Lisa White är tjejen som föddes i Australien, flyttade till Sverige som sjuåring, hade en dröm om att skriva böcker, men kämpade med det nya språket. Nu har drömmen äntligen gått i uppfyllelse, när hennes debutroman ”En hemlighet förde mig hit” släpps i vår.
Ända sedan barnsben har Lisa White älskat att skriva och drömt om att en dag bli författare. När hon som sjuåring flyttade från hemlandet Australien till Sverige upplevde hon att det var svårt att lära sig det nya språket, och trodde länge att hon hade dyslexi, något som på senare år visat sig vara en mild form av ordblindhet. Trots sina svårigheter har hon aldrig gett upp om sin stora dröm, utan fortsatt att skriva och öva, något som gett resultat med råge, då hon i maj debuterar med sin allra första romanceroman.
– Jag sökte in till författarlinjen i Stockholm för några år sedan, och kom in, men insåg ganska snart att det inte alls var min grej. Jag ville lära mig uppbyggnad av själva berättelsen, medan detta var mer inriktat på att sitta och läsa för varandra, så jag hoppade av. Men samtidigt bestämde jag mig för att jag skulle ge ut en bok en dag, berättar Lisa och fortsätter:
– Så jag begav mig till biblioteket och bad bibliotekarien om en romantisk bok som kunde chocka mig, och hon gav mig ”Fifty shades of Grey”. Det slutade med att jag sträckläste alla tre böckerna, och det var där mitt intresse för romance började.
Lisa arbetade hårt med sitt manus, och skickade sedan det färdiga resultatet till ett förlag, Nicole Publishing, och fick svar efter bara några dagar.
– När jag fick svaret att hon ville ge ut min bok blev jag helt gråtfärdig! Det var verkligen ett kvitto på allt arbete som jag lagt ned. Många i min omgivning har sett detta som lite av en naiv dröm, så därför har jag medvetet varit lite hemlig med mitt skrivande, men nu känns det så himla skönt! berättar Lisa.
Debutromanen ”En hemlighet förde mig hit” handlar om Amanda, en tjej som i hela sitt liv drömt om att bli advokat och att få jobb på en speciell firma i Stockholm. Amanda blir sedan kallad till en arbetsintervju på just den firman, men allt blir inte som hon tänkt sig. Huvudkaraktären Amanda är uppväxt i Lindesberg, och läsaren får följa med till hemstaden under berättelsens gång, där hon bland annat besöker Stadshotellet. Men trots likheterna med Lisas egen uppväxt påpekar hon att det inte handlar om henne.
– Nej, den handlar inte om mig, det finns likheter absolut, men inget mer än så, skrattar hon och fortsätter:
– Det är roligt att skriva om sin hemstad, men samtidigt lite skrämmande eftersom vi alla har olika uppfattning om diverse platser. Jag ville verkligen fånga en riktig kärlekshistoria mellan 2 eller flera personer, och vad som händer däremellan. Det är en roman med en gnutta snusk och lite spänning.
Lisas bok ”En hemlighet förde mig hit” släpps i slutet av maj, men redan i höst kommer nästa bok, som till 90% kommer att utspela sig i Lindesberg.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart – förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg på sociala medier kommenterar Örebropartiet det politiska läget och riktar kritik mot bland annat Moderaterna, som påstås vilja kroka arm med Socialdemokraterna. Ledamot Conny Ärlerud håller inte med om bilden som målas upp.
– Nej, vi har inte alls sagt att vi ska gå ihop med Socialdemokraterna i dagsläget, kommenterar Ärlerud.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.