Sent i lördags eftermiddag rånades OKQ8-butiken på Kristinavägen av två män i 25-årsåldern. I butiken arbetade Martin Berglund helt ensam vid tiden för rånet.
-De var inne i butiken två gånger tidigare på dagen innan de genomförde själva rånet. En gång frågade de