Man åtalas för grov misshandel och grovt olaga hot – åklagare yrkar på utvisning
Den man i 35-årsåldern som häktades den 30 april, misstänkt för grov misshandel och grovt olaga hot, åtalas nu vid Örebro tingsrätt. Enligt stämningsansökan yrkar åklagaren på att mannen ska utvisas från Sverige och förbjudas att återvända.
Det var den 27 april som polisen larmades till en bostadsadress i Lindesberg, där en kvinna i 50-årsåldern ska ha utsatts för en grov misshandel av sin make. En stor sökinsats inleddes av polis och räddningstjänst, där både hundpatrull och helikopter sattes in för att lokalisera honom.
Senare samma dag kunde mannen gripas, strax söder om Lindesbergs centrum. Den 30 april häktades mannen vid Örebro tingsrätt, på sannolika skäl misstänkt för grov misshandel och grovt olaga hot, vilket han nu åtalas för.
Med helikopter söktes efter den misstänkte i skogarna nära bostadsområdet Stadsskogen. Foto: Fredrik Norman
Enligt stämningsansökan ska mannen ha dragit in kvinnan i ett garage, kastat ned henne på golvet och sparkat henne. Därefter ska han ha satt sig på henne, tagit ett stryptag kring hennes hals och vridit om hennes nacke flera gånger så att det knakat samtidigt som han har hållit för hennes näsa och mun.
Enligt åklagaren bör brottet bedömas som grovt eftersom gärningen varit livsfarlig och mannen visat särskild hänsynslöshet och råhet genom att ha gått till oprovocerat angrepp mot kvinnan, som han var gift med, och utsatt henne för upprepat och kraftigt våld mot hals och andningsvägar i ett stängt och relativt trångt utrymme där möjligheten att undkomma eller påkalla hjälp varit begränsad.
Mannen åtalas även för grovt olaga hot, då han i samband med misshandeln hotat kvinnan genom att säga att han ska döda henne, att ingen kommer att höra henne, samt att han ska hälla bensin på henne och bränna upp henne, huset och hennes dotter, samtidigt som han har lyft eller pekat på bensindunkar som funnits i närheten.
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
En av landets, just nu, största rappare, Dani M, gästade Lindesberg under lördagseftermiddagen och gjorde en halvtimmes uppträdande vid Björkhagaskolan. Foto: Timmy Lundegård
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
Svar på Ärleruds replik till Vänsterpartiet
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga...
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
Upprepade problem med skolbussar som kommer för sent eller inte dyker upp alls, och chaufförer som inte ens hittar till skolorna har fått föräldrar i Fellingsbro att gå samman i en protest. Nu kräver man en förändring från kommunens sida.
– Vi har tagit del av synpunkter som kommit in redan efter första dagen, och det vi gjorde direkt var att kalla till ett möte tillsammans med Länstrafiken och Svealandstrafiken, vilket vi hade idag, säger förvaltningschef Mikael Thybell.
Så gick kräftfisket
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
- Det fångades ...
Rör inte Fritidsbyn, moderater!
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta ...