INSÄNDARE/DEBATT: Liberalernas vision är att klassrummet ska bli ett medel för att uppfylla drömmar. För att detta ska bli möjligt måste tryggheten öka och störningsmoment undanröjas. Vi i Liberala ungdomsförbundet välkomnar därför att Liberalerna kommer driva på för ett ökat fokus på skolan och ett återinfört mobilförbud i kommunens grundskolor.
Under hösten 2019 infördes, efter initiativ från Liberalerna, ett totalt mobilförbud på kommunens grundskolor. Ett beslut som bland annat låg till grund för att andelen elever med gymnasiebehörighet under samma år ökade med närmare 8 procent. Dåvarande styre bestående av Socialdemokraterna och Centerpartiet valde dessvärre att efter enbart två år häva förbudet. Ett beslut Liberalerna motsatte sig och nu aktivt kommer arbeta för att åter få på plats.
Adam Furustam Ordförande Liberala ungdomsförbundet Örebro län. Pressbild
Den tekniska utvecklingen och sociala mediers framväxt har öppnat upp för ökad fotografering och filmning i skolmiljöer. Det gör att otryggheten och misstänksamheten gentemot klasskamrater ökar. Att ständigt oroas för att den muntliga redovisningen filmas eller att en pinsam bild ska spridas, gör att tryggheten försvinner. Skolan ska vara en plats för kunskapsinhämtning, inte en otrygg plats som öppnar upp för digital mobbning.
Enligt en studie från London School of Economics uppskattar elever själva ett förbud, samtidigt som elevernas generella resultat förbättras motsvarande vad en veckas extra undervisning varje läsår skulle givit. Studien visar även på att förbudet har störst positiv effekt på lågpresterande elever, något som skulle kunna höja kommunens gymnasiebehörighet.
I samband med att Socialdemokraterna och Centerpartiet år 2021 valde att häva det dåvarande mobilförbudet motiverades detta med att förbudet skickar fel signaler, då skolan valt att installera ladduttag i elevernas skåp. Detta tyder på en bristande förståelse för mobilens påverkan på undervisning och elevernas resultat. Enligt forskning stör mobilens närvaro såväl inlärnings- som koncentrationsförmågan, oavsett om den är placerad i handen eller fickan.
Liberala ungdomsförbundet är glada över att elever och föräldrar nu med Liberalerna i styret får en bättre skola. Tillsammans med kommunens invånare ska liberala företrädare jobba dag och natt för att förbättra kommunens skolor och infria den liberala visionen. Att klassrummet ska bli ett medel för att uppfylla drömmar.
Adam Furustam Ordförande Liberala ungdomsförbundet Örebro län
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
IK Bolton hade full koll på LIF Lindesbergs lagkapten, Elin Nilsson, genom större delen av matchen. Ändå fick hon in två bollar i målet när LIF-damerna vinner lördagens match med 23-17. Foto: Timmy Lundegård
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med en hemlig gästartist. Detta offentliggjorde arrangören, Manskören Harmoni, för allmänheten på fredagen.
– När vi börjar tänka på de låtar han gjort genom åren, och att tillsammans framföra dessa på en Caprice, så är det ju gåshud direkt, kommenterar Mats Wedell, ordförande för Harmoni.
INSÄNDARE/DEBATT: Utredningen om konsekvenserna av en avveckling av Vedevågs skola återremitterades av Kommunfullmäktige – med all rätt. När den först presenterades saknades avgörande information. Man efterfrågade en analys av omvänd skolskjuts, en prövning av justerade upptagningsområden och förslag på hur riktad profilering skulle kunna stärka skolans attraktionskraft. Dessutom saknades beräkningar och underlag för ett kompensationspaket för Vedevåg – något som borde ha varit en självklar del från början.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.
Förd till sjukhus efter brand på äldreboende
En person fick på onsdagskvällen föras till sjukhus med ambulans sedan vederbörande inandats brandrök i samband med en incident på ett ä...
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
Mikael Stark, Leif Carlsson, Mikael Enström och William Flormo från Lions Club Storå överlämnade en rejäl summa till diakon Susanne Lindblom. Foto: Linde bergslags församling
På onsdagseftermiddagen fick Linde bergslags församling ta emot en rekorderlig summa pengar i gåva från Lions Club Storå inför den annalkande julhelgen. Årets gåva är den största i klubbens historia och kommer väl till pass då allt fler söker stöd från församlingen – inte minst i juletider.
– Det är en gåva som betyder otroligt mycket för de utsatta familjer som bor här i området och som inte har mat för dagen, säger diakon Susanne Lindblom från Linde bergslags församling.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Efter torsdagens inrymningslarm på Lindbackaskolan i Lindesberg skickade skolledningen ut ett mail till vårdnadshavare med mer information om vad som inträffat. Bland annat bekräftar man att elever har lekt med en larmdosa, men också att flera elever inte tog larmet på allvar, och att man nu ber föräldrar att prata med sina barn om detta. Nu reagerar vårdnadshavare starkt, och menar att det är dags att något görs, och att skolledningen behöver kalla till möte med föräldrar.
– Möt oss och berätta svart på vitt vad som händer och vad som är problemet, för det måste finnas en lösning på det här, säger Johnny Lindberg som är förälder.