Vi har inte kommit längre än till elfte december i almanackan, men redan idag tjuvstartades luciafirandet i Lindesberg. I det stämningsfulla tåget rymdes en vacker lucia, tjusiga tärnor och två stiliga stjärngossar. Med deras klara toner och behagfulla stämmor rör de sig idag i Lindesberg, med start på Kommunhuset fortsatte man därefter till lasarettet och vidare till stans olika äldreboenden. – Det är mysigt, alla blir så glada, säger Bergslagens Lucia Ewelina Jungmarker.
Klockan 07 denna torsdagsmorgon samlas luciagänget i Lionslokalen. Samarbetet mellan Lions och Lindeskolans Estetprogram går som på räls. Det är en förväntansfull skara som hugger in på frukosten som Lions dukat upp. Det finns mycket att välja på, dock inte några lussekatter, men det ska troligtvis gänget fått desto mer av under dagens gång. Om en timme är det dags för dagens, och årets, första framträdande på Kommunhuset.
– Det känns bra, vi har själva inte gjort så mycket än, vi har inte hunnit träffa alla än. Det är premiär idag och det blir riktigt kul och spännande. De är ett stort gäng i år, de ska vara tolv stycken, berättar Lions Kjell ”Kleo” Karlsson.
Ingeborg från Estetprogrammet är med och organiserar och styr upp. Hon kontrollerar att alla har sina vita dräkter med sig och får ett rungande ja som svar. Ingeborg ger ton och man sjunger igenom sångerna, dels för låtordningens skull, dels för att få liv i stämbanden. Lionsherrarna tar med stor omsorg hand om gruppen, de ser till att alla har vad de behöver. De servar med allt från att plocka fram värmande, vita pälsar att ha mellan platserna för att ungdomarna ska slippa frysa, visar hur de röda banden runt midjan ska knytas, delar ut ljus och dukar av. Lucian Ewelina Jungmarker får hjälp att prova kronan.
– Den är väldigt tung och kall, konstaterar hon.
Klockan går fort och man får lägga i en högre växel. Snabbt på med diademen som är skickligt dekorerade med grönt ris, i skorna, ut i regnet och mot Kommunhuset.
– Det ska bli kul, vi har inte tränat så mycket men vi har varit med flera år så nu kan vi allt, vi behövde bara fräscha upp minnet. Man blir trött på sångerna, till slut vill man bara kräkas på dem, säger Ewelina och skrattar, men som ändå tycker mycket om luciaarrangemanget:
– Det är mysigt, alla blir så glada och uppskattar det så mycket.
De får börja i Kommunhusets källare, där ljusen tänds upp, och Ingeborg påminner om att hålla avstånd så de inte bränner upp varandra. Sedan inleder man med ”Santa Lucia” och tågar uppåt till cafeterian där ett stort antal sitter samlade för att avnjuta en stunds skönsång. Och vackert, det är det verkligen, stillsamt, fridfullt och vackert. Någon som håller med om det är Elisabeth Rytter vid personalavdelningen:
– Det var jättefint! Förutom förra året då det inte var något så är det en tradition på Kommunhuset.
Fortsättningsvis beger sig tåget till lasarettet där det ska lussas på sex olika avdelningar, vidare till stans tre äldreboenden med ungefär två framträdanden vid varje.
På lördag klockan 16.00 framförs den traditionella luciatablån i Lindeskolans aula. Det är fri entré men det finns möjlighet att lämna ett bidrag för att stödja Lions verksamhet.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.