Idag, söndag, var det tid att kliva ombord på den årliga Promotionbåten. Ett evenemang och tvådagarsresa för både stora och små företag, privata och officiella. En möjlighet att i största mån göra ett utbyte med andra företagare, både kunskapsmässigt men även att öppna upp för affärer och knyta relationer.
07.45 var det samling för Lindesbergsgänget vid järnvägsstationen. Anne Resare 
prickade av resenärerna och såg till att alla kände sig välkomnade. Strax före åtta rullade bussen mot Örebro för att hämta upp ytterligare några, men först ett stopp vid stadshotellet där två glada karlar stod och väntade med ett gäng frukostpåsar.
– Tack till Bengt-Erik, Ebab och Mattias på hotellet för macka och öl, sa Anne i bussens mikrofon.
Dagen inleddes på Bombardier Arena i Västerås där det vankades bland annat
föreläsningar och det så kallade Kontakttorget. Klockan 16 skulle bussen köra vidare till Stockholm för att där låta företagarna kliva på Cinderella
för en dygnskryssning med samvaro och ännu mer kunskap att inhämta. På plats kunde
gänget konstatera att man anlänt i mycket god tid. Så med en kaffe to go, som serverades alldeles innanför dörren, och en fluffig chokladmuffins, begav sig sällskapet av mot Kontakttorget för att se över sina montrar. Det mesta var redan ordnat, men ett sista litet handtag för att få det perfekt. Med bara en halvtimme kvar till den offentliga programstarten började företagarna strömma till.
Nastja Johansson, bosatt i Lindesberg, en ung och framstående talang som tränar och
tävlar i rytmisk gymnastik, var först ut på scen med en kort uppvisning.
Därefter klev Christina Hedberg, VD för Handelskammaren Mälardalen, upp och presenterade årets Promotionbåt.
– Det är det tolfte året i rad och närmare tusen deltagare. Västmanlänningarna var lite svårflirtade men det är i alla fall 20% av dem här, och 80% örebrolänningar. Det tillkommer ungefär en tredjedel helt nya varje år.
Stadsdirektören var näst på tur, talade om sin kärlek till Västerås, staden som alltså är årets värdar. Temat för i år är Näringsliv – Idrott, vilket passade in då Jenni Asserholt, vars första klubb var Guldsmedshyttan, blev intervjuad av Curre Lundmark. Han berömde hennes fantastiska CV och på frågan varför det blev hockey och en idrott överhuvudtaget som hon valde att satsa på, sa hon:
– Jag var ett aktivt barn, var inte still en sekund och så spelade mina äldre bröder hockey. Så det kom sig naturligt.
Att det går så pass bra för svensk damhockey som det gör, skulle inte behöva vara en självklarhet. Här finns det endast 3800 licensierade spelare, i jämförelse med Kanada som har 80,000 stycken. Men Jenni tror att hon vet varför:
– Vi har en fantastisk lagsammanhållning och lagkänsla, det kommer man långt med.
Jenni berättar också att när hon började spela hockey var det inte överdrivet vanligt att tjejer spelade.
– Jag glömmer aldrig min första match när speakerbåset ropade upp mig som Johnny istället för Jenni.

Därefter följde den första av två föreläsningar; Karin Nilsdotter, VD på Spacesport Sweden, som jobbar för etablerad rymdturism. Företaget vill se att alltfler ska kunna ta sig ut i rymden.
– 546 har varit i rymden, det är en utmaning att öka tillgängligheten. Varför är det viktigt att ta sig ut i rymden? Det ligger i vårt DNA att vara nyfikna, vi vill pusha våra gränser och kunskap. Våga prova nya vägar!
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras första evenemang blir en Halloweenfest för ungdomar i åldern 15-18 år, som äger rum på Main Event under höstlovet.
– Det känns kanske fel att använda ordet fest, men det är den känslan vi vill ha, fast utan alkohol, förklarar Anna.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.