Nu på lördag katapultstartar Sveriges största musiktävling och bland närmare 600 tävlanden finns tre startklara med från Lindesberg.
Livekarusellen – tidigare kallad Rockkarusellen – rivstartar på lördag med den sedvanliga ”katapulten”. Nytt för i år är att distriktet Örebro/Värmland, där Lindesberg ingår, satsar på en samlad katapult likt en stor musikfestival. Denna kommer att hållas i kulturhuset ”UNO” i Karlstad. Mellan kl. 11-23 lirar totalt 40 band och det är fri entré för den som önskar följa artisternas öde.
-Det är första gången vi i vårt distrikt kör Katapulten på det här sättet, säger karusellchefen Tim Flinth.
-Tidigare har den varit uppdelad på flera olika ställen men i år valde vi att slå på stort och köra alla band på samma ställe. Det kommer bli en riktigt bra dag, mycket musik och kringaktiviteter på UNO.
Efter lördagens begivenheter i Karlstad, fortsätter tävlingen enligt tidigare års upplägg. De 40 banden fördelas över totalt åtta olika pooler som kommer att fara runt i distriktet och tävla mot varandra i jakten på en plats i distriktsfinalen i vår. I startfältet finner man tre band från Lindesberg varav ett har varit med i tävlingen tidigare – och skördade ganska stora framgångar också. Dessa gossar går under namnet ”Youel and the Artifacts” och tog sig till distriktsfinalen 2011. Vid deras sida kommer nykomlingarna i sammanhanget, ”A Fragment of a Conclution” och ”Walker”, delta i årets tävlingen. Samtliga band har anknytning till musikhuset Hillstreet i Lindesberg, där man förövrigt kommer att hålla flera deltävlingar i Livekarusellen under resans gång.
För spelschema och bandlista: klicka här
Fotnot: Tävlingen har arrangerats av Studiefrämjandet ända sedan 1987. Efter att deltävlingarna avverkats hålles distriktsfinaler ute i landet. Vinnarna i dessa ställs sedan mot varandra i den stora riksfinalen. Tidigare har då oetablerade artister som t ex Louise Hoffsten och Lars Winnerbäck stått som vinnare i riksfinalen.
UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, Lindeskolan, för en incident som ska ha skett under valrörelsen. Persson ska då, under arbetstid, åkt till ett flertal vallokaler för att fylla på röstsedlar, samt haft fyra av sina elever med sig i bilen.
– Det är ju ett pågående ärende, så jag kan inte säga så mycket. Men det kan eventuellt bli tal om att jag får en skriftlig varning, berättar han för LindeNytt.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
Regionrådet Wilhelm Sundman (L) tar klivet in i riksdagen för Örebro län efter en stark valrörelse. I ett inlägg på sociala medier delar han med sig av sina tankar kring valet och ambitionen att fortsätta driva frågor för länets mindre orter.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.