Kommunals krav på höjda löner för alla dess medlemmar är ett hårt slag i ansiktet på Lindesbergs kommun. Speciellt olägligt kom strejken nu när kommunen planerar hårda besparingar för att räta ut den dalande ekonomikurvan. Skulle Fackförbundet Kommunal få sin vilja igenom kommer verksamheter inom kommunen att drabbas. Både Lindesbergs kommuns personalchef Eva Wahlsten och kommunchef Peter Bring konstaterar att det kommer att betyda mer besparingar för vissa verksamheter, om nu Kommunals krav på en lönehöjning med 5,5 procent accepteras.
-Visst kommer det att påverka kommunens verksamheter. Varje procent Kommunal får igenom betyder ökade kostnader med flera miljoner, berättar Eva Wahlsten.
Kommunchef Peter Bring kan inget annat än konstatera faktum. Får de igenom sina krav blir det till att leta pengar med ljus och lykta.
-Jag kan inte siffrorna i huvudet, men uppskattningsvis rör det sig om cirka 10-12 miljoner kronor i ökade lönekostnader om de får en löneökning med 5,5 procent. Och någonstans måste vi hitta dessa pengar. Det finns tyvärr bara ett sätt, och det är att dra ned på kostnaderna inom andra områden, förklarar Peter Bring.
Kommunals medlemmar ska samtliga få samma lönepåslag, enligt kravet man ställt. Det gäller oavsett om man tjänar 14 000 kr/mån eller över 20 000 kr/mån. Enligt personalchef Eva Wahlsten är det ingen, eller väldigt få, som idag tjänar under 14 000 kr/mån.
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
När Selema skulle lämna barnen på Tallbackens förskola tidigt på måndagsmorgonen möttes hon av en stängd och nedsläckt förskola. Utanför stod ytterligare en förälder med barn, som även hon var frågande till vad som pågick.
– Vi kunde inte hitta personal någonstans. Vi stod ute och väntade i kylan i över 20 minuter. Till slut fick jag ringa jobbet och meddela att jag inte kunde komma, förklarar Selema irriterat.
Skinkan ska griljeras, julklappar ska slås in, och sopor ska hämtas. Julafton är nämligen i år en helt vanlig arbetsdag för renhållningsarbetarna i Lindesbergs kommun, som jobbar ända fram till klockan 22.00. Detta har skapat stor frustration och besvikelse bland personalen som berörs.
– Enligt vårt nya kontrakt ska vi jobba alla dagar, så nu ska vi ut och störa julfriden för folk, säger en av renhållningsarbetarna som vill vara anonym.
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.
Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av november i år vid Strandpromenaden bakom badhuset Energikällan och består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint.
– Det är ett konstverk men även vår historia. Jag är otroligt stolt över att vi har fått konstverket till Lindesbergs kommun, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) innan han klippte det glittriga bandet.
Politikerna har sagt sitt, Vedevågs skola ska stängas permanent från och med hösten 2026. Skolans elever har dock inte gett upp kampen, tvärtom. Nu startar man en kampanj för att visa vad skolan betyder för dem, och vad man går miste om vid en nerläggning.
– Om skolan försvinner finns det inget Vedevåg kvar, säger Vintra Arvidsson.
Ikväll, den 17 december, genomför Manskören Harmoni sin årliga julkonsert tillsammans med Vox Cantare och Linde Symphonic Band i Lindeskolans Aula. I samband med detta tänder Lindesbergs Rotaryklubb cirka 350 marschaller som kommer lysa upp vägen från Lindeskolans Aula längs med strandpromenaden, som en del i deras insamling till det krigsdrabbade Ukraina.
– Vi tänder dem för alla människor i Ukraina som behöver vårt stöd, berättar Anders Svensson från Rotaryklubben.
Natten till måndag larmades räddningstjänsten till Spannarboda i östra kommundelen med anledning av en villabrand med kraftig rökutveckling. Två personer skall ha andats in stora mängder rök och avfördes till sjukhus med ambulans för kontroll.