Vi har inte kommit längre än till elfte december i almanackan, men redan idag tjuvstartades luciafirandet i Lindesberg. I det stämningsfulla tåget rymdes en vacker lucia, tjusiga tärnor och två stiliga stjärngossar. Med deras klara toner och behagfulla stämmor rör de sig idag i Lindesberg, med start på Kommunhuset fortsatte man därefter till lasarettet och vidare till stans olika äldreboenden. – Det är mysigt, alla blir så glada, säger Bergslagens Lucia Ewelina Jungmarker.
Klockan 07 denna torsdagsmorgon samlas luciagänget i Lionslokalen. Samarbetet mellan Lions och Lindeskolans Estetprogram går som på räls. Det är en förväntansfull skara som hugger in på frukosten som Lions dukat upp. Det finns mycket att välja på, dock inte några lussekatter, men det ska troligtvis gänget fått desto mer av under dagens gång. Om en timme är det dags för dagens, och årets, första framträdande på Kommunhuset.
– Det känns bra, vi har själva inte gjort så mycket än, vi har inte hunnit träffa alla än. Det är premiär idag och det blir riktigt kul och spännande. De är ett stort gäng i år, de ska vara tolv stycken, berättar Lions Kjell ”Kleo” Karlsson.
Ingeborg från Estetprogrammet är med och organiserar och styr upp. Hon kontrollerar att alla har sina vita dräkter med sig och får ett rungande ja som svar. Ingeborg ger ton och man sjunger igenom sångerna, dels för låtordningens skull, dels för att få liv i stämbanden. Lionsherrarna tar med stor omsorg hand om gruppen, de ser till att alla har vad de behöver. De servar med allt från att plocka fram värmande, vita pälsar att ha mellan platserna för att ungdomarna ska slippa frysa, visar hur de röda banden runt midjan ska knytas, delar ut ljus och dukar av. Lucian Ewelina Jungmarker får hjälp att prova kronan.
– Den är väldigt tung och kall, konstaterar hon.
Klockan går fort och man får lägga i en högre växel. Snabbt på med diademen som är skickligt dekorerade med grönt ris, i skorna, ut i regnet och mot Kommunhuset.
– Det ska bli kul, vi har inte tränat så mycket men vi har varit med flera år så nu kan vi allt, vi behövde bara fräscha upp minnet. Man blir trött på sångerna, till slut vill man bara kräkas på dem, säger Ewelina och skrattar, men som ändå tycker mycket om luciaarrangemanget:
– Det är mysigt, alla blir så glada och uppskattar det så mycket.
De får börja i Kommunhusets källare, där ljusen tänds upp, och Ingeborg påminner om att hålla avstånd så de inte bränner upp varandra. Sedan inleder man med ”Santa Lucia” och tågar uppåt till cafeterian där ett stort antal sitter samlade för att avnjuta en stunds skönsång. Och vackert, det är det verkligen, stillsamt, fridfullt och vackert. Någon som håller med om det är Elisabeth Rytter vid personalavdelningen:
– Det var jättefint! Förutom förra året då det inte var något så är det en tradition på Kommunhuset.
Fortsättningsvis beger sig tåget till lasarettet där det ska lussas på sex olika avdelningar, vidare till stans tre äldreboenden med ungefär två framträdanden vid varje.
På lördag klockan 16.00 framförs den traditionella luciatablån i Lindeskolans aula. Det är fri entré men det finns möjlighet att lämna ett bidrag för att stödja Lions verksamhet.
Att driva ett eget företag har alltid varit drömmen för 20-årige Artin Ahmeti från Lindesberg. Efter att ha samlat erfarenheter genom ett UF-företag, och några år ute i arbetslivet, har han nu gjort slag i saken och satsat på fastighetsskötsel och bygguppdrag. LindeNytt träffade honom en regnig novemberdag. I ur och skur åtar han sig uppdrag med stor variation. Det handlar om allt från häckklippning till snöskottning, fönsterputsning och mindre byggjobb.
– Det här med fastighetsservice är något som jag fastnade för. Det är ett väldigt varierande arbete och det passar mig bra, förklarar Artin.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till en adress i Gusselby där boende hade upptäckt en bil som brann på en parkering. Branden skall även ha orsakat skador på andra bilar som stod i närheten. Detta var den andra bilbranden i samma område på kort tid. Polisen tittar nu på ett eventuellt samband mellan de två händelserna.
– Det är självklart något vi tittar på, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I skrivande stund har nog den första snön redan hunnit smälta bort hemma hos de allra flesta, men när årets första snö väl anlände så var jag ute med kameran. Ett vackert vinterlandskap i all ära, men jag hade redan haft fokus på en fågelart två veckor innan den första snön föll.
Elever och personal på Lindbackaskolan blev på torsdagen inrymda i skolans lokaler.
– Vi vet ännu inte vad det gäller, men det stämmer att inrymningslarmet har utlösts, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande Jul repeterade sina låtar inför eftermiddagens inspelningar. Strax innan klockan 10 klev megastjärnorna och flickfavoriterna Marcus och Martinus in på scenen, och gav prov på deras otroliga röstresurser. Efter 45 minuters repetition fick LindeNytt en pratstund med killarna.
SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet – bland annat i norra länsdelen.