Det blev ett hejdundrans kalas när Lindlöven bjöd in att fira 40 år. Kvällen var späckad med musik, humor, dans och mat, och kändisarna duggade tätt och bytte av varandra på scenen.
Det var inte något återhållsamt kalas som Lindlöven engagerat, utan tvärtom fullständigt fantastiskt och med ett drag som ingen kunde motstå. Under kvällens gång hann flertalet artister äntra scenen och på sitt sätt få publiken att ryckas med.
Konferencierrollen hade Per Fritzell antagit, vilken han vant genomförde med bravur. Och inte nog med det så hade han också ett par visor till hands, och humorn flödade. Det var inte utan anledning som flertalet tappade hakan, följt av högljutt skratt, när Per Fritzell plötsligt vandrar ut på scenen iklädd en minst sagt smal liten kalsong, prydd med korvar som dinglar kring hans midja. Fritzell presenterar kvällens artister och minglar med de på scenen.
Lindesbergaren och välkände trubaduren Christoffer Sjögren, som numer går under namnet Chris Kläfford, ett släktnamn han tycker mycket om och tillägger att han nu inte behöver förväxlas med Christer Sjögren, bjuder på ett par låtar. Några tjejer med finstämda röster från Lindeskolans estetiska program får också sjunga inför de dryga tusen gästerna. Johan Eriksson från ”Sikta mot stjärnorna” tar plats på scenen. Johan är en riktig imitatör av Ted Gärdestad, och flera låtar av den folkkära artisten ljuder i ishallen.
En av kvällens höjdpunkter, av jublet att döma, är Martin Almgren. Idolvinnaren 2015 bevisar gång på gång att han vunnit folkets hjärtan, inte minst här i Lindesberg. Martin har flera låtar i beredskap, däribland ”The Weight” av The Band som är hans personliga favorit, vinnarlåten i Idol ”Can’t hold me down” och Almgrens alldeles nysläppta och färska singel ”Bricks”. Applåderna verkade aldrig vilja ta slut.
Höjdpunkt nummer två var tveklöst mannen, myten, legenden Björn Skifs som snart 70 år gammal fick hela publiken att dansa och sjunga med i den omtyckta och kända låten ”Hooked on a feeling”.
Stämningen var på topp vilket fortsatte när Per Fritzell välkomnade Sigrid Bernson, känd från TV-programmet Let’s Dance, in på scenen. Per och Sigrid tog sig en svängom innan Fritzell bestämde sig för att bjuda upp idrottsprofilen Micke Nelson som trodde sig sitta tryggt vid ett av långborden. Sagt och gjort fick Nelson klättra upp på scenen och tillsammans med Fritzell lära sig dansa. Med mjuka och rullande höftrörelser och en svängande rumpa fick Sigrid de båda männen att dansa loss ordentligt, inte utan publikens hejarop.
Alla kvällens gäster avslutade den sprakande showen tillsammans när Fritzell fick de att hänga med i gemensam sång.
Så snart showen nått sitt slut plockades borden i mitten undan. Det började dra ihop sig till dans. Och gästerna var beredda, det tog inte lång stund efter att bandet Party Polarna riggat klart som dansgolvet var fyllt till bredden.
En sannerligen underhållande kväll kom det att bli när föreningen Lindlövens IF firade 40 år.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.