Under onsdagseftermiddagen var det dags att prisa Lindeskolans bästa elever genom att dela ut årets BEL-priser samt Sparbanksstiftelsens stipendier, något som genomfördes med pompa och ståt i Lindesberg Arena.
– Förvalta och utveckla era färdigheter, så kommer ni få uppleva framgång och lycka i era liv, sade gymnasiechef Staffan Hörnberg när han hälsade alla välkomna till den årliga utdelningen av BEL-priset.
BEL-priset (Bra Elever på Lindeskolan) delas årligen ut till en utgångselev på varje nationellt program på skolan, och varje pris är på 10 000 kronor vardera. Utöver detta delades ytterligare två BEL-priser ut till två elever som utmärkt sig genom att ha synliggjort skolan på ett positivt sätt.
Sparbanksstiftelsen delade dessutom ut stipendier till en elev på IM-programmet på 2000 kronor, samt ett till Gymnasiesärskolan på 10 000 kronor att nyttja för gemensamma aktiviteter på skolan.
Prisutdelare under den pampiga ceremonin var gymnasiechef Staffan Hörnberg, Kerstin Åkerstedt och Bengt Svensson från Sparbanksstiftelsen, samt Cecilia Jeffner VD på Bergslagens Sparbank.
Samtliga pristagare:
Gustav Berggren ( Barn- och fritidsprogrammet )
Amanda Olofsson ( Ekonomiprogrammet )
Andreas Palm ( Estetiska programmet – musik )
Elin Thybeck ( Estetiska programmet – Estetik och Media )
Lars Hallberg ( Fordons- och transportprogrammet )
Evelina Hansson ( Vård- och omsorgsprogrammet )
Anton Jäderblom ( Teknikprogrammet )
Albin Johansson och Linus Nygaard Resare ( El- och Energiprogrammet) delat pris
Nathalie Lemann ( Samhällsvetenskapsprogrammet )
William Larsson ( Naturvetenskapsprogrammet )
Gustaf Eriksson ( Bygg- och anläggningsprogrammet )
Abdulrahman Halwani ( Introduktionsprogram, IM ) Stipendie
Särskolan ( Gruppstipendium )
Skolstipendiet:
Zackarias Nilsson ( Teknikprogrammet )
Scott Green ( Naturvetenskapsprogrammet )
BEL-priset och Sparbanksstiftelsens Stipendium är ett samarbeta mellan Sparbanksstiftelsen Bergslagen och Lindeskolan.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i vattnet i hopp om storfångst. Runt om hela Strandpromenaden myllrade det av familjer som gjorde sig redo med bord och stolar inför kvällens stora fiske.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.