Stor kommun – fet lön? Nja, riktigt så enkelt är det inte. Kommunernas storlek har ingen större betydelse när det kommer till att sätta löner för kommuncheferna. Faktum är att vår egen Peter Bring är den chef som har högst lön av samtliga chefer i Örebro Län.
Kommunchefernas plånböcker har jämförts noggrant av tidningen Dagens Samhälle, tidigare känd som ”KommunAktuellt”, och efter detta insåg man kommunernas storlek inte har någon större betydelse när det kommer till att sätta lön.
Lindesberg är inte störst i länet, men vår Peter Bring är ändå den som har högst lön av samtliga chefer. Hans lön är 63 000 kr i månaden, vilket är 5000 kr mer i månaden än vad Örebros kommunchef har i lön. Tyvärr framgår det inte vilka meriter och utbildningar vederbörande har som kan motivera löneskillnaderna.
Så här ser löneskillnaderna ut i länet:
63 000 – Lindesberg
58 400 – Karlskoga
58 000 – Örebro
55 000 – Hällefors
54 000 – Ljusnarsberg
52 000 – Kumla
51 450 – Nora
46 690 – Askersund
46 333 – Degerfors
45 000 – Hallsberg
43 000 – Lekeberg
Fotnot: Uppgift saknas för Laxå kommun.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.