Johannes Hansen är en av Sveriges främsta mentala rådgivare, genom åren har över 150 000 personer lyssnat till hans föreläsningar, och han arbetar dagligen med flera av våra största stjärnor inom sport, musik och näringsliv. På onsdagen var det dags för Lindeskolans elever att få ta del av hans budskap, att du behöver utmana dig själv för att växa som människa.
Det blev en något annorlunda förmiddag för eleverna på Lindeskolan under onsdagen. Istället för att ha vanliga lektioner bjöds alla in till Lindesberg Arena för att lyssna till en inspirerande föreläsning av Johannes Hansen, en av Sveriges främsta mentala rådgivare.
– När vi startade upp skolåret pratade vi mycket om hur viktigt det är att bygga upp sitt självförtroende, och istället för att tvivla på sig själv känna: Yes, I can! Vi vill att ni ska bygga upp er mentala självbild och förbättra er självstyrka, självtillit och självförtroendet, sade Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg inför den nästintill fullsatta arenan innan han lämnade över ordet till dagens huvudperson.
I ungefär 11 år har Johannes Hansen arbetat som mental rådgivare, eller personlig tränare för huvudet som själv kallar det. Under åren har han tränat ett par tusen entreprenörer i personligt ledarskap, inspirerat tiotusentals gymnasielever till att bli modigare och talat inför chefer i några av Sveriges största företag. Onsdagens föreläsning handlade just om mod, och att våga följa sina drömmar.
– Mod är som en muskel, alla föds vi med biceps t ex, men vissa får större muskler än andra. Det beror ju på att de tränar sina muskler, och på samma sätt kan man träna sitt mod, så det här är som ett träningspass, berättade Johannes från scenen och fortsatte:
– Jag började hemma i vardagsrummet, där jag tränade inför kuddarna i soffan, och nu är jag här. För att kunna hjälpa någon att utmana sig själv behöver man peppa, pusha och vara en jobbig jävel, det är nog det finaste man kan göra för en annan människa, att vara en jobbig jävel.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.