Kommunens planerade mångmiljonbesparing kommer inte som ett slag i magen på kommunens anställda. Det blir inte tal om några stora varsel bland de anställda. Det berättade kommunens ekonomichef Lennart Jansson idag.
-Det blir alltså inte några stora varsel. Vi ska istället försöka komma överens med de tillsvidareanställda som snart ska gå i pension att kanske gå lite tidigare än tänkt. Vi kan inte varsla ung personal eftersom vi har många i fasen att gå i pension inom de närmsta åren. Då skulle vi få väldiga problem i framtiden, säger Jansson.
Lindesbergs kommun har idag ca 250 tillsvidareanställda i åldern 60 plus. Nu behöver långt ifrån alla av dem påverkas av besparningarna.
-Skulle 100 av de 250 välja att gå själva, så skulle vi ha sparat mer än vi behöver, säger Lennart småleende. –Hur många det kan bli tal om vet jag inte exakt idag. Det är inte så väldigt många i alla fall, berättar han vidare.
Andra stora kostnader man kommer att spara på är de köpta tjänsterna. Omstrukturering inom detta område kommer att göras för att styra över vissa av dessa tjänster till kommunens personal.
Ekonomichefen har nu påbörjat detaljarbetet i förslaget, där minst 42 miljoner kronor ska sparas in fram till 2005. De omedelbara åtgärder förslaget bygger på är följande:
*Investeringsstopp
*Alla förvaltningar skall införa en tydlig styrning och begränsning av inköp
*Anställningsstopp för alla tillsvidare- och visstidsanställningar
Förändringsprojekt
*Besparingar
*Organisationsförändringar inom: kommunkontoret, utredning – utbildning, koncernbildning, fastigheter
*Kraftigt begränsat investeringsutrymme
*Personalminskning, pensionering – även förtid, 2003-2004, kräver stimulansåtgärder
*Mindre kostnader på: inköp, köpta tjänster
*Förbättrad styrning, uppföljning
Förslag till övergripande mål
*Till ingången av 2006 ha sänkt de årliga kostnaderna med minst 42 miljoner i 2003-års kostnadsnivå.
*Till ingången av 2006 frigöra 10 miljoner årligen från bolagen för utvecklingssatsningar
*Under 2003 utarbeta en vision och strategiplan för den närmaste tioårsperioden.
Enligt förslaget kommer den största besparingen ses under nästa år. Delmålen ser ut som följer. 2003: 7,5 milj. 2004: 25 milj. 2005: 10 milj. Detta betyder en sammanlagd besparing på 42,5 miljoner kronor fram till slutdatum.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.