INSÄNDARE/DEBATT: Liberalernas vision är att klassrummet ska bli ett medel för att uppfylla drömmar. För att detta ska bli möjligt måste tryggheten öka och störningsmoment undanröjas. Vi i Liberala ungdomsförbundet välkomnar därför att Liberalerna kommer driva på för ett ökat fokus på skolan och ett återinfört mobilförbud i kommunens grundskolor.
Under hösten 2019 infördes, efter initiativ från Liberalerna, ett totalt mobilförbud på kommunens grundskolor. Ett beslut som bland annat låg till grund för att andelen elever med gymnasiebehörighet under samma år ökade med närmare 8 procent. Dåvarande styre bestående av Socialdemokraterna och Centerpartiet valde dessvärre att efter enbart två år häva förbudet. Ett beslut Liberalerna motsatte sig och nu aktivt kommer arbeta för att åter få på plats.
Adam Furustam Ordförande Liberala ungdomsförbundet Örebro län. Pressbild
Den tekniska utvecklingen och sociala mediers framväxt har öppnat upp för ökad fotografering och filmning i skolmiljöer. Det gör att otryggheten och misstänksamheten gentemot klasskamrater ökar. Att ständigt oroas för att den muntliga redovisningen filmas eller att en pinsam bild ska spridas, gör att tryggheten försvinner. Skolan ska vara en plats för kunskapsinhämtning, inte en otrygg plats som öppnar upp för digital mobbning.
Enligt en studie från London School of Economics uppskattar elever själva ett förbud, samtidigt som elevernas generella resultat förbättras motsvarande vad en veckas extra undervisning varje läsår skulle givit. Studien visar även på att förbudet har störst positiv effekt på lågpresterande elever, något som skulle kunna höja kommunens gymnasiebehörighet.
I samband med att Socialdemokraterna och Centerpartiet år 2021 valde att häva det dåvarande mobilförbudet motiverades detta med att förbudet skickar fel signaler, då skolan valt att installera ladduttag i elevernas skåp. Detta tyder på en bristande förståelse för mobilens påverkan på undervisning och elevernas resultat. Enligt forskning stör mobilens närvaro såväl inlärnings- som koncentrationsförmågan, oavsett om den är placerad i handen eller fickan.
Liberala ungdomsförbundet är glada över att elever och föräldrar nu med Liberalerna i styret får en bättre skola. Tillsammans med kommunens invånare ska liberala företrädare jobba dag och natt för att förbättra kommunens skolor och infria den liberala visionen. Att klassrummet ska bli ett medel för att uppfylla drömmar.
Adam Furustam Ordförande Liberala ungdomsförbundet Örebro län
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Nu skall bron över järnvägen renoveras. Foto: Lindesbergs kommun
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Tisdag 24 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
På fredag så kliver Lindlöven ut på hemmaisen för en ny slutspelsmatch. Hudiksvalls HC leder finalspelet med 2-0 i matcher och kan avgöra den norra finalen vid seger. Arkivfoto: Hasse Persson
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
På måndag går LIF Lindesberg in för säsongens tuffaste uppgift. IFK Ystad HK gästar Lindesberg Arena och är minst lika sugna på att stanna kvar i Allsvenskan som LIF Lindesberg vill göra comeback. Arkivfoto: Hasse Persson
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
FotoFredag: Häng med till Skinnarsågsfallet!
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår - Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta ...
LINDLÖVEN TILL FINAL!
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och ...