Johannes Hansen är en av Sveriges främsta mentala rådgivare, genom åren har över 150 000 personer lyssnat till hans föreläsningar, och han arbetar dagligen med flera av våra största stjärnor inom sport, musik och näringsliv. På onsdagen var det dags för Lindeskolans elever att få ta del av hans budskap, att du behöver utmana dig själv för att växa som människa.
Det blev en något annorlunda förmiddag för eleverna på Lindeskolan under onsdagen. Istället för att ha vanliga lektioner bjöds alla in till Lindesberg Arena för att lyssna till en inspirerande föreläsning av Johannes Hansen, en av Sveriges främsta mentala rådgivare.
– När vi startade upp skolåret pratade vi mycket om hur viktigt det är att bygga upp sitt självförtroende, och istället för att tvivla på sig själv känna: Yes, I can! Vi vill att ni ska bygga upp er mentala självbild och förbättra er självstyrka, självtillit och självförtroendet, sade Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg inför den nästintill fullsatta arenan innan han lämnade över ordet till dagens huvudperson.
I ungefär 11 år har Johannes Hansen arbetat som mental rådgivare, eller personlig tränare för huvudet som själv kallar det. Under åren har han tränat ett par tusen entreprenörer i personligt ledarskap, inspirerat tiotusentals gymnasielever till att bli modigare och talat inför chefer i några av Sveriges största företag. Onsdagens föreläsning handlade just om mod, och att våga följa sina drömmar.
– Mod är som en muskel, alla föds vi med biceps t ex, men vissa får större muskler än andra. Det beror ju på att de tränar sina muskler, och på samma sätt kan man träna sitt mod, så det här är som ett träningspass, berättade Johannes från scenen och fortsatte:
– Jag började hemma i vardagsrummet, där jag tränade inför kuddarna i soffan, och nu är jag här. För att kunna hjälpa någon att utmana sig själv behöver man peppa, pusha och vara en jobbig jävel, det är nog det finaste man kan göra för en annan människa, att vara en jobbig jävel.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Skinkan ska griljeras, julklappar ska slås in, och sopor ska hämtas. Julafton är nämligen i år en helt vanlig arbetsdag för renhållningsarbetarna i Lindesbergs kommun, som jobbar ända fram till klockan 22.00. Detta har skapat stor frustration och besvikelse bland personalen som berörs.
– Enligt vårt nya kontrakt ska vi jobba alla dagar, så nu ska vi ut och störa julfriden för folk, säger en av renhållningsarbetarna som vill vara anonym.
Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen
Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av november i år vid Strandpromenaden bakom badhuset Energikällan och består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint.
– Det är ett konstverk men även vår historia. Jag är otroligt stolt över att vi har fått konstverket till Lindesbergs kommun, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) innan han klippte det glittriga bandet.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
Ikväll, den 17 december, genomför Manskören Harmoni sin årliga julkonsert tillsammans med Vox Cantare och Linde Symphonic Band i Lindeskolans Aula. I samband med detta tänder Lindesbergs Rotaryklubb cirka 350 marschaller som kommer lysa upp vägen från Lindeskolans Aula längs med strandpromenaden, som en del i deras insamling till det krigsdrabbade Ukraina.
– Vi tänder dem för alla människor i Ukraina som behöver vårt stöd, berättar Anders Svensson från Rotaryklubben.
För lite drygt en vecka sedan släpptes biljetterna till nästa års Caprice. Nu meddelar arrangören att det i stort sett är lapp på luckan – men att man kommer släppa nya platser inom kort.
– Det är naturligtvis jätteroligt! Det återstår endast ett 40-tal biljetter till vardera föreställning, berättar Mats Wedell, ordförande för Manskören Harmoni.
Fyra kulturskapare i Region Örebro län hyllades på fredagen för sina insatser under en högtidlig prisceremoni på Regionfullmäktiges sammanträde. En av dessa var Vedevågs filmskapare Malin Dahl från Backa Studios, som belönades med ett kulturstipendium på 20 000 kronor.
– Det är jättekul och väldigt ärofyllt, jag känner mig hedrad. Jag delar det här priset med min parhäst Johnny Wernersson, säger Malin Dahl vid prisceremonin.