Cirka 10 miljoner kronor kommer det att kosta Lindesbergs kommun att möta upp de nya löneavtalen, för bland annat Kommunals medlemmar. Att endast höja skatten verkar inte längre så ristat i sten som budskapet först gjorde. Men man utesluter ändå inte en skattehöjning helt och hållet.
Istället räknar man på tre punkter som sammantaget kan lösa lönefrågan. Ekonomichef Lennart Jansson tror att man eventuellt kan finansiera detta genom att göra nedskärningar i kombination med en skattehöjning, alltså en något mindre höjning än vad som skulle krävas för att finansiera hela kalaset.
-Sedan tillkommer ju ett ökat skatteunderlag för kommunen från staten. Alla tre punkter tillsammans kan räcka för att finansiera det här, säger Lennart.
Dock understryker han det faktum att man inte har fått in alla avtal ännu, men de återstående torde knappast påverka särskilt mycket i det stora sammanhanget.
Så här långt har man inte nämnt något om inom vilka verksamheter nedskärningar är tänkbara, eller hur mycket pengar man verkligen kan spara på.
Från Kommunfakta kan man se att det finns gott om sparutrymme att ta av. Lindesberg har bland de högsta ”kommunala kostnaderna per invånare och år”
Lindesberg: 52 500 kr
Nora: 46 000 kr
Höganäs: 44 400 kr
Vellinge: 36 000 kr
Kunde vi sänka våra kommunala kostnader till Höganäs nivå, skulle vi spara 186 000 000 kronor årligen
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.