På tisdagen fick Linde bergslags församling ta emot ett rejält bidrag från Lions Club Storå. I år var gåvan dessutom större än någon gång tidigare då klubbens insamling slagit rekord – något som kom väl till pass inför den stundande julhelgen då även fler än någonsin sökt stöd från församlingen.
– Det är ett större behov än någonsin det här året, det ringer fortfarande in människor hela tiden, så det här är verkligen en välbehövlig gåva till jul, säger diakon Susanne Lindblom från Linde bergslags församling.
Det har blivit något av en tradition för Lions Club Storå att överlämna en gåva till Linde bergslags församling inför jul och det var ingen tvekan om att man även detta år skulle ge församlingen ett bidrag. I år var gåvan större än tidigare, hela 20 500 kronor lämnades över för att stötta församlingens viktiga sociala arbete i juletid. Det är dubbelt så mycket jämfört med gåvan inför julen 2022.
– Vi vet att de är väldigt duktiga på att nå ut till de som behöver det allra mest, det har fungerat väldigt bra genom åren, förklarar klubbordförande William Flormo från Lions Club Storå.
Pengarna som klubben skänker riktas specifikt mot den norra delen av Lindesbergs kommun. Diakon Susanne Lindblom från Linde bergslags församling förklarar att det finns stora behov av stöd till området.
– Det är ett större behov än någonsin det här året, det ringer fortfarande in människor hela tiden, så det här är verkligen en välbehövlig gåva till jul. Detta stöd riktas mot Storå, Guldsmedshyttan och Stråssa med omnejd och här finns många som är i stort behov av att få hjälp med att få till en bra jul, säger diakon Susanne Lindblom från Linde bergslags församling.
Pengarna som skänks till församlingen kommer i form av presentkort på ICA Supermarket Trivselköp i Guldsmedshyttan.
– Det kan vara svårt att ta sig till vårt julfirande i Lindesberg, så detta gör att vi har möjlighet att ge ett stöd så att familjer kan fira jul hemma tillsammans med sina barn, avslutar Susanne.
Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där partiet fick närmare 20 procent av rösterna till regionen. För att uppmärksamma detta besökte partiledaren Simona Mohamsson orten på tisdagsmorgonen, där hon passade på att träffa lokala liberaler och besöka vårdcentralen samt Storåskolan.
– Jag är här som partiledare, och det därför jag är här för att lyfta det här liberala exemplet, så jag kommer ta med mig det här och se hur vi kan lära oss från det ni har gjort här lokalt. Vi vill ju såklart ha var femte väljare nationellt också, säger Mohamsson.
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.