INSÄNDARE/DEBATT: Liberalernas vision är att klassrummet ska bli ett medel för att uppfylla drömmar. För att detta ska bli möjligt måste tryggheten öka och störningsmoment undanröjas. Vi i Liberala ungdomsförbundet välkomnar därför att Liberalerna kommer driva på för ett ökat fokus på skolan och ett återinfört mobilförbud i kommunens grundskolor.
Under hösten 2019 infördes, efter initiativ från Liberalerna, ett totalt mobilförbud på kommunens grundskolor. Ett beslut som bland annat låg till grund för att andelen elever med gymnasiebehörighet under samma år ökade med närmare 8 procent. Dåvarande styre bestående av Socialdemokraterna och Centerpartiet valde dessvärre att efter enbart två år häva förbudet. Ett beslut Liberalerna motsatte sig och nu aktivt kommer arbeta för att åter få på plats.
Adam Furustam Ordförande Liberala ungdomsförbundet Örebro län. Pressbild
Den tekniska utvecklingen och sociala mediers framväxt har öppnat upp för ökad fotografering och filmning i skolmiljöer. Det gör att otryggheten och misstänksamheten gentemot klasskamrater ökar. Att ständigt oroas för att den muntliga redovisningen filmas eller att en pinsam bild ska spridas, gör att tryggheten försvinner. Skolan ska vara en plats för kunskapsinhämtning, inte en otrygg plats som öppnar upp för digital mobbning.
Enligt en studie från London School of Economics uppskattar elever själva ett förbud, samtidigt som elevernas generella resultat förbättras motsvarande vad en veckas extra undervisning varje läsår skulle givit. Studien visar även på att förbudet har störst positiv effekt på lågpresterande elever, något som skulle kunna höja kommunens gymnasiebehörighet.
I samband med att Socialdemokraterna och Centerpartiet år 2021 valde att häva det dåvarande mobilförbudet motiverades detta med att förbudet skickar fel signaler, då skolan valt att installera ladduttag i elevernas skåp. Detta tyder på en bristande förståelse för mobilens påverkan på undervisning och elevernas resultat. Enligt forskning stör mobilens närvaro såväl inlärnings- som koncentrationsförmågan, oavsett om den är placerad i handen eller fickan.
Liberala ungdomsförbundet är glada över att elever och föräldrar nu med Liberalerna i styret får en bättre skola. Tillsammans med kommunens invånare ska liberala företrädare jobba dag och natt för att förbättra kommunens skolor och infria den liberala visionen. Att klassrummet ska bli ett medel för att uppfylla drömmar.
Adam Furustam Ordförande Liberala ungdomsförbundet Örebro län
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.
8 september 2026 klockan 09:38 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.
Ett tekniskt fel hos Valmyndigheten har gjort att omkring 4 000 väljare kan ha blivit felaktigt avprickade vid förtidsröstningen och riskerar att underkännas. Felet har drabbat röstningslokaler i nästan hela landet och i Lindesbergs kommun inväntar man fortfarande besked huruvida kommunen är berörd.
– Just nu är vi i det skedet att vi inväntar information från Valmyndigheten, säger Johanna Fjällman, valsamordnare i Lindesbergs kommun.
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.
Bergslagens IF lägger ner sin seniorverksamhet på herrsidan. Beslutet kommer efter en turbulent tid för föreningen, som nu väljer att lägga hela sitt fokus på barn- och ungdomsverksamheten.
I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet tillsammans med konstnären Ida Rosén Branzell. Med naturmaterial som pinnar, löv och stenar ska de skapa ett helt alfabet av fantasivarelser.
– Det blir ett lekfullt sätt att arbeta med bokstäver, och barnen får själva bestämma hur deras figur ska se ut. Här finns inga regler, säger Ida Rosén Branzell.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
Svar på Ärleruds replik till Vänsterpartiet
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga...