Man i 35-årsåldern döms för grov misshandel – fängelse och livstids utvisning
Den man i 35-årsåldern som häktades den 30 april, misstänkt för grov misshandel och grovt olaga hot, har dömts vid Örebro Tingsrätt till fängelse i 2 år och 10 månader samt livstids utvisning.
Det var den 27 april som polisen larmades till en bostadsadress i Lindesberg, där en kvinna i 50-årsåldern ska ha utsatts för en grov misshandel av sin make. En stor sökinsats inleddes av polis och räddningstjänst, där både hundpatrull och helikopter sattes in för att lokalisera honom.
Senare samma dag kunde mannen gripas, strax söder om Lindesbergs centrum. Den 30 april häktades mannen vid Örebro tingsrätt, på sannolika skäl misstänkt för grov misshandel och grovt olaga hot. Den 11 september dömdes han för grov misshandel till fängelse i 2 år 10 månader, samt livstids utvisning.
Med helikopter söktes efter den misstänkte i skogarna nära bostadsområdet Stadsskogen. Foto: Fredrik Norman
Enligt domen ska mannen ha dragit in kvinnan i ett garage, kastat ned henne på golvet och sparkat henne. Därefter ska han ha satt sig på henne, tagit ett stryptag kring hennes hals och vridit om hennes nacke flera gånger så att det knakat samtidigt som han har hållit för hennes näsa och mun.
Enligt åklagaren bör brottet bedömas som grovt eftersom gärningen varit livsfarlig och mannen visat särskild hänsynslöshet och råhet genom att ha gått till oprovocerat angrepp mot kvinnan, som han var gift med, och utsatt henne för upprepat och kraftigt våld mot hals och andningsvägar i ett stängt och relativt trångt utrymme där möjligheten att undkomma eller påkalla hjälp varit begränsad. Mannen var även åtalad för grovt olaga hot, men tingsrätten ansåg att detta ingår i den grova misshandeln.
I domen framgår det även att mannen förekommer på åtta punkter i belastningsregistret, bland annat fanns ett kontaktförbud mot kvinnan. I förhör har hon berättat att misshandeln inträffade då hon berättat att hon ville skiljas från honom.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Många incidenter även i Lindesbergs kommun
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som fö...
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
LindeNytts partiutfrågning – Sista Minuten
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas ...