Idag, söndag, var det tid att kliva ombord på den årliga Promotionbåten. Ett evenemang och tvådagarsresa för både stora och små företag, privata och officiella. En möjlighet att i största mån göra ett utbyte med andra företagare, både kunskapsmässigt men även att öppna upp för affärer och knyta relationer.
07.45 var det samling för Lindesbergsgänget vid järnvägsstationen. Anne Resare 
prickade av resenärerna och såg till att alla kände sig välkomnade. Strax före åtta rullade bussen mot Örebro för att hämta upp ytterligare några, men först ett stopp vid stadshotellet där två glada karlar stod och väntade med ett gäng frukostpåsar.
– Tack till Bengt-Erik, Ebab och Mattias på hotellet för macka och öl, sa Anne i bussens mikrofon.
Dagen inleddes på Bombardier Arena i Västerås där det vankades bland annat
föreläsningar och det så kallade Kontakttorget. Klockan 16 skulle bussen köra vidare till Stockholm för att där låta företagarna kliva på Cinderella
för en dygnskryssning med samvaro och ännu mer kunskap att inhämta. På plats kunde
gänget konstatera att man anlänt i mycket god tid. Så med en kaffe to go, som serverades alldeles innanför dörren, och en fluffig chokladmuffins, begav sig sällskapet av mot Kontakttorget för att se över sina montrar. Det mesta var redan ordnat, men ett sista litet handtag för att få det perfekt. Med bara en halvtimme kvar till den offentliga programstarten började företagarna strömma till.
Nastja Johansson, bosatt i Lindesberg, en ung och framstående talang som tränar och
tävlar i rytmisk gymnastik, var först ut på scen med en kort uppvisning.
Därefter klev Christina Hedberg, VD för Handelskammaren Mälardalen, upp och presenterade årets Promotionbåt.
– Det är det tolfte året i rad och närmare tusen deltagare. Västmanlänningarna var lite svårflirtade men det är i alla fall 20% av dem här, och 80% örebrolänningar. Det tillkommer ungefär en tredjedel helt nya varje år.
Stadsdirektören var näst på tur, talade om sin kärlek till Västerås, staden som alltså är årets värdar. Temat för i år är Näringsliv – Idrott, vilket passade in då Jenni Asserholt, vars första klubb var Guldsmedshyttan, blev intervjuad av Curre Lundmark. Han berömde hennes fantastiska CV och på frågan varför det blev hockey och en idrott överhuvudtaget som hon valde att satsa på, sa hon:
– Jag var ett aktivt barn, var inte still en sekund och så spelade mina äldre bröder hockey. Så det kom sig naturligt.
Att det går så pass bra för svensk damhockey som det gör, skulle inte behöva vara en självklarhet. Här finns det endast 3800 licensierade spelare, i jämförelse med Kanada som har 80,000 stycken. Men Jenni tror att hon vet varför:
– Vi har en fantastisk lagsammanhållning och lagkänsla, det kommer man långt med.
Jenni berättar också att när hon började spela hockey var det inte överdrivet vanligt att tjejer spelade.
– Jag glömmer aldrig min första match när speakerbåset ropade upp mig som Johnny istället för Jenni.

Därefter följde den första av två föreläsningar; Karin Nilsdotter, VD på Spacesport Sweden, som jobbar för etablerad rymdturism. Företaget vill se att alltfler ska kunna ta sig ut i rymden.
– 546 har varit i rymden, det är en utmaning att öka tillgängligheten. Varför är det viktigt att ta sig ut i rymden? Det ligger i vårt DNA att vara nyfikna, vi vill pusha våra gränser och kunskap. Våga prova nya vägar!
Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där handbollsderbyt mellan Division 1-lagen LIF Lindesberg och Örebro SK HK lockade till sig över 800 personer till läktarna. Med fart, tempo och känslor så bjöds det på allt som man vill att ett handbollsderby ska bjuda på, där hemmapubliken var med och lyfte taket med ett högt segerjubel.
– Vi måste ge en stor eloge till de 836 personerna som var med i publiken idag, säger Anton Flood.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson och vårdcentralschef Hanna Hellberg har det första året på Idun vårdcentral i Storå handlat om problemlösning, nya arbetssätt och att bygga upp en verksamhet från grunden. Nu börjar rutinerna sätta sig och patienterna blir fler.
– Vi arbetar mycket med att lösa problem och hitta tydliga vägar. Det är tuffa utmaningar och det vi älskar att jobba med det. Det är vår hobby, säger Mia konradsson med ett leende.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.