Lyckad midsommar på Fornabodatravet

Mika Forss blev dagens man, när Fornaboda körde sina årliga midsommartävlingar. Fem segrar blev det för den finländska elitkusken, som även körde hem dagens stora huvudlöpning Midsommarloppet. Detta efter seger i både försök och final.
– Det är första gången som jag tar fem segrar i Sverige, säger Mika Forss.

Midsommartrav på Fornabodas gröna gräs, är alltid en omtyckt tradition som i år fick bemötas av publik. För att utöka sitt publikantal från 100 till 500 gäster, hade Fornaboda placerat ut flertalet bord och bänkar som på förhand numrerats av personalen. En succé då omkring 400 personer gästade publiksidan.

Av de tolv loppen som skulle köras var det årliga Midsommarloppet den stora huvudlöpningen. Loppet inleddes tidigt genom försökslopp, där de sex främsta ekipagen i det tredje och fjärde loppet kvalade in sig till finalen, lopp nio.

Inget hemmaekipage kom till start i de två försöksloppen, men rivigt blev det ändå. Örebrokusken Petter Karlsson hittade snabbt till ledningen med Lord Horse, tränad av kuskens farbror Mats Karlsson från Nora. Trots en snabb inledning av loppet, fick man svårt att stå emot starka Global Upset som placerat sig som första häst i andra spår genom det sista varvet.

– Han var lite över förväntan idag, han var jättebra och helt okörd över mållinjen. Han går med ryckhuva men vi då han exploderar när den rycks, så används den aldrig. Nu får vi fundera gällande spår i finalen, han har aldrig gått heatlopp förut så vi hoppas att han tar det bra. Vi sätter upp Kaj Widell i finalen, främst för att jag inte är något vidare med voltstart, säger hästens tränare Henrik Larsson.

Global Upset segrade det första försöksloppet. Foto: Timmy Lundegård

Direkt efter det första försöket, påbörjades defileringen till försök två. Värmländska Marcus Hultman körde direkt till ledningen med egentränade Seek And Destroy, som dessutom höll en stor marginal till sina konkurrenter.

– Jag satte på ”blinkers” (skygglapp vid ögonen i form av rundad plastkupa) idag och han blev nästan lite för laddad på det. Jag lät honom mest trava på och var inte direkt rädd för något hårdare tempo, berättar Marcus Hultman om den överlägsna inledningen.

Marginalerna minskade däremot inför den sista svängen, där Mika Forss utmanade ledaren med Lady Zappa. Denna som även tog sig förbi innan mållinjen skulle passeras, även denna vinnare körd från ”dödens”.

– Hästen gillar normalt sätt inte dödens, men i mina händer går det alltid bra, säger den finska segerkusken Mika Forss med glimten i ögat.

– Hon gjorde en fin insats och var inte helt tom i mål, lite krafter fanns kvar. Hon blev femma i finalen ifjol efter en tuffare resa, så med rätt resa den här gången så kan hon segerstrida.

Seger blev det för Mika Forss och Lady Zappa, trots en tidig position i det bakre ledet från tjugo meters tillägg. Med varvet kvar till mål, styrde Mika ut sin häst i tredje spår och avgjorde loppet på ren styrka.

Regnet kom precis när Mika Forss fick kransen kring kroppen. Foto: Timmy Lundegård.

– Det var helt enkelt hennes dag idag, hon var riktigt fin. Hon går normalt bäst där framme, men på grund av tillägget så gick jag ut i tredje spår med varvet kvar och körde snålt. Inför upploppet kollade jag mig runt och såg att de andra kuskarna inte hade så mycket att köra med, vilket underlättade för mig, säger Mika Forss som blev dagens man med hela fem segrar.

– Det är första gången som jag tar fem segrar i Sverige på samma dag. Tidigare har jag en dag i Finland med sex segrar, noterar Mika som avancerar till toppen av Fornabodas körsvensliga.

Dalaskrällen: ”Han är bra när han håller travet”
Fler midsommarlopp kördes där kallbloden gjorde upp i Sleipners Midsommarpris. Efter en olycka strax innan start med en lös häst på banan, där samtliga inblandade klarade sig utan skador, blev det en skrällseger från Dalarna.

Till tjugosex gånger insatsen, kunde 36-åriga Susanne Österberg köra hem segern med egentränade Kajsas Ture. Med tjugo meters tillägg fick man inleda loppet i de bakre positionerna, men fick senare upp farten när loppet skulle avgöras.

– Han är lite loj det första varvet, jag fick även vika fram körspöt för att hålla honom fokuserad. När man däremot styr på så går han hela vägen, så visst trodde jag på en vettig placering. Han är bra när han håller travet, men det har varit en del strul. Senast slog han bland annat på en startgalopp på Gävle, berättar Susanne Österberg som fick åka hem med en hundraprocentig insats.

– Jag sade efter det förra loppet att jag skulle sluta köra lopp, men det kanske är nu när man ligger på topp som man ska sluta, skrattar Susanne.

Det var en lycklig Susanne Österberg som segerdefilerade med Kajsas Ture. Foto: Timmy Lundegård

Det blev däremot desto tuffare för hemmahästarna under dagen. Främsta hemmahästen hittades i Midsommarstayern, där Cutie Käbb placerade som femma efter en stark prestation i skymundan.

