Kommunals krav på höjda löner för alla dess medlemmar är ett hårt slag i ansiktet på Lindesbergs kommun. Speciellt olägligt kom strejken nu när kommunen planerar hårda besparingar för att räta ut den dalande ekonomikurvan. Skulle Fackförbundet Kommunal få sin vilja igenom kommer verksamheter inom kommunen att drabbas. Både Lindesbergs kommuns personalchef Eva Wahlsten och kommunchef Peter Bring konstaterar att det kommer att betyda mer besparingar för vissa verksamheter, om nu Kommunals krav på en lönehöjning med 5,5 procent accepteras.
-Visst kommer det att påverka kommunens verksamheter. Varje procent Kommunal får igenom betyder ökade kostnader med flera miljoner, berättar Eva Wahlsten.
Kommunchef Peter Bring kan inget annat än konstatera faktum. Får de igenom sina krav blir det till att leta pengar med ljus och lykta.
-Jag kan inte siffrorna i huvudet, men uppskattningsvis rör det sig om cirka 10-12 miljoner kronor i ökade lönekostnader om de får en löneökning med 5,5 procent. Och någonstans måste vi hitta dessa pengar. Det finns tyvärr bara ett sätt, och det är att dra ned på kostnaderna inom andra områden, förklarar Peter Bring.
Kommunals medlemmar ska samtliga få samma lönepåslag, enligt kravet man ställt. Det gäller oavsett om man tjänar 14 000 kr/mån eller över 20 000 kr/mån. Enligt personalchef Eva Wahlsten är det ingen, eller väldigt få, som idag tjänar under 14 000 kr/mån.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.