Willhelm Sundman, oppositionsråd
Liberalerna Örebro län. Daniel Andersson, kandidat till kommunfullmäktige i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman. / Privat
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Trippla rekord när StreetWeek intog Lindesberg
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, ...
Nu öppnar man för att sälja Gamla kirurgen
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda...
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Sista sommaren med S:t Mary
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man ...
Bildextra: JA-Galan 2026
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.