Med en lyckad helg på hemmaisen där Lindlöven, efter två målkalas mot Teg och Piteå, spelade hem sex poäng till AllEttans tabell så väntar en ny hemmamatch redan på fredag, matchen ser på förhand intressant ut då de gästade Östersunds IK står med tre raka segrar men söker samtidigt revansch då Linde-laget tidigare under säsongen spelade hem en seger i Östersunds Arena.
Efter att säkrat säsongens två första hemmasegrar under helgen som även resulterade i sex viktiga poäng till AllEttans tabell så laddar Lindlöven om för ny hemmamatch där ännu ett norrlandslag besöker Lindehov, denna gång i form av revanschsugna Östersunds IK.
Mötet i Lindesberg är inte säsongens första mellan lagen, Lindlöven segrade i Östersund redan under årets andra vecka efter en fantastisk första period där Lukas Henze och Vladimir Chetverikov inledde med varsitt mål, något som gav Östersund ett hopplöst läge som aldrig gick att rätta till då Lindlöven utökade med målen där Jesper Broeng gjorde ett tidigt matchavgörande mål i den tredje perioden.
– Vi hade ett bättre spel än vad Östersund hade vid senaste mötet och planen är att spela på liknande sätt, menar Linde-forwarden Anton Björkman.
Trots förlusten mot Lindlöven så kommer Östersund med full form där de efter segrar mot Vallentuna, Kiruna och Boden intar Lindehov med tre raka segrar bakom sig, något som inte påverkar fredagens hemmalag.
– Att de står med tre raka segrar är inget som vi tänker allt för mycket på, vi kommer åka ut på isen med bra känsla, berättar Anton och berättar om Lindlövens form:
– Jag tycker formen står sig bra, under hemmamatcherna senast tycker jag att vi gjorde det bra och även om det känns som att vi har mer att ge så det gäller mest att hitta det spel som gör att vi ger mer, lyckas vi med det så känns det som att vi blir svårslagna.
Under onsdagskvällen spelar Lindlöven en bortamatch mot den nya tabellettan Borlänge HF och trots att matcherna ligger tätt inpå varandra så kommer inte Linde-spelarna att hålla tillbaka på sitt tempo när de möter dalalaget.
– Vi kommer inte att spara på något mot Borlänge, alla matcher är lika viktiga och vi vill vinna alla matcher som vi spelar, speciellt nu när det börjar bli jämt i tabelltoppen, menar förra helgens matchhjälte Anton Björkman.
Matchguide Lindlöven-Östersunds IK
Var och när: Fredag 31/1 i Lindehov med matchstart kl. 19.00
Förra mötet mot Östersunds IK: Med en 3-0 ledning efter tre och en halv minut in i den andra periodenen så blev Lindlöven omöjliga att stoppa, Linde vann tillslut med 2-4 (0-2, 1-1, 1-1) inför 1239 personer på bortaplan.
Läget i tabellen: AllEttans tabell börjar ta form och poängen är nu viktiga att ha med sig, innan onsdagens bortamöte mot Borlänge spelas så ligger Lindlöven på en 6:e plats i tabellen med 18 poäng, samma poängantal som Östersund som ligger 5:a.
Borlänge har tagit över tabellens taktpinne och innehar 24 poäng, enbart 2 poäng före Hudiksvall som i sin tur har 2 poäng ner till tabelltrean Väsby.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.