Kommunals krav på höjda löner för alla dess medlemmar är ett hårt slag i ansiktet på Lindesbergs kommun. Speciellt olägligt kom strejken nu när kommunen planerar hårda besparingar för att räta ut den dalande ekonomikurvan. Skulle Fackförbundet Kommunal få sin vilja igenom kommer verksamheter inom kommunen att drabbas. Både Lindesbergs kommuns personalchef Eva Wahlsten och kommunchef Peter Bring konstaterar att det kommer att betyda mer besparingar för vissa verksamheter, om nu Kommunals krav på en lönehöjning med 5,5 procent accepteras.
-Visst kommer det att påverka kommunens verksamheter. Varje procent Kommunal får igenom betyder ökade kostnader med flera miljoner, berättar Eva Wahlsten.
Kommunchef Peter Bring kan inget annat än konstatera faktum. Får de igenom sina krav blir det till att leta pengar med ljus och lykta.
-Jag kan inte siffrorna i huvudet, men uppskattningsvis rör det sig om cirka 10-12 miljoner kronor i ökade lönekostnader om de får en löneökning med 5,5 procent. Och någonstans måste vi hitta dessa pengar. Det finns tyvärr bara ett sätt, och det är att dra ned på kostnaderna inom andra områden, förklarar Peter Bring.
Kommunals medlemmar ska samtliga få samma lönepåslag, enligt kravet man ställt. Det gäller oavsett om man tjänar 14 000 kr/mån eller över 20 000 kr/mån. Enligt personalchef Eva Wahlsten är det ingen, eller väldigt få, som idag tjänar under 14 000 kr/mån.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.