Nu på lördag katapultstartar Sveriges största musiktävling och bland närmare 600 tävlanden finns tre startklara med från Lindesberg.
Livekarusellen – tidigare kallad Rockkarusellen – rivstartar på lördag med den sedvanliga ”katapulten”. Nytt för i år är att distriktet Örebro/Värmland, där Lindesberg ingår, satsar på en samlad katapult likt en stor musikfestival. Denna kommer att hållas i kulturhuset ”UNO” i Karlstad. Mellan kl. 11-23 lirar totalt 40 band och det är fri entré för den som önskar följa artisternas öde.
-Det är första gången vi i vårt distrikt kör Katapulten på det här sättet, säger karusellchefen Tim Flinth.
-Tidigare har den varit uppdelad på flera olika ställen men i år valde vi att slå på stort och köra alla band på samma ställe. Det kommer bli en riktigt bra dag, mycket musik och kringaktiviteter på UNO.
Efter lördagens begivenheter i Karlstad, fortsätter tävlingen enligt tidigare års upplägg. De 40 banden fördelas över totalt åtta olika pooler som kommer att fara runt i distriktet och tävla mot varandra i jakten på en plats i distriktsfinalen i vår. I startfältet finner man tre band från Lindesberg varav ett har varit med i tävlingen tidigare – och skördade ganska stora framgångar också. Dessa gossar går under namnet ”Youel and the Artifacts” och tog sig till distriktsfinalen 2011. Vid deras sida kommer nykomlingarna i sammanhanget, ”A Fragment of a Conclution” och ”Walker”, delta i årets tävlingen. Samtliga band har anknytning till musikhuset Hillstreet i Lindesberg, där man förövrigt kommer att hålla flera deltävlingar i Livekarusellen under resans gång.
För spelschema och bandlista: klicka här
Fotnot: Tävlingen har arrangerats av Studiefrämjandet ända sedan 1987. Efter att deltävlingarna avverkats hålles distriktsfinaler ute i landet. Vinnarna i dessa ställs sedan mot varandra i den stora riksfinalen. Tidigare har då oetablerade artister som t ex Louise Hoffsten och Lars Winnerbäck stått som vinnare i riksfinalen.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.