Kommunens planerade mångmiljonbesparing kommer inte som ett slag i magen på kommunens anställda. Det blir inte tal om några stora varsel bland de anställda. Det berättade kommunens ekonomichef Lennart Jansson idag.
-Det blir alltså inte några stora varsel. Vi ska istället försöka komma överens med de tillsvidareanställda som snart ska gå i pension att kanske gå lite tidigare än tänkt. Vi kan inte varsla ung personal eftersom vi har många i fasen att gå i pension inom de närmsta åren. Då skulle vi få väldiga problem i framtiden, säger Jansson.
Lindesbergs kommun har idag ca 250 tillsvidareanställda i åldern 60 plus. Nu behöver långt ifrån alla av dem påverkas av besparningarna.
-Skulle 100 av de 250 välja att gå själva, så skulle vi ha sparat mer än vi behöver, säger Lennart småleende. –Hur många det kan bli tal om vet jag inte exakt idag. Det är inte så väldigt många i alla fall, berättar han vidare.
Andra stora kostnader man kommer att spara på är de köpta tjänsterna. Omstrukturering inom detta område kommer att göras för att styra över vissa av dessa tjänster till kommunens personal.
Ekonomichefen har nu påbörjat detaljarbetet i förslaget, där minst 42 miljoner kronor ska sparas in fram till 2005. De omedelbara åtgärder förslaget bygger på är följande:
*Investeringsstopp
*Alla förvaltningar skall införa en tydlig styrning och begränsning av inköp
*Anställningsstopp för alla tillsvidare- och visstidsanställningar
Förändringsprojekt
*Besparingar
*Organisationsförändringar inom: kommunkontoret, utredning – utbildning, koncernbildning, fastigheter
*Kraftigt begränsat investeringsutrymme
*Personalminskning, pensionering – även förtid, 2003-2004, kräver stimulansåtgärder
*Mindre kostnader på: inköp, köpta tjänster
*Förbättrad styrning, uppföljning
Förslag till övergripande mål
*Till ingången av 2006 ha sänkt de årliga kostnaderna med minst 42 miljoner i 2003-års kostnadsnivå.
*Till ingången av 2006 frigöra 10 miljoner årligen från bolagen för utvecklingssatsningar
*Under 2003 utarbeta en vision och strategiplan för den närmaste tioårsperioden.
Enligt förslaget kommer den största besparingen ses under nästa år. Delmålen ser ut som följer. 2003: 7,5 milj. 2004: 25 milj. 2005: 10 milj. Detta betyder en sammanlagd besparing på 42,5 miljoner kronor fram till slutdatum.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.