Framtiden för badet på Loppholmarna ser inte ljus ut. Det konstateras av miljökontoret. År efter år har proverna gett dåliga resultat och att skapa en mer hälsosam vattenkvalitet kostar kommunen för mycket pengar för att idag kunna genomföras.
-Det krävs att piren tas bort och det kostar 50 000 kronor. Idag finns det inga planer på att göra iordning badet, det finns helt enkelt inga pengar till det, säger Håkan Källman.
Orsaken till den dåliga vattenkvaliteten beror på att sjöfåglar ”myser” på badplatsen. Den omtalade piren är ett utmärkt tillhåll för de små gynnarna, vilket syns i vattenproverna förklarar Håkan.
-Vi öppnade ju piren för något år sedan, det gav lite bättre genomströmning men inte tillräckligt. Hela piren måste bort, sedan krävs att bottenskiktet av lera rensas för att vattnet ska bli bättre vid badet.
Öppet som vanligt
Badet på Loppholmarna kommer nu tas bort från listan över EU-bad. Det betyder inte att badet stängs, dock kommer det att ske färre provtagningar av vattenkvaliteten i fortsättningen och bryggorna försvinner.
-Självklart är badet öppet, vattnet är ju ingen hälsofara. Jag tycker Loppholmarna har fått ett oförtjänt dåligt rykte och det är synd, säger Håkan Källman.
Det finns idag inga planer på att öppna ett annat bad i sjön nu när intresset för Loppholmarna svalnat från såväl politiker som badgäster. Tidigare har det visats ett starkt intresse från många Lindesbergare att återinföra badet vid Pälsärmen i södra delen av sjön. Det har ännu inte diskuterats något om att uppfylla detta önskemål från kommunens sida.
-Jag har sett att fler badar i södra änden av sjön än vid Loppholmarna. Det verkar som Loppholmsbadets gäster flyttat på sig en bit. Dock har det inte talats något om att återinföra badet vid Pälsärmen, berättar Håkan Källman.
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong med namnet Hair Heaven och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.
INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.