INSÄNDARE/DEBATT: Liberalernas vision är att klassrummet ska bli ett medel för att uppfylla drömmar. För att detta ska bli möjligt måste tryggheten öka och störningsmoment undanröjas. Vi i Liberala ungdomsförbundet välkomnar därför att Liberalerna kommer driva på för ett ökat fokus på skolan och ett återinfört mobilförbud i kommunens grundskolor.
Under hösten 2019 infördes, efter initiativ från Liberalerna, ett totalt mobilförbud på kommunens grundskolor. Ett beslut som bland annat låg till grund för att andelen elever med gymnasiebehörighet under samma år ökade med närmare 8 procent. Dåvarande styre bestående av Socialdemokraterna och Centerpartiet valde dessvärre att efter enbart två år häva förbudet. Ett beslut Liberalerna motsatte sig och nu aktivt kommer arbeta för att åter få på plats.
Adam Furustam Ordförande Liberala ungdomsförbundet Örebro län. Pressbild
Den tekniska utvecklingen och sociala mediers framväxt har öppnat upp för ökad fotografering och filmning i skolmiljöer. Det gör att otryggheten och misstänksamheten gentemot klasskamrater ökar. Att ständigt oroas för att den muntliga redovisningen filmas eller att en pinsam bild ska spridas, gör att tryggheten försvinner. Skolan ska vara en plats för kunskapsinhämtning, inte en otrygg plats som öppnar upp för digital mobbning.
Enligt en studie från London School of Economics uppskattar elever själva ett förbud, samtidigt som elevernas generella resultat förbättras motsvarande vad en veckas extra undervisning varje läsår skulle givit. Studien visar även på att förbudet har störst positiv effekt på lågpresterande elever, något som skulle kunna höja kommunens gymnasiebehörighet.
I samband med att Socialdemokraterna och Centerpartiet år 2021 valde att häva det dåvarande mobilförbudet motiverades detta med att förbudet skickar fel signaler, då skolan valt att installera ladduttag i elevernas skåp. Detta tyder på en bristande förståelse för mobilens påverkan på undervisning och elevernas resultat. Enligt forskning stör mobilens närvaro såväl inlärnings- som koncentrationsförmågan, oavsett om den är placerad i handen eller fickan.
Liberala ungdomsförbundet är glada över att elever och föräldrar nu med Liberalerna i styret får en bättre skola. Tillsammans med kommunens invånare ska liberala företrädare jobba dag och natt för att förbättra kommunens skolor och infria den liberala visionen. Att klassrummet ska bli ett medel för att uppfylla drömmar.
Adam Furustam Ordförande Liberala ungdomsförbundet Örebro län
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.
Man gripen misstänkt för inbrott på krog
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan...