Ett sambopar i Lindesberg har polisanmält en bekant till dem för misshandel. Detta efter att den misstänkte upprepande gånger har misshandlat dem båda. Det hela tog sin början för inte så länge sedan då paret skulle besöka mannen för att lämna post till honom. –Tydligen så har gärningsmannen sin post adresserad till paret, och när de skulle gå hem till honom med posten så blev han förbannad, berättar Bengt Ericsson, närpolisen i Lindesberg. Den misstänkte slog då flera slag i ansiktet på mannen och kastade sedan kvinnan hårt mot en säng. Sedan låste han in dem båda i ett rum. –De lyckades tillkalla ambulans med en mobiltelefon. Enligt uppgift skadades kvinnan ganska illa, men ville inte stanna för vård på sjukhuset, säger Ericsson.
Någon dag senare ska paret åter ha träffat på den misstänkte, då helt öppet nere i centrum. När paret går fram och hälsar på den misstänkte och frågar hur det står till, så ska han åter ha slagit mannen i ansiktet. Efter denna händelse besökte paret åter den misstänkte i sin bostad. Och även denna gång blev han arg och låste in dem. –De lyckades fly genom att hoppa ut från ett fönster. Kvinnan ska vid detta tillfälle ha skadat sig i benen, säger Bengt Ericsson. Paret har ingen förklaring till mannens utspel. –Mannen säger att han känt den misstänkte i 15 år och att de tidigare träffats utan att något sånt här har hänt, berättar Ericsson.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.