Kommunals krav på höjda löner för alla dess medlemmar är ett hårt slag i ansiktet på Lindesbergs kommun. Speciellt olägligt kom strejken nu när kommunen planerar hårda besparingar för att räta ut den dalande ekonomikurvan. Skulle Fackförbundet Kommunal få sin vilja igenom kommer verksamheter inom kommunen att drabbas. Både Lindesbergs kommuns personalchef Eva Wahlsten och kommunchef Peter Bring konstaterar att det kommer att betyda mer besparingar för vissa verksamheter, om nu Kommunals krav på en lönehöjning med 5,5 procent accepteras.
-Visst kommer det att påverka kommunens verksamheter. Varje procent Kommunal får igenom betyder ökade kostnader med flera miljoner, berättar Eva Wahlsten.
Kommunchef Peter Bring kan inget annat än konstatera faktum. Får de igenom sina krav blir det till att leta pengar med ljus och lykta.
-Jag kan inte siffrorna i huvudet, men uppskattningsvis rör det sig om cirka 10-12 miljoner kronor i ökade lönekostnader om de får en löneökning med 5,5 procent. Och någonstans måste vi hitta dessa pengar. Det finns tyvärr bara ett sätt, och det är att dra ned på kostnaderna inom andra områden, förklarar Peter Bring.
Kommunals medlemmar ska samtliga få samma lönepåslag, enligt kravet man ställt. Det gäller oavsett om man tjänar 14 000 kr/mån eller över 20 000 kr/mån. Enligt personalchef Eva Wahlsten är det ingen, eller väldigt få, som idag tjänar under 14 000 kr/mån.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.