Idag, söndag, var det tid att kliva ombord på den årliga Promotionbåten. Ett evenemang och tvådagarsresa för både stora och små företag, privata och officiella. En möjlighet att i största mån göra ett utbyte med andra företagare, både kunskapsmässigt men även att öppna upp för affärer och knyta relationer.
07.45 var det samling för Lindesbergsgänget vid järnvägsstationen. Anne Resare 
prickade av resenärerna och såg till att alla kände sig välkomnade. Strax före åtta rullade bussen mot Örebro för att hämta upp ytterligare några, men först ett stopp vid stadshotellet där två glada karlar stod och väntade med ett gäng frukostpåsar.
– Tack till Bengt-Erik, Ebab och Mattias på hotellet för macka och öl, sa Anne i bussens mikrofon.
Dagen inleddes på Bombardier Arena i Västerås där det vankades bland annat
föreläsningar och det så kallade Kontakttorget. Klockan 16 skulle bussen köra vidare till Stockholm för att där låta företagarna kliva på Cinderella
för en dygnskryssning med samvaro och ännu mer kunskap att inhämta. På plats kunde
gänget konstatera att man anlänt i mycket god tid. Så med en kaffe to go, som serverades alldeles innanför dörren, och en fluffig chokladmuffins, begav sig sällskapet av mot Kontakttorget för att se över sina montrar. Det mesta var redan ordnat, men ett sista litet handtag för att få det perfekt. Med bara en halvtimme kvar till den offentliga programstarten började företagarna strömma till.
Nastja Johansson, bosatt i Lindesberg, en ung och framstående talang som tränar och
tävlar i rytmisk gymnastik, var först ut på scen med en kort uppvisning.
Därefter klev Christina Hedberg, VD för Handelskammaren Mälardalen, upp och presenterade årets Promotionbåt.
– Det är det tolfte året i rad och närmare tusen deltagare. Västmanlänningarna var lite svårflirtade men det är i alla fall 20% av dem här, och 80% örebrolänningar. Det tillkommer ungefär en tredjedel helt nya varje år.
Stadsdirektören var näst på tur, talade om sin kärlek till Västerås, staden som alltså är årets värdar. Temat för i år är Näringsliv – Idrott, vilket passade in då Jenni Asserholt, vars första klubb var Guldsmedshyttan, blev intervjuad av Curre Lundmark. Han berömde hennes fantastiska CV och på frågan varför det blev hockey och en idrott överhuvudtaget som hon valde att satsa på, sa hon:
– Jag var ett aktivt barn, var inte still en sekund och så spelade mina äldre bröder hockey. Så det kom sig naturligt.
Att det går så pass bra för svensk damhockey som det gör, skulle inte behöva vara en självklarhet. Här finns det endast 3800 licensierade spelare, i jämförelse med Kanada som har 80,000 stycken. Men Jenni tror att hon vet varför:
– Vi har en fantastisk lagsammanhållning och lagkänsla, det kommer man långt med.
Jenni berättar också att när hon började spela hockey var det inte överdrivet vanligt att tjejer spelade.
– Jag glömmer aldrig min första match när speakerbåset ropade upp mig som Johnny istället för Jenni.

Därefter följde den första av två föreläsningar; Karin Nilsdotter, VD på Spacesport Sweden, som jobbar för etablerad rymdturism. Företaget vill se att alltfler ska kunna ta sig ut i rymden.
– 546 har varit i rymden, det är en utmaning att öka tillgängligheten. Varför är det viktigt att ta sig ut i rymden? Det ligger i vårt DNA att vara nyfikna, vi vill pusha våra gränser och kunskap. Våga prova nya vägar!
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.