Målrikt på hemmaplan när handbollsserien vänder

Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.

Ett nytt år är här vilket även innebär halvtid för handbollens division 1. Med seriens första elva matcher till ända så har LIF Lindesberg placerat sig på en stabil andra plats i tabellen bakom serieledande Huddinge HK.

Till den röda tisdagen kom även serievändningen där LIF Lindesbergs senaste motstånd, HK Eskil, nu gästade Lindesberg Arena. Det senaste mötet i Volvo CE Arena slutade med en tung andra halvlek för Lindelaget som trots ett säkert 11-18 i halvtid, kunde avgöra bortamatchen först i slutminuterna. Ett jämnt 29-29 slutade då med 29-31 till LIF Lindesbergs fördel inom matchens tre sista minuter.

Årets första seriematch slutade däremot helt annorlunda, då LIF Lindesberg direkt tog kontroll på matchen. Med ett tidigt 3-0 till hemmalaget inom matchens första fem minuter så började HK Eskil att spela sitt anfallsspel utan målvakt bakom sig.

En strategi som, till en början, lönade sig snabbt för HK Eskil som kom ikapp hemmalaget i ett tidigt skede. LIF Lindesberg kom däremot in i Eskils ”sju mot sex-spel” där hemmalagets Amin Bouzguenda bjöds till två raka mål på öppen kasse. Trots två tidigt insläppta mål så fortsatte HK Eskil med sitt spel utan målvakt, vilket bara var tacksamt för LIF Lindesberg.

Foto: Hasse Persson

Totalt fick hemmalaget in fem mål på öppen kasse inom matchens första kvart, där både Amin Bouzguenda och hemmamålvakten Melwin Kolmskog blev målskyttar. Även till matchens andra halva kunde Bouzguenda och Kolmskog fixa varsitt mål i öppet mål till hemmalaget. Totalt fixade duon sju mål i öppen kasse för LIF Lindesberg genom de sextio spelade minuterna.

Medan HK Eskil spelade irriterat mot matchens sista tjugo minuter, lyckades LIF Lindesberg att hålla upp sitt spel och gick mot en dramatikfri niomålsseger. Hemmalagets 42 mål blev även säsongens, hittills, högsta siffra för antal gjorda mål för LIF Lindesberg.

– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna och visar att vi vill slåss om den allsvenska platsen, säger hemmamålvakten Melwin Kolmskog efter matchen.

Melwin Kolmskog storspelade i hemmamålet. Till den första halvleken räddade LIF-målvakten 14 av 32 skott. Foto: Hasse Persson.

Totalt 75 gjorda mål i matchen: ”En konstig men fartfylld match”
Även om matcher mot LIF Lindesberg brukar sluta med mycket målgöranden, så var det en väldigt målrik match under tisdagen. Trots att båda lagens målvakter storspelade, där hemmamålvakten Melwin Kolmskog även blev Matchens Lirare efter 41,7% räddade skott genom matchen, så är speglas inte målvaktsjobben av slutsiffrorna.

Totalt 75 mål gjordes under matchens 60 minuter, där en rejäl målrusning i matchens första halvlek såg till att matchen fylldes med mål. Likt en tennismatch blev det mycket bollspel fram och tillbaka. Det var ett rusningsspel som ofta gav mål åt båda hållen och som varade under stor del av första, men även den andra, halvleken.

– Det blir en konstig men fartfylld match. Eskil kör ett sju mot sex-spel i några perioder av matchen, vilket ger oss många returer samtidigt som vi kanske blir lite för ivriga på att springa för kontringar. Framåt, där gör vi 42 mål så det är inget snack om saken om att vi är överlägsna, säger Amin Bouzguenda efter matchen.

Foto: Hasse Persson

Även om matchen slutar med siffrorna 42-33 så blev det många bollar som räddades eller som går i ribban. Trots sammanlagt 75 gjorda mål i matchen så finns det att slipa på.

– Jag tycker om när det går snabbt. Sedan är det några returer som jag tycker att vi ska ta, men det är lärdom till kommande matcher. Kollar man överlag över de sextio minuterna så tycker jag att vi är stabila. Jag tycker ändå att det finns mer att ge och det ska vi visa i de kommande matcherna, säger Amin Bouzguenda.

