Världslion-dagen firas runtom på jorden idag, så också i Lindesberg. Jesper Hugosson tillsammans med två elever från estetiska programmet bjöd på varierad musikunderhållning, det serverades smarrig smörgås och på toppen av det hade man också ett lotteri med finfina priser. Dessutom, för att ingen skulle behöva gå miste om det här trevliga arrangemanget, hade Lions sett till att hämta upp de som inte hade någon möjlighet att ta sig på egen hand. Något som kom att uppskattas mycket och förgylla flertalets dag riktigt ordentligt.
Idag är det Världslion-dagen och här i Lindesberg slog sig herrarna i Lions Club Lindesberg ihop med damerna i Lions Club Kristina. Och det var få som ville missa den här trevliga eftermiddagen i församlingshemmet, så trots krämpor och svårigheter gjorde man sitt yttersta för att vara på plats och med i den fina gemenskapen som Lionsklubbarna bjöd på. Strax före starten klockan 14 är de uppradade långborden nästintill fullsatta.
– Vi har dukat för 154 stycken, och det är bara några fåtal platser kvar, så vi är nog åtminstone 150 stycken. Förra året var vi inte fler än 100, berättar Barbro Björkdahl, Lions Kristina.
Barbro förklarar att trots att man inte på egen hand kunnat ta sig hit, så har man löst det på annat vis. Allt för att alla som vill ska kunna komma ut en stund och vara med.
– Lions åker och hämtar upp de som inte kan ta sig själva. Det blir en stjärna i tillvaron för de som kommer hit, ler Barbro.
Det är ordförande i Lions Kristina, Birgitta Wiberg, som håller i dem inledande orden.
– Den åttonde oktober är det Världslion-dagen runtom i hela världen. Här i Lindesberg har vi två klubbar, en herrklubb och en damklubb och vi samarbetar en hel del. Kanske är det mer vanligt idag att man mixar damer och herrar, men för oss är det i alla fall tradition för den här dagen att vi hjälps åt och samlas här i församlingshemmet, berättar Birgitta.
– Vi vill ge tillbaka lite grann för att ni stöttar oss. Jag hoppas att vi får en riktigt trevlig eftermiddag tillsammans, säger Birgitta varmt.
Underhållning är obligatoriskt en sådan här dag, och det är Jesper Hugosson som tillsammans med Albin och Paulina från estetiska programmet som får bjuda på det. Albin är först ut, skickligt kompad av Jesper på flygel. ”Somliga går med trasiga skor” får liv och för publiken är det en mycket välbekant visa. Fortsättningsvis blandar trion upp lite grann, Jesper lyckas också få in några solostycken. ”I’m yours” framträder Paulina med, Jesper sjunger ”Fly me to the moon”, Albin sätter liv i lokalen genom att med inlevelse riva av ”Walking in Memphis”. Leende rattar någon lite på hörapparaten.
Därefter rullas kaffevagnarna ut och sorlet i lokalen som bryter ut är ett faktum. Man skrattar och pratar med sina bordskamrater, dricker kaffe och serveras en smaskig smörgås. Leendena är många och Lionsklubbarnas medlemmar är kvicka i benen för att alla 150 ska få sitt fort nog.
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
Den tidigare riksdagsledamoten Daniel Andersson från Frövi meddelar att han efter 17 år som socialdemokrat nu väljer att gå över till Liberalerna – och därmed också byter block.
– Jag har känt mer och mer att jag inte längre känner mig hemma i det jag en gång gick med i. Det skulle vara ett osunt sätt att leva om man stod fast vid ett beslut man tog i 20-årsåldern och aldrig vågade utvärdera det, säger Daniel Andersson i en kommentar till LindeNytt.
INSÄNDARE/DEBATT: Utredningen om konsekvenserna av en avveckling av Vedevågs skola återremitterades av Kommunfullmäktige – med all rätt. När den först presenterades saknades avgörande information. Man efterfrågade en analys av omvänd skolskjuts, en prövning av justerade upptagningsområden och förslag på hur riktad profilering skulle kunna stärka skolans attraktionskraft. Dessutom saknades beräkningar och underlag för ett kompensationspaket för Vedevåg – något som borde ha varit en självklar del från början.
En person fick på onsdagskvällen föras till sjukhus med ambulans sedan vederbörande inandats brandrök i samband med en incident på ett äldreboende i centrala Lindesberg.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).