Målsättningen var förstaplatsen och att få kvala till Allsvenskan, men istället fick Lindlöven kriga för att hålla sig ovanför det nedre kvalstrecket. De hade avgörandet i egna händer inför matchen mot IFK Ore och de var mer eller mindre tvungna att vinna för att säkra fortsatt spel i Division 1. Som tur var gjorde Lindlöven en kanonmatch och utklassade motståndarna med hela 8-2.
Säsongens sista match vinner alltså Lindlöven med 8-2, mot ett IFK Ore som inte hade nåt att spela för. Men siffrorna ljuger en aning då hemmalaget spelade aggressivt och skapade många bra chanser. Men det var Lindlöven som började bäst och kunde göra 1-0 efter att Niklas Nooni grisat in pucken i mål.
-De sista tio minuterna av första perioden spelade de riktigt bra och fick också kvittera i powerplay då vi gav dem ytor och blev lite ivriga, säger Thomas Östlund.
Men i andra perioden fortsatte Lindlöven att kriga på och inom loppet av 1.27 gjorde de två snabba mål genom Patrik Säfström som på egen hand tryckte in pucken med en backhand mellan benen på målvakten vilket betydde 2-1 och kort därefter genom Patrik Larshans och nu stod det helt plötsligt 3-1. Efter 16.39 ökade dessutom Joakim Olsson-Fromell på till 4-1 som också var resultatet efter två spelade perioder.
Magsjuka i laget
Lindlöven kom till spela utan målvakten Pontus Josefsson och Anton Magnusson, som båda fick stanna hemma med magsjuka. William Lind fick alltså chansen från start och gjorde en riktigt bra match.
-Han uppträdde med ett stort lugn och gjorde några riktigt bra räddningar när Ore tryckte på som bäst, säger Östlund som även passade på att hylla brorsan Hampus som också gjorde en riktigt bra match.
-Han har visat stort tålamod och varit riktigt bra under hela säsongen. Leksand var och ryckte i honom innan jul, men vi är väldigt glada över att han valde att stanna kvar hos oss, avslutar Östlund.
Alla fick spela
I den tredje perioden gjorde Daniel Olsson-Fromell 5-1 redan efter 1.42 och då var matchen mer eller mindre avgjord.
-Då bestämde vi oss för att rulla runt på samtliga spelare. Alla har varit bra på träningarna så det kändes skönt att låta alla få spela i den här matchen, sa Östlund som fick se sitt lag vinna med hela 8-2 efter att ha gjort ytterligare tre mål innan matchen var över.
-Nu ska vi njuta av detta och köra några lätta träningspass nästa vecka för att sedan sätta oss ner och kolla över kontrakt och diskutera inför nästa säsong, berättade Östlund.
Noterbart är att lagkaptenen Daniel Wallén stod för fem poäng. 2 mål och 3 målgivande passningar.
IFK Ore – Lindlövens IF 2-8 (1-1, 0-3, 1-4)
Period 1: 0-1 10.33 N. Nooni (E. Johansson), 1-1 17.45 M. Palmberg (K. Hassel)
Period 2: 1-2 7.27 P. Säfström (P. Larshans), 1-3 8.49 P. Larshans (D. Wallén), 1-4 16.39 J. Olsson-Fromell (K. Flygar, D. Wallén)
Period 3: 1-5 1.42 D. Olsson-Fromell (E. Johansson), 1-6 6.11 D. Wallén (H. Lind), 2-6 8.23 M. Palmberg (A. Gunnarsson, S. Friberg), 2-7 12.38 D. Wallén (H. Lind), 2-8 18.49 E. Persson (P. Säfström, D. Wallén)
Skott: 31-44
Utvisningar Ore: 4×2 Lindlöven: 3×2
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter den senaste incidenten, som inträffade i slutet av förra året, har man därför hållit stängt för Meröppet i väntan på att införa kameraövervakning. Nu flaggar man för att man kommer att behöva hålla stängt även över sommaren, men förhoppningen är att man ska kunna öppna igen till hösten.
– Det är inte hållbart att vi sätter upp en ny kortläsare och sedan blir den sönderslagen efter en vecka, förklarar Oskar Larsson, bibliotekarie.