Resultat LIF Lindesberg-HK Eskil
Slutresultat
: 42-33 (20-18)
Publik: 327 personer
Matchvärd: –

Mål: Calle Ekstrand (9), Asso Eliassi (8), Amin Bouzguenda (7), Anton Flood (3), Melwin Kolmskog (3), Vilmer Karlsson Öhman (3), Charlie Auer (2), Viktor Forsberg (2), Ludwig Ahlgren (2), Aron Kelecsényi (2), Axel Nilsson (1)

Räddningar:
Melwin Kolmskog gjorde 20 räddningar på 48 skott (41,7%)
Viktor Arenvang gjorde 2 räddningar på 6 skott (33,3%)

Matchens Lirare: Melwin Kolmskog

Läget i tabellen efter omgång 12:
1. Huddinge HK – 22 poäng (+88)
——
2. LIF Lindesberg – 19 poäng (+69)
3. HK Cliff – 16 poäng (+18)
——
4. Täby HBK – 15 poäng (+44) Spelat 10 matcher
5. Sannadals SK – 15 poäng (+18)
6. RP IF Linköping – 14 poäng (+50)
7. Uppsala HK – 11 poäng (+16)
8. Rimbo HK Roslagen – 11 poäng (+14)
——
9. HK Eskil – 11 poäng (-11)
——
10. Lidingö SK – 4 poäng (-67)
11. Norrköpings HK – 2 poäng (-98) Spelat 11 matcher
12. Gimonäs Umeå IF – 0 poäng (-141) Spelat 11 matcher

Nästa hemmamatch: Lördagen 17:e januari vs Täby HBK i Lindesberg Arena med matchstart kl. 16.30.
PUBLIKKRONAN med dammatch vs VästeråsIrsta kl. 14.00.
FRI ENTRÉ TILL BÅDA MATCHERNA!!!

Publicerad 6 januari 2026 klockan 18:53

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Nu skall bron över järnvägen renoveras. Foto: Lindesbergs kommun

Viadukt stängd i månader

Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.

20 april 2026 klockan 14:16 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Annons


Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, inleder årets Vårshow - "På spåret". Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Nu är teaterstjärnorna ”på spåret” igen med ny vårshow!

Tisdag 24 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!

20 april 2026 klockan 12:23 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Arbetet med discgolfbanan fortsätter – invigning i maj

Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under...

Lada totalförstörd i brand – polisen misstänker brott

Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Stor...

FotoFredag: En stuga mitt ute i ingenstans

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan...

Den kreativa förskoleklassen på Löa Friskola är i final igen. Foto: Annette Alexandre

Holksuccé i Löa – fjärde raka finalen för friskolan

Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.

17 april 2026 klockan 11:00 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Skolbuss i olycka – varken polis eller räddningstjänst larmades

På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.

16 april 2026 klockan 11:58 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Veteranerna Mathz och Jan om invigningen av minnesstenen: ”Alla är välkomna”
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig ...
16 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Minnesord: Greger Nilsson – 19 år i Linde energis styrelse
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
15 april 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Dubbelt Frövi till EM – får sällskap av ”OS-Tara”
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska ...
14 april 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Caprice 2026

Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.

13 april 2026 klockan 13:24 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Jöback och Rathana satte stjärnglans på årets Caprice

Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.

11 april 2026 klockan 19:53 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Ungdomarna som använder sina A-traktorer till nytta

15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa ...

FotoFredag: Naturreservatet som är en riktig pärla

FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför...

UF-företag testar scanner för smartare avfallssortering

Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en å...

På fredag så kliver Lindlöven ut på hemmaisen för en ny slutspelsmatch. Hudiksvalls HC leder finalspelet med 2-0 i matcher och kan avgöra den norra finalen vid seger. Arkivfoto: Hasse Persson

Inför finalspelet: Lindlöven med ny chans till vändning

Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.

9 april 2026 klockan 16:04 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Här ska minnessten för veteraner resas

Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till ...

De spanar av 180 mil ledningsnät från helikopter

På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och N...

Stark lokaltrio gjorde succé på SM i armbrytning

Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun ...

Traditionen lever vidare – Manskören Harmoni räddar Valborgsfirandet

Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inst...

Artikel innehåller bildspel Förlust för LIF i slutkvalsmatchen – Ystad kan avgöra på lördag

Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte ...

WSK Lindesberg tar klivet till Ettan: ”Klockrent kvalspel”

Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det ...

På måndag går LIF Lindesberg in för säsongens tuffaste uppgift. IFK Ystad HK gästar Lindesberg Arena och är minst lika sugna på att stanna kvar i Allsvenskan som LIF Lindesberg vill göra comeback. Arkivfoto: Hasse Persson

Slutkvalet mot Handbollsallsvenskan börjar i Lindesberg: ”Viktigt”

På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.

5 april 2026 klockan 07:52 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

WSK Lindesberg kan säkra en plats i Ettan på hemmaplan
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger ...
4 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

FotoFredag: Häng med till Skinnarsågsfallet!
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår - Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta ...
3 april 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

LINDLÖVEN TILL FINAL!
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och ...
2 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-04-02

2026-04-02

2026-03-31

2026-03-31

2026-03-30

2026-03-30

2026-03-29

2026-03-28

2026-03-28

2026-03-27

2026-03-27

2026-03-26

2026-03-25

2026-03-25

2026-04-21 06:46