Lindlövens IF har haft en tuff säsong och nu väntar kvalspel för att säkra en plats kvar i division 1 nästa säsong. Sportchef Henry Nordlund berättar att de nya kvalreglerna innebär att man får en aningen tuffare uppgift än väntat.
Den 15 mars drar kvalserien igång. Ännu har inte kvalgrupperna sammanställts, men preliminärt kommer Lindlöven få möta Karlskoga och Åmål samt ett lag från Region Syd. Vilket lag från syd är alltså inte klart ännu.
Det nya gällande kvalet är att fyra lag – tidigare tre – nu slåss om de två platserna i divisionen.
Henry Nordlund menar att de nya reglerna innebär en lite tuffare situation, men det är inget man hänger upp sig på.
-Visst blir det lite tuffare, men vi ser inget problem med det nya spelschemat, säger Henry.
Att laget haft mycket otur under säsongens gång är inte heller något som sportchefen tror ska ha någon påverkan på insatserna i kvalet.
-Nej, det har vi lagt bakom oss nu. Nu är det kvalserien som gäller och det är vi fullt inställda på, säger han.
Lindlövens ordförande Per-Arne Lööv vågar redan nu titulera sig som vinnare i kvalet. Han är övertygad om att laget kommer visa sin styrka nu.
-Vi har ju haft otur hela säsongen. Hela tiden har det varit stolpe ut, aldrig tvärtom. Det är missflyt laget fallit på, och som nykomling i divisionen är flyt och tur med spelet direkt avgörande, säger Lööv.
Nu kommer Lindlöven få möta tre lag från division 2 och det tror Per-Arne kommer att bli en kamp där rutin avgör.
-Vår rutin från ettan kommer att fälla avgörande, det är jag övertygad om. Vi kommer ta det här, säger en mycket självsäker Per-Arne Lööv.
Lindesbergs Handelsträdgård har öppnat för säsongen, och planerna är många inför den kommande våren och sommaren. Bland annat ska flera nya växthus uppföras, och ett helt nytt café ska ta form, något som enligt Elvis Karaosmanovic kommer att bli något extra.
– Om det blir som jag har tänkt mig kommer det bli något helt unikt, säger han med ett brett leende.
Hans Sigge, VD på Baettr AB i Guldsmedshyttan, har tilldelats årets hedersutmärkelse av Lindesbergs kommun för sina insatser och utveckling av kommunen. Detta uppger Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande på torsdagen. I klippet ovan kan du se när Sigge fick ett överraskande besök på sitt arbete av kommunstyrelsens ordförande, Bengt Storbacka.
Den pågående pandemin och vaccinationen mot covid-19 har blivit ett nytt sätt för bedragare att försöka lura människor på deras besparingar. Därför varnar nu polisen för vaccinationsbedrägerier och uppmanar allmänheten att vara vaksam och att informera anhöriga om vad man ska tänka på.
VästeråsIrsta gästade arenan under onsdagskvällen och bjöd upp till en jämn kamp. Trots ständiga ledarskiften under matchens gång, kunde inget av lagen komma till kritan och spela in något större avgörande. Trots fem straffmål från Axel Magnusson och en storspelande Simon Ongeri i målet, fick båda lagen dela på poängkakan.
Sportlovets sista dag visade sig från sin allra bästa sida, med strålande solsken och varma vindar, något som uppskattades av barnen som under helgen tillbringade dagarna på Reidarsgården i Lindesberg för att mysa med gårdens alla djur.
Lindlövens IF ger alla som vill, chansen att se onsdagens hemmamatch mot Grums, genom HockeyEttans sändning utan kostnad. Detta när föreningen, för fjärde året i rad, väljer att hylla sin stora eldsjäl Ernst Röös.
– Han har på ett eller annat sätt, hjälpt till med allt som han kan bidra med, berättar Henry Nordlund.
Som tidigare har rapporterats, spärrades polishuset och delar av kvarteret av på fredagsmorgonen sedan man upptäckt en mystisk väska placerad på baksidan av polisstationen. Kort därefter kunde polisen gripa en misstänkt person i närområdet som kunde knytas till denna väska. Nu uppger polisen att föremålet i väskan tagits om hand och förvaras på en säker plats i väntan på att nationella bombskyddet tar hand om det.
– Jag kan inte gå in på detaljer just nu, men det här rör sig inte om något explosivt ämne i alla fall, men det kan vara hälsofarligt om det hanteras på felaktigt sätt, säger Lars Hedelin vid polisen.
För det 34:e året i ordningen välkomnade bröderna Nelzén sina kunder till bokrean, som faktiskt blir den sista i brödernas regi. Med på plats fanns även de nya ägarna Christina Orrbo och Ann Björklund, som nu passar på att suga åt sig så mycket kunskap de kan innan det är dags att stå på egna ben.
– Vi övningskör för fullt, skrattar Ann bakom kassan.