Nu på lördag katapultstartar Sveriges största musiktävling och bland närmare 600 tävlanden finns tre startklara med från Lindesberg.
Livekarusellen – tidigare kallad Rockkarusellen – rivstartar på lördag med den sedvanliga ”katapulten”. Nytt för i år är att distriktet Örebro/Värmland, där Lindesberg ingår, satsar på en samlad katapult likt en stor musikfestival. Denna kommer att hållas i kulturhuset ”UNO” i Karlstad. Mellan kl. 11-23 lirar totalt 40 band och det är fri entré för den som önskar följa artisternas öde.
-Det är första gången vi i vårt distrikt kör Katapulten på det här sättet, säger karusellchefen Tim Flinth.
-Tidigare har den varit uppdelad på flera olika ställen men i år valde vi att slå på stort och köra alla band på samma ställe. Det kommer bli en riktigt bra dag, mycket musik och kringaktiviteter på UNO.
Efter lördagens begivenheter i Karlstad, fortsätter tävlingen enligt tidigare års upplägg. De 40 banden fördelas över totalt åtta olika pooler som kommer att fara runt i distriktet och tävla mot varandra i jakten på en plats i distriktsfinalen i vår. I startfältet finner man tre band från Lindesberg varav ett har varit med i tävlingen tidigare – och skördade ganska stora framgångar också. Dessa gossar går under namnet ”Youel and the Artifacts” och tog sig till distriktsfinalen 2011. Vid deras sida kommer nykomlingarna i sammanhanget, ”A Fragment of a Conclution” och ”Walker”, delta i årets tävlingen. Samtliga band har anknytning till musikhuset Hillstreet i Lindesberg, där man förövrigt kommer att hålla flera deltävlingar i Livekarusellen under resans gång.
För spelschema och bandlista: klicka här
Fotnot: Tävlingen har arrangerats av Studiefrämjandet ända sedan 1987. Efter att deltävlingarna avverkats hålles distriktsfinaler ute i landet. Vinnarna i dessa ställs sedan mot varandra i den stora riksfinalen. Tidigare har då oetablerade artister som t ex Louise Hoffsten och Lars Winnerbäck stått som vinnare i riksfinalen.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.