Resan i säsongens slutspel till Allsvenskan är över för Lindlövens del. Trots att man inte har släppt in ett enda mål mot Brödernas/Väsby IK HK inom AllEttan, så blev de desto svårare att hålla borta under semifinalen. Trots en tvåmålsledning efter den tredje matchens första period, så fick hemmalaget en ny andning efter ett självmål i Lindlöven. Truppen får istället tacka för denna säsong som ett av seriens tolv bästa lag.
Lindlöven har gett HockeyEttan en rejäl underdoghistoria under säsongen. Först tar sig truppen till AllEttan genom en fjärde plats i HockeyEttans grundspel, för att därifrån bli trea i AllEttan med enbart en poängs skillnad till andra platsen. Tredje platsen är dessutom Lindlövens högsta placering någonsin inom AllEttan.
Därefter blev det en plats i kvartsfinalen där man slog ut Vallentuna i tre raka matcher, för att göra debut i semifinalen. Brödernas/Väsby IK HK visade sig däremot för starka i semifinalseriens tre första matcher, vilket gör att Lindlöven får tacka för denna säsong.
Efter två raka förluster i Lindehov så såg det bra ut till en början när laget gästade Renew Arena under onsdagen. Lindlöven tog en tidig ledning i den första perioden med 2-0, där lagen höll sig jämna i den andra perioden. Sju minuter in i den andra perioden så råkar en av Lindlövens backar komma åt pucken på skridskon, vilket gör självmål.
Hemmalaget får en märkbart ny energi av det turliga reduceringsmålet och stoppar upp Lindlöven totalt. Lindlöven får svårt att ens nå mittzonen och ännu svårare att få några vettiga målchanser.
Förutom självmålet så får Brödernas/Väsby med sig två nya mål inom mittperioden, där man även ökar sin nya ledning med ett fjärde mål i den tredje perioden. Tobias Sjökvist får till sitt femte mål i slutspelet under ett powerplayspel, men närmare kommer man inte. Det favoritbetonade Brödernas/Väsby vinner tre raka matcher inom semifinalen och får göra sig i ordning för ett finalspel.
För Lindlöven så innebär det att säsongen är över. Truppen har stått för en rejäl skrällsäsong och går på ledigheter som ett av Ettans tolv bästa lag för säsongen.
Resultat Brödernas/Väsby IK HK-Lindlöven
Slutresultat: 4-3 (0-2, 3-0, 1-1)
Skott: 26-18 (7-6, 10-7, 9-5)
Publik: 998 personer
Mål:
0-1 Marcus von der Geest (Ass: Emil Norberg, Sebastian Falk)
0-2 Isac Hammar (Ass: Hannes Wenell, Emil Norberg)
4-3 Tobias Sjökvist (Ass: Filip Forsmark, Isak Jonsson)
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Just nu råder stor risk för skogsbränder i Lindesbergs kommun. Enligt SMHI kommer risken att vara som störst under morgondagen, då även vinden tilltar. Med anledning av detta kan det vara bra att vara extra försiktig när det gäller både majbrasor och så kallad kontrollerad eldning under de kommande dagarna. Anders Carlsson är kårchef på Nerikes Brandkår i Lindesberg och ger goda råd om vad man bör tänka på.
– Just nu är det mycket torrt fjolårsgräs och löv kvar. Det är som fnöske och brinner väldigt snabbt, så det är läge att vara extra vaksam, förklara Anders Carlsson.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.