Sent i lördags eftermiddag rånades OKQ8-butiken på Kristinavägen av två män i 25-årsåldern. I butiken arbetade Martin Berglund helt ensam vid tiden för rånet.
-De var inne i butiken två gånger tidigare på dagen innan de genomförde själva rånet. En gång frågade de efter en oljeplugg. Antagligen var det för mycket folk i rörelse utanför just då för att de skulle slå till, säger Martin.
Cirka en halvtimme efter att rånarna varit inne i butiken en andra gång slog de till.
-Den ene gick fram och bad om ett paket cigaretter. Han gav mig sedan en femtiolapp och när jag öppnade kassan kastade han sig på mig.
Martin reagerade på överfallet genom att göra motstånd. Efter att ha lyckats brotta omkull den ene övermannades han när rånarens kumpan gav sig in i slagsmålet.
-Den andre killen fick in ett slag med knytnäven i ansiktet på mig när jag höll nere rånaren som kastade sig på mig. Jag föll bakåt och slog i huvudet. Därefter började de båda slå och sparka på mig flera gånger. En av dem hotade mig med en skruvmejsel och bad mig öppna kassan, vilket jag gjorde, säger Martin.
Rånarna roffade sedan åt sig pengarna och sprang ut ur butiken.
Rånet pågick i uppskattningsvis fyra minuter. Trots tumultet som uppstod i den obehagliga situationen var Martin Berglund helt klar i tankarna och tryckte på larmknappen – utan att rånarna upptäckte det.
Precis när gärningsmännen försvann ut från butiken hade en vakt från Securitas kommit till platsen. Han var först att följa rånarna ut på riksväg 50, men tappade dessvärre spåret efter dem en bit på vägen. Enligt uppgift från polisen åkte rånarna väldigt fort i flyktbilen, en stulen svart BMW.
Rånarna på spåren
Polisen har lyckats säkra vissa spår efter tjuvarna. Bland annat fingeravtryck som de lämnat efter sig inne i butiken och i flyktbilen. Bilen hittades dikeskörd och övergiven i Lanna i Närke. Polisen ser idag ändå ganska ljust på läget.
-Vi har vissa spår efter dem, dock inget jag kan kommentera i detta skede. Vi får se hur det utvecklas under dagen och kvällen innan jag kan säga mer. Jag tror vi har ett bra spår efter dem, så mycket kan jag i alla fall säga, säger Anders Nohlgren vid närpolisen i Lindesberg.
Rånarnas signalement:
Rånare 1. Svensk man i 25-årsåldern. Cirka 175 cm lång.
Rånare 2. Man i 25-årsåldern med utländskt utseende. Cirka 175-180 cm lång.
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.