Efter två tuffa bortaförluster där Örebro tog sin 16:e raka derbyseger och Hylte/Halmstad helt enkelt bara var bäst för dagen så återvänder Lindesberg Volley till sin hemma-arena för säsongens andra hemmamatch där Gislaved står för motståndet.
Trots en kanoninledning där Linde Volley gick segrande ur säsongens första match i elitserien så fortsatte serien med tyngre möten då Lindes volleybolltjejer fått se sig slagna där två av seriens tuffaste lag, Örebro och Hylte/Halmstad, segrat.
Efter förlusterna så är det äntligen dags för Linde Volleys andra elitseriematch på hemmaplan, Gislaved står för motståndet och med det motståndet följer även ett bekant ansikte då Gina Trapp, som under de senaste två säsongerna spelat för Lindesberg, kommer tillbaka till arenan tillsammans med sin moderklubb.
– Det ska bli jätteroligt att få träffa Gina igen även om hon står i motståndarfärger, menar Lindesberg Volleys australiska huvudledare och manager Jason Laffer.
– Efter de två bortaförlusterna så är det skönt att äntligen få komma tillbaka till Lindesberg Arena, vi kommer att försöka utveckla och testa ny strategi inför lördagens match och försöka göra ett spel som är lite mer vårt eget, menar Jason som samtidigt hoppas på mycket folk i publiken:
– Det vore kul om många i området kom till lördagens match och visade sitt stöd, vi ser alltid hemmapubliken som vår sjunde spelare så efter två förluster skulle det betyda mycket.
Matchguide Linde Volley-Gislaveds VBK
Var och när: Lördagen 26/10 i Lindesberg Arena med matchstart kl. 15.00
Läget i tabellen: Efter tre spelade matcher placerar sig Lindesberg på en 9:de plats av 11 möjliga placeringar, säsongen har dock bara börjat och två av säsongens tuffaste bortamatcher är avklarade.
Gislaved ligger på en 7:e plats i tabellen har precis som Linde 3 poäng med sig men har spelat totalt 4 matcher inför mötet i Lindesberg.
Örebro leder tabellen och är efter sina första 4 spelade matcher obesegrade i både poäng och i set.
Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.
Åtta band, en stor scen, mat och merch – så ser det ut när Lindesberg får en ny utomhusfestival med premiär den 26 juli som fått namnet Solsting. Bakom festivalen står ett gäng musikintresserade ungdomar från Hillstreet, som siktar på att blåsa liv i en gammal tradition i musikstaden Lindesberg.
– Det här är startskottet. Kanske kan det bli som ett nytt Augustibuller, säger Malte Nilsson från festivalgruppen.
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.
Förra året firade jag min midsommar i de värmländska skogarna i hopp om att få se en vit älg. Men ingen framgång den resan. Under årets midsommarhelg gjordes en nytt försök då jag återvände till de värmländska skogarna i min fortsatta jakt efter mitt första möte med en vit älg. Hur det gick berättar jag i denna veckas fotokrönika.
För många barn och ungdomar är fiske en favoritsysselsättning på sommarlovet. Just denna sommar gör Lindesbergs kommun en satsning för att krydda till det lite extra för sommarlediga barn – detta tillsammans med Lindessjöns FVO.
– Vi har satt ut 200 kilo regnbåge i ån och det är riktigt fina bitar dessutom, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Under två veckors tid kommer underhållsarbete ske längs de större genomfartslederna i Lindesbergs kommun. Det är huvudsakligen så kallade potthål som nu skall åtgärdas på dessa vägar. Detta meddelar Gatuavdelningen via kommunens hemsida.
INSÄNDARE/DEBATT: På måndagens möte i BUN så röstade majoriteten av ledamöterna för en nedläggning av skolan i Vedevåg. Det jag slås över är politikers brist på vision och vilja! Återigen ser vi hur politiker försöker att hitta flera argument för en nedläggning än själva kärnan, ekonomin. Helt plötsligt pratar många om att skolan i Vedevåg är för dålig, att det saknas resurser och att barnen där inte får samma chans som andra barn i kommunen. Även förvaltningen säger att det är den bästa lösningen för en ”likvärdig skola”. Varför kan man bara inte stå rak i ryggen och säga som det är, vi måste spara pengar och vi väljer att göra det utanför Lindesberg? Det handlar om ekonomi och en övertro på centralisering som först och främst drivs av moderaterna.
De tre unga män i 20-årsåldern hemmahörande i Lindesberg som häktades den 28 februari, misstänkta för bland annat våldtäkt mot barn, dömdes under fredagen till 6,5 respektive 7 års fängelse vid Örebro Tingsrätt. Männen ska även betala 680 000 kronor i skadestånd till det ena offret samt 490 000 till det andra.