Nu på lördag katapultstartar Sveriges största musiktävling och bland närmare 600 tävlanden finns tre startklara med från Lindesberg.
Livekarusellen – tidigare kallad Rockkarusellen – rivstartar på lördag med den sedvanliga ”katapulten”. Nytt för i år är att distriktet Örebro/Värmland, där Lindesberg ingår, satsar på en samlad katapult likt en stor musikfestival. Denna kommer att hållas i kulturhuset ”UNO” i Karlstad. Mellan kl. 11-23 lirar totalt 40 band och det är fri entré för den som önskar följa artisternas öde.
-Det är första gången vi i vårt distrikt kör Katapulten på det här sättet, säger karusellchefen Tim Flinth.
-Tidigare har den varit uppdelad på flera olika ställen men i år valde vi att slå på stort och köra alla band på samma ställe. Det kommer bli en riktigt bra dag, mycket musik och kringaktiviteter på UNO.
Efter lördagens begivenheter i Karlstad, fortsätter tävlingen enligt tidigare års upplägg. De 40 banden fördelas över totalt åtta olika pooler som kommer att fara runt i distriktet och tävla mot varandra i jakten på en plats i distriktsfinalen i vår. I startfältet finner man tre band från Lindesberg varav ett har varit med i tävlingen tidigare – och skördade ganska stora framgångar också. Dessa gossar går under namnet ”Youel and the Artifacts” och tog sig till distriktsfinalen 2011. Vid deras sida kommer nykomlingarna i sammanhanget, ”A Fragment of a Conclution” och ”Walker”, delta i årets tävlingen. Samtliga band har anknytning till musikhuset Hillstreet i Lindesberg, där man förövrigt kommer att hålla flera deltävlingar i Livekarusellen under resans gång.
För spelschema och bandlista: klicka här
Fotnot: Tävlingen har arrangerats av Studiefrämjandet ända sedan 1987. Efter att deltävlingarna avverkats hålles distriktsfinaler ute i landet. Vinnarna i dessa ställs sedan mot varandra i den stora riksfinalen. Tidigare har då oetablerade artister som t ex Louise Hoffsten och Lars Winnerbäck stått som vinnare i riksfinalen.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.