Världslion-dagen firas runtom på jorden idag, så också i Lindesberg. Jesper Hugosson tillsammans med två elever från estetiska programmet bjöd på varierad musikunderhållning, det serverades smarrig smörgås och på toppen av det hade man också ett lotteri med finfina priser. Dessutom, för att ingen skulle behöva gå miste om det här trevliga arrangemanget, hade Lions sett till att hämta upp de som inte hade någon möjlighet att ta sig på egen hand. Något som kom att uppskattas mycket och förgylla flertalets dag riktigt ordentligt.
Idag är det Världslion-dagen och här i Lindesberg slog sig herrarna i Lions Club Lindesberg ihop med damerna i Lions Club Kristina. Och det var få som ville missa den här trevliga eftermiddagen i församlingshemmet, så trots krämpor och svårigheter gjorde man sitt yttersta för att vara på plats och med i den fina gemenskapen som Lionsklubbarna bjöd på. Strax före starten klockan 14 är de uppradade långborden nästintill fullsatta.
– Vi har dukat för 154 stycken, och det är bara några fåtal platser kvar, så vi är nog åtminstone 150 stycken. Förra året var vi inte fler än 100, berättar Barbro Björkdahl, Lions Kristina.
Barbro förklarar att trots att man inte på egen hand kunnat ta sig hit, så har man löst det på annat vis. Allt för att alla som vill ska kunna komma ut en stund och vara med.
– Lions åker och hämtar upp de som inte kan ta sig själva. Det blir en stjärna i tillvaron för de som kommer hit, ler Barbro.
Det är ordförande i Lions Kristina, Birgitta Wiberg, som håller i dem inledande orden.
– Den åttonde oktober är det Världslion-dagen runtom i hela världen. Här i Lindesberg har vi två klubbar, en herrklubb och en damklubb och vi samarbetar en hel del. Kanske är det mer vanligt idag att man mixar damer och herrar, men för oss är det i alla fall tradition för den här dagen att vi hjälps åt och samlas här i församlingshemmet, berättar Birgitta.
– Vi vill ge tillbaka lite grann för att ni stöttar oss. Jag hoppas att vi får en riktigt trevlig eftermiddag tillsammans, säger Birgitta varmt.
Underhållning är obligatoriskt en sådan här dag, och det är Jesper Hugosson som tillsammans med Albin och Paulina från estetiska programmet som får bjuda på det. Albin är först ut, skickligt kompad av Jesper på flygel. ”Somliga går med trasiga skor” får liv och för publiken är det en mycket välbekant visa. Fortsättningsvis blandar trion upp lite grann, Jesper lyckas också få in några solostycken. ”I’m yours” framträder Paulina med, Jesper sjunger ”Fly me to the moon”, Albin sätter liv i lokalen genom att med inlevelse riva av ”Walking in Memphis”. Leende rattar någon lite på hörapparaten.
Därefter rullas kaffevagnarna ut och sorlet i lokalen som bryter ut är ett faktum. Man skrattar och pratar med sina bordskamrater, dricker kaffe och serveras en smaskig smörgås. Leendena är många och Lionsklubbarnas medlemmar är kvicka i benen för att alla 150 ska få sitt fort nog.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.