Arnold Bengtsson har anledning att vara orolig för gymnasieskolan.

Lindeskolan går mot tuffare tider

Landets gymnasieskolor kommer att åka på en rejäl smäll när antalet elever kraftigt sjunker till nivåer då skolorna kommer att få stora problem. På vissa håll i glesbygd talar man t o m om nedläggningar. Lindesbergs kommun är inte på något vis förskonat. Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Arnold Bengtsson, menar att vi får ett hårt klimat omkring år 2015. Lindeskolan kommer att urholkas på elever – och det riktigt rejält också.

Raset i landets gymnasieskolor kommer att kulminera läsåret 2015/2016. Sett över hela landet kommer antalet elever sjunka med cirka 100 000. Dessa stenhårda fakta, presenterade av Skolverket, kommer för Lindesbergs del innebära att antalet elever i värsta fall mer än halveras. Detta är skräckscenariot som Arnold Bengtsson ser som värsta tänkbara följd av den utveckling som nu sker inom gymnasieskolan.
-Vi har som bäst haft 1300 elever på Lindeskolan, idag är det omkring 1100. När botten är nådd säger prognosen, alltså det mest realistiska scenariot, att vi har mellan 700-750 elever kvar. Skräckscenariot är mellan 500-600. Om det sjunker så kraftigt är vi verkligen illa ute, påpekar Bengtsson.
Att Lindesbergs gymnasieskola kommer att tappa elever är inget som går att undvika. Tendensen är idag densamma ute i landets kommunala gymnasieskolor. Det är bara friskolorna som upplever friska vårvindar. Den utvecklingen ser Arnold Bengtsson som ett hot mot den kommunala skolan.
-Problemet med friskolorna är att de utarmar den kommunala skolan. Blir det för många som konkurrerar om eleverna i närområdet så blir effekten på sikt mycket negativ för alla, menar han.

Kan då Lindesberg minimera ”skadorna” som kommer uppstå när elevtappet når bottennivå? Arnold Bengtsson hävdar att man till viss del kan det, men att det naturligtvis är mycket svårt att undvika de mest svidande konsekvenserna.
-Redan 2015 kommer vi se färre program på skolan, det är tyvärr bara så. Finns det inte tillräckligt med elever så kan vi inte heller hålla det enskilda programmet igång längre. Det är idag omöjligt att svara på vilket/vilka program som är först att plockas bort i motåtgärd, menar han.
Skulle Lindesberg uppleva skräckscenariot på ett ännu större bortfall av elever, då kommer fler åtgärder behöva vidtas. Naturligtvis handlar det om att tvingas säga upp många av lärarna.

Kommunpolitikerna har satsat stora summor direkt och indirekt på gymnasiet i Lindesberg. Senast i raden av investeringar är arenan, kulturskolan och elevbostäderna. Tillsammans utgör det en nätt summa i slängarna runt 200 miljoner kronor. Är satsningen då befogad när prognosen om en snar framtid är så mörk?
-Dessa satsningar är inte enbart för skolan, även om arenan dagtid utgör skollokaler. Den investeringen är ju delvis för att skapa ett mer levande Lindesberg och det i sin tur skall förhoppningsvis även ge skolan medvind på sikt, att fler vill bosätta sig i Lindesberg och att eleverna väljer Lindeskolan istället för att flytta till större städers och utbilda sig där, förklarar Bengtsson.

Även om ambitionen fortfarande är att vårt idrottscollege skall locka elever från andra håll i landet, är det ändå hemmaplan som är allra viktigast. Målet är att uppnå 70% av eleverna i upptagninsområdet, idag är den siffran bara 50%.
-Vi behöver verkligen satsa på att nå ut till alla ungdomar i norra länsdelen. Det är här vi kan påverka utgången av läsåret 2015/2016 allra mest, säger Arnold Bengtsson.

Fotnot: Ett stort elevras innebär också ett stort ekonomiskt ras. Enligt det realistiska scenariot, som Arnold Bengtsson pratar om, torde det resultera i att Lindeskolan förlorar omkring 40 miljoner kronor per år.

Publicerad 9 mars 2011 klockan 08:04

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Räddningstjänsten släcker garagebrand i Gusselhyttan. Foto: Camilla Lagerman

Kraftig garagebrand utanför Lindesberg

UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.

29 maj 2026 klockan 11:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Man vårdas för svåra skador efter olycka i natt

En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.

29 maj 2026 klockan 08:55 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Årets Näringslivsranking: Lindesberg på plats 285 av 290

Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 ...

Guld till ReScan UF – bäst i Sverige 2026

Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i ...

Joakim Bååk kliver av som LIF Lindesbergs huvudtränare

Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsf...

Samuel Stenhem, VD Tormek och Hugo Öhman, digital specialist på Tormek presenterar årets sommarutställning. Foto: Jennie Einarsson

Tormeks sommarutställning tillbaka – lyfter både konstnärer och verktyg

För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.

27 maj 2026 klockan 16:19 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Nu är förskolan Paletten officiellt invigd. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Fest i regnbågens alla färger när Paletten invigdes

På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.

27 maj 2026 klockan 11:56 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Restaurangägare varnar för falska sedlar i omlopp
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för ...
26 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Solstol, grillplats och gemenskap under jubileet vid Lindessjön
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya ...
26 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Björn Nyberg tilldelades prestigefylld grad inom judo: ”Livslång gärning”
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick ...
25 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Merja Lundström, Linda Gerstel, Anna Törnkvist och Pernilla Westberg klippte bandet på invigningen. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Källgårdens sinnesrum invigt: ”Öka deras livskvalitet”

Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.

25 maj 2026 klockan 13:14 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Wajih hyllar bortgångne vännen Greger – samlar in pengar i hans namn

När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.

22 maj 2026 klockan 13:36 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: Här jagar lärkfalken!

FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka ...

Artikel innehåller bildspel Emma ger ömma leder och muskler lindring

Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har...

Artikel innehåller bildspel LindeDagen 2026: En folkfest med det bästa av Lindesberg

Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det ...

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Lekfullt och känslosamt när årets främsta idrottsprestationer utsågs

Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.

21 maj 2026 klockan 11:44 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Finsk äldreomsorg i Lindesbergs kommun – äntligen!

INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare...

Svar till Willhelm Sundman gällande flygblad om VC

REPLIK: Willhelm Sundman, (L), <a href="https://lindenytt.com/nyheter/lat-dem-inte-lura-dig-igen/" target="...

Sista sommaren med S:t Mary

Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista ...

Artikel innehåller bildspel Vänskap, medaljer och mycket skratt under helgens judoevenemang

Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. ...

Så firar lokala orkestrar ”Blåsmusikens dag”

Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira ...

FotoFredag: När mobilkameran får göra jobbet

FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo - men ...

Stefan och Maria Larsson, Rose-marie, Fredrik Hedin och Bodil Evertsson från Titt-In. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Bildextra: JA-Galan 2026

Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.

14 maj 2026 klockan 15:21 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Premiärsuccé för Jäklar anamma-galan i Lindesberg
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar...
14 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Vi säger nej till Marknadshyror och fri hyressättning!
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till ö...
13 maj 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Högtryck på maskinmässa när regnet slog till
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande ...
13 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-05-13

2026-05-13

2026-05-11

2026-05-11

2026-05-11

2026-05-11

2026-05-10

2026-05-09

2026-05-08

2026-05-08

2026-05-07

2026-05-07

2026-05-07

2026-05-07

2026-05-29 19:29