Kommunens planerade mångmiljonbesparing kommer inte som ett slag i magen på kommunens anställda. Det blir inte tal om några stora varsel bland de anställda. Det berättade kommunens ekonomichef Lennart Jansson idag.
-Det blir alltså inte några stora varsel. Vi ska istället försöka komma överens med de tillsvidareanställda som snart ska gå i pension att kanske gå lite tidigare än tänkt. Vi kan inte varsla ung personal eftersom vi har många i fasen att gå i pension inom de närmsta åren. Då skulle vi få väldiga problem i framtiden, säger Jansson.
Lindesbergs kommun har idag ca 250 tillsvidareanställda i åldern 60 plus. Nu behöver långt ifrån alla av dem påverkas av besparningarna.
-Skulle 100 av de 250 välja att gå själva, så skulle vi ha sparat mer än vi behöver, säger Lennart småleende. –Hur många det kan bli tal om vet jag inte exakt idag. Det är inte så väldigt många i alla fall, berättar han vidare.
Andra stora kostnader man kommer att spara på är de köpta tjänsterna. Omstrukturering inom detta område kommer att göras för att styra över vissa av dessa tjänster till kommunens personal.
Ekonomichefen har nu påbörjat detaljarbetet i förslaget, där minst 42 miljoner kronor ska sparas in fram till 2005. De omedelbara åtgärder förslaget bygger på är följande:
*Investeringsstopp
*Alla förvaltningar skall införa en tydlig styrning och begränsning av inköp
*Anställningsstopp för alla tillsvidare- och visstidsanställningar
Förändringsprojekt
*Besparingar
*Organisationsförändringar inom: kommunkontoret, utredning – utbildning, koncernbildning, fastigheter
*Kraftigt begränsat investeringsutrymme
*Personalminskning, pensionering – även förtid, 2003-2004, kräver stimulansåtgärder
*Mindre kostnader på: inköp, köpta tjänster
*Förbättrad styrning, uppföljning
Förslag till övergripande mål
*Till ingången av 2006 ha sänkt de årliga kostnaderna med minst 42 miljoner i 2003-års kostnadsnivå.
*Till ingången av 2006 frigöra 10 miljoner årligen från bolagen för utvecklingssatsningar
*Under 2003 utarbeta en vision och strategiplan för den närmaste tioårsperioden.
Enligt förslaget kommer den största besparingen ses under nästa år. Delmålen ser ut som följer. 2003: 7,5 milj. 2004: 25 milj. 2005: 10 milj. Detta betyder en sammanlagd besparing på 42,5 miljoner kronor fram till slutdatum.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.