När de Nordiska Mästerskapen i rytmisk gymnastik går av stapeln i norska Asker nästa helg, är det med tre lindetjejer i den svenska truppen.
Winny He, Wilma Skanse och Alma Wernborg är trion från Stråssa GF som ska representera Sverige under tävlingshelgen i Norge 3-4 mars.
Sjuttonåriga Wilma och Winny tävlar som seniorer, både som duo och individuellt, medan Alma som är 13 år tävlar som junior.
Trots sin ringa ålder är tjejerna redan veteraner när det kommer till tävlingar, Winny ställde upp i NM redan för fyra år sedan som junior, och 2016 knep hon både ett guld och brons i mästerskapen.
– Det ska bli så roligt, det är en stor upplevelse! säger Winny med ett stort leende.
– Lite nervöst är det eftersom det här är första gången för mig, men det ska bli jätteroligt, säger Alma.
– Winny har ju varit med på NM förut, så hon har bra erfarenheter och tips att dela med sig av. Men det är lite pirrigt, vi började öva in vårat program för två veckor sedan, så jag hoppas att det kommer gå bra, säger Wilma och ler.
Tjejernas stora mål är att någon gång få ställa upp i ett VM, men målsättningarna för den kommande helgens tävling är mer återhållsamma.
– Jag hoppas att jag kan genomföra ett rent program, hålla balansen, klara alla kast, och kunna hålla takten, säger Alma glatt.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.