Kommunens planerade mångmiljonbesparing kommer inte som ett slag i magen på kommunens anställda. Det blir inte tal om några stora varsel bland de anställda. Det berättade kommunens ekonomichef Lennart Jansson idag.
-Det blir alltså inte några stora varsel. Vi ska istället försöka komma överens med de tillsvidareanställda som snart ska gå i pension att kanske gå lite tidigare än tänkt. Vi kan inte varsla ung personal eftersom vi har många i fasen att gå i pension inom de närmsta åren. Då skulle vi få väldiga problem i framtiden, säger Jansson.
Lindesbergs kommun har idag ca 250 tillsvidareanställda i åldern 60 plus. Nu behöver långt ifrån alla av dem påverkas av besparningarna.
-Skulle 100 av de 250 välja att gå själva, så skulle vi ha sparat mer än vi behöver, säger Lennart småleende. –Hur många det kan bli tal om vet jag inte exakt idag. Det är inte så väldigt många i alla fall, berättar han vidare.
Andra stora kostnader man kommer att spara på är de köpta tjänsterna. Omstrukturering inom detta område kommer att göras för att styra över vissa av dessa tjänster till kommunens personal.
Ekonomichefen har nu påbörjat detaljarbetet i förslaget, där minst 42 miljoner kronor ska sparas in fram till 2005. De omedelbara åtgärder förslaget bygger på är följande:
*Investeringsstopp
*Alla förvaltningar skall införa en tydlig styrning och begränsning av inköp
*Anställningsstopp för alla tillsvidare- och visstidsanställningar
Förändringsprojekt
*Besparingar
*Organisationsförändringar inom: kommunkontoret, utredning – utbildning, koncernbildning, fastigheter
*Kraftigt begränsat investeringsutrymme
*Personalminskning, pensionering – även förtid, 2003-2004, kräver stimulansåtgärder
*Mindre kostnader på: inköp, köpta tjänster
*Förbättrad styrning, uppföljning
Förslag till övergripande mål
*Till ingången av 2006 ha sänkt de årliga kostnaderna med minst 42 miljoner i 2003-års kostnadsnivå.
*Till ingången av 2006 frigöra 10 miljoner årligen från bolagen för utvecklingssatsningar
*Under 2003 utarbeta en vision och strategiplan för den närmaste tioårsperioden.
Enligt förslaget kommer den största besparingen ses under nästa år. Delmålen ser ut som följer. 2003: 7,5 milj. 2004: 25 milj. 2005: 10 milj. Detta betyder en sammanlagd besparing på 42,5 miljoner kronor fram till slutdatum.
Under torsdagen bjöd Lindeskolan in till sin årliga gymnasiemässa, där högstadieelever från både Lindesbergs och Ljusnarsbergs kommun kom på besök för att bekanta sig med skolans olika program, och kanske få en klarare bild av vad de vill läsa under sin kommande gymnasietid. Skolans olika UF-företag fick också en chans att visa upp sig och öva på marknadsföring.
I slutet av september kom beskedet att Statens institutionsstyrelse, SiS, planerade att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro, senast den 30 juni 2027. Avvecklingen har dock gått betydligt snabbare, och redan den sista november ska hemmet vara tomt. Vad som skulle ske med Granhult i Gammelbo var då ovisst, men nu är det klart att man slås ihop med Sundbo i Fagersta – som tar emot pojkar som har dömts till sluten ungdomsvård (LSU).
Efter 37 år inom polisen har Ulf Andersson tagit sig an en ny roll som kommunpolis i Lindesberg, med fokus på samverkan, trygghet och beredskapsfrågor.
– Jag ser fram emot att vara en länk mellan medborgarna och lokalpolisområdet, säger Ulf Andersson.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson och vårdcentralschef Hanna Hellberg har det första året på Idun vårdcentral i Storå handlat om problemlösning, nya arbetssätt och att bygga upp en verksamhet från grunden. Nu börjar rutinerna sätta sig och patienterna blir fler.
– Vi arbetar mycket med att lösa problem och hitta tydliga vägar. Det är tuffa utmaningar och det vi älskar att jobba med det. Det är vår hobby, säger Mia konradsson med ett leende.