Johannes Hansen är en av Sveriges främsta mentala rådgivare, genom åren har över 150 000 personer lyssnat till hans föreläsningar, och han arbetar dagligen med flera av våra största stjärnor inom sport, musik och näringsliv. På onsdagen var det dags för Lindeskolans elever att få ta del av hans budskap, att du behöver utmana dig själv för att växa som människa.
Det blev en något annorlunda förmiddag för eleverna på Lindeskolan under onsdagen. Istället för att ha vanliga lektioner bjöds alla in till Lindesberg Arena för att lyssna till en inspirerande föreläsning av Johannes Hansen, en av Sveriges främsta mentala rådgivare.
– När vi startade upp skolåret pratade vi mycket om hur viktigt det är att bygga upp sitt självförtroende, och istället för att tvivla på sig själv känna: Yes, I can! Vi vill att ni ska bygga upp er mentala självbild och förbättra er självstyrka, självtillit och självförtroendet, sade Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg inför den nästintill fullsatta arenan innan han lämnade över ordet till dagens huvudperson.
I ungefär 11 år har Johannes Hansen arbetat som mental rådgivare, eller personlig tränare för huvudet som själv kallar det. Under åren har han tränat ett par tusen entreprenörer i personligt ledarskap, inspirerat tiotusentals gymnasielever till att bli modigare och talat inför chefer i några av Sveriges största företag. Onsdagens föreläsning handlade just om mod, och att våga följa sina drömmar.
– Mod är som en muskel, alla föds vi med biceps t ex, men vissa får större muskler än andra. Det beror ju på att de tränar sina muskler, och på samma sätt kan man träna sitt mod, så det här är som ett träningspass, berättade Johannes från scenen och fortsatte:
– Jag började hemma i vardagsrummet, där jag tränade inför kuddarna i soffan, och nu är jag här. För att kunna hjälpa någon att utmana sig själv behöver man peppa, pusha och vara en jobbig jävel, det är nog det finaste man kan göra för en annan människa, att vara en jobbig jävel.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.
I samband med Vinterspår, under lördagen, offentliggjordes det vem som utsetts till Årets Ramsbergare år 2025. I ett fullsatt församlingshem i Ramsberg överlämnade Britt Davidsson, ordförande i Ramsbergs Hembygdsförening ut diplom till tre närvarande representanter för Ramsbergs Ryttarkamrater, Inger Zanders, Margareta Sundman och Carina Lundkvist, som hade svårt att hålla tårarna tillbaka.
– Det var applåder och hurrarop från alla i församlingshemmet, berättar Anna Hedrén, Ramsbergs Hembygdsförening.
Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 platser fanns utmärkta på Vinterspårs karta och lockade mängder av besökare som gav sig ut för att ta del av konst och hantverk av alla dess slag – allt från blommor i kräppapper till koreanska kläder och en lektion i bridge. LindeNytt var på plats för att kunna bjuda på ett bildspel från evenemanget.
Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i Lindesberg. Numera står han stolt i parken vid Lindesbergs lasarett. Pelle, som är gjuten i brons, är en av de många skulpturer som skapats av den kända konstnären Allan Runefelt, som var verksam i Lindesberg fram till sin död 2005. Under helgens Vinterspår ges möjligheten att besöka hans ateljé i Björkhyttans skola och uppleva hans unika skulpturer i framförallt terrakotta och trä.
– Vi tänkte att det kan vara kul att vara med igen och visa att huset lever, säger Allans dotter Lili Runefelt.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.