Idag, söndag, var det tid att kliva ombord på den årliga Promotionbåten. Ett evenemang och tvådagarsresa för både stora och små företag, privata och officiella. En möjlighet att i största mån göra ett utbyte med andra företagare, både kunskapsmässigt men även att öppna upp för affärer och knyta relationer.
07.45 var det samling för Lindesbergsgänget vid järnvägsstationen. Anne Resare 
prickade av resenärerna och såg till att alla kände sig välkomnade. Strax före åtta rullade bussen mot Örebro för att hämta upp ytterligare några, men först ett stopp vid stadshotellet där två glada karlar stod och väntade med ett gäng frukostpåsar.
– Tack till Bengt-Erik, Ebab och Mattias på hotellet för macka och öl, sa Anne i bussens mikrofon.
Dagen inleddes på Bombardier Arena i Västerås där det vankades bland annat
föreläsningar och det så kallade Kontakttorget. Klockan 16 skulle bussen köra vidare till Stockholm för att där låta företagarna kliva på Cinderella
för en dygnskryssning med samvaro och ännu mer kunskap att inhämta. På plats kunde
gänget konstatera att man anlänt i mycket god tid. Så med en kaffe to go, som serverades alldeles innanför dörren, och en fluffig chokladmuffins, begav sig sällskapet av mot Kontakttorget för att se över sina montrar. Det mesta var redan ordnat, men ett sista litet handtag för att få det perfekt. Med bara en halvtimme kvar till den offentliga programstarten började företagarna strömma till.
Nastja Johansson, bosatt i Lindesberg, en ung och framstående talang som tränar och
tävlar i rytmisk gymnastik, var först ut på scen med en kort uppvisning.
Därefter klev Christina Hedberg, VD för Handelskammaren Mälardalen, upp och presenterade årets Promotionbåt.
– Det är det tolfte året i rad och närmare tusen deltagare. Västmanlänningarna var lite svårflirtade men det är i alla fall 20% av dem här, och 80% örebrolänningar. Det tillkommer ungefär en tredjedel helt nya varje år.
Stadsdirektören var näst på tur, talade om sin kärlek till Västerås, staden som alltså är årets värdar. Temat för i år är Näringsliv – Idrott, vilket passade in då Jenni Asserholt, vars första klubb var Guldsmedshyttan, blev intervjuad av Curre Lundmark. Han berömde hennes fantastiska CV och på frågan varför det blev hockey och en idrott överhuvudtaget som hon valde att satsa på, sa hon:
– Jag var ett aktivt barn, var inte still en sekund och så spelade mina äldre bröder hockey. Så det kom sig naturligt.
Att det går så pass bra för svensk damhockey som det gör, skulle inte behöva vara en självklarhet. Här finns det endast 3800 licensierade spelare, i jämförelse med Kanada som har 80,000 stycken. Men Jenni tror att hon vet varför:
– Vi har en fantastisk lagsammanhållning och lagkänsla, det kommer man långt med.
Jenni berättar också att när hon började spela hockey var det inte överdrivet vanligt att tjejer spelade.
– Jag glömmer aldrig min första match när speakerbåset ropade upp mig som Johnny istället för Jenni.

Därefter följde den första av två föreläsningar; Karin Nilsdotter, VD på Spacesport Sweden, som jobbar för etablerad rymdturism. Företaget vill se att alltfler ska kunna ta sig ut i rymden.
– 546 har varit i rymden, det är en utmaning att öka tillgängligheten. Varför är det viktigt att ta sig ut i rymden? Det ligger i vårt DNA att vara nyfikna, vi vill pusha våra gränser och kunskap. Våga prova nya vägar!
UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, Lindeskolan, för en incident som ska ha skett under valrörelsen. Persson ska då, under arbetstid, åkt till ett flertal vallokaler för att fylla på röstsedlar, samt haft fyra av sina elever med sig i bilen.
– Det är ju ett pågående ärende, så jag kan inte säga så mycket. Men det kan eventuellt bli tal om att jag får en skriftlig varning, berättar han för LindeNytt.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
Regionrådet Wilhelm Sundman (L) tar klivet in i riksdagen för Örebro län efter en stark valrörelse. I ett inlägg på sociala medier delar han med sig av sina tankar kring valet och ambitionen att fortsätta driva frågor för länets mindre orter.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.