– Jag är jättenöjd med hästens insats. Det var som bäddat för att vi skulle få rygg på ettan i loppet, vilket kanske inte var det mest optimala. Därifrån satt hon som fjärde invändigt. Hon fick senare en lucka med hundra meter kvar, där hon verkligen går hela vägen in i mål. Hon avslutade i 1.10-tempo i senast långloppet på Gävle, så jag tror att helheten kommer med tiden. Hon är bara fem år och jag tror att hon kommer att springa in en halv miljon i karriären, säger Håkan Falk om Cutie Käbbs femte plats.

Midsommarens vinnare:
Lopp 1: Impressive Sisu – Mika Forss (Petri Salmela) – 8,36
Lopp 2: Kajsas Ture – Susanne Österberg – 26,92
Lopp 3: Global Upset – Henrik Larsson – 19,82
Lopp 4: Lady Zappa – Mika Forss (Petri Salmela) – 3,84
Lopp 5: Llama Tooma – Mika Forss (Jevgeni Ivanov) – 3,58
Lopp 6: Vanessa Face – Felicia Molin (Anna Westlinder-Manberger) – 3,06
Lopp 7: Sixten Roc – Carl Johan Jepson (Timo Nurmos) – 3,93
Lopp 8: Rio Luca – Mika Forss (Juha Koskela) – 9,28
Lopp 9: Lady Zappa – Mika Forss (Petri Salmela) – 4,69
Lopp 10: Zeus S.S. – Per-Olof Svantesson – 46,99
Lopp 11: Sweet And Wild – Kenneth Haugstad (Sandra Luomala) – 5,81
Lopp 12: Sister Of Mercy – David Nylander – 14,92

Körsvensligans aktuella ställning:
1. Mika Forss (6 segrar, 1 andra, 2 tredje)
2. Carl Johan Jepson (5 segrar, 4 andra, 3 tredje)
3. Claes Sjöström (5 segrar, 1 tredje)
4. Rikard N Skoglund (2 segrar, 2 andra, 2 tredje)
5. Björn Goop (2 segrar, 2 andra)

Publicerad 26 juni 2021 klockan 20:50

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Lindesbergs första prideparad tågar fram mot Loppholmarna. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Stort intresse för Lindes första Prideparad: ”Så häftigt”

Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.

16 augusti 2026 klockan 10:43 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Foto: Camilla Lagerman

Balkongbrand var snabbt under kontroll

Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.

15 augusti 2026 klockan 23:41 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Var stolt över dig själv – du är unik

INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för ...

Förväntansfulla kräftfiskare hoppas på storfångst

Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i ...

FotoFredag: På jakt efter mäktiga rovfåglar

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vä...

Foto: Hans Andersson

Låt höstens val bli priset för nedmonteringen av Lindesbergs lasarett

INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.

14 augusti 2026 klockan 11:19 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Därför råder ”båtförbud”

Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.

14 augusti 2026 klockan 11:11 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Välkända profiler gästar Teater Ruths nya revy
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar ...
14 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Sista minuten: Ställ dina frågor till politikerna
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För ...
13 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Harmoni efterlyser nomineringar till årets Kulturstipendium
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson...
13 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Arkivfoto: Fredrik Norman

Vad är ett handslag värt?

INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.

13 augusti 2026 klockan 10:39 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

För Annie Harjamäki är kombinationen av kreativitet och mötet med kunden som hon uppskattar allra mest med frisöryrket. Foto: Jennie Einarsson

Annie förverkligade drömmen och startade eget

Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong med namnet Hair Heaven och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.

12 augusti 2026 klockan 15:41 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Det vore modigare av Socialdemokraterna att vara ärliga

REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet...

Dubbla himlafenomen att vänta – då börjar det

Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn ...

Härligt Klotenäventyr för barn med diabetes: ”Väldigt roligt”

För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott frå...

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Ett starkare Lindesbergs lasarett kräver mod att prioritera rätt

INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.

10 augusti 2026 klockan 13:41 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Pride behövs – också i Lindesberg

INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt...

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Braksuccé för Truckmeet: ”Väldigt roligt”

Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När...

Artikel innehåller bildspel Sextonåriga Ellen är nybliven världsmästare – Downs-VM i judo på hemmaplan

Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf...

FotoFredag: Sol, jaktlycka och omfamnande natur

FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, s...

Charlie siktade mot stjärnorna och kom in – börjar rymdgymnasiet i Kiruna

Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att ...

Ett år med Vision 2040 – och jag känner att Lindesberg rör på sig

INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med ...

Det blev ett sommarlov fyllt av upplevelser. Foto: Privat

Barnen fick ett sommarlov med guldkant – tack vare generös donation

Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.

5 augusti 2026 klockan 12:46 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Tåg i Bergslagen riktar hård kritik mot staten
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta ...
4 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Nadim Ghazale föreläser på Lindesbergs bibliotek
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen "Vägen fr...
3 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Centrumrestaurang i konkurs
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, fö...
3 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-07-31

2026-07-31

2026-07-29

2026-07-29

2026-07-28

2026-07-27

2026-07-24

2026-07-24

2026-07-24

2026-07-23

2026-07-23

2026-07-23

2026-07-22

2026-07-22

2026-08-17 03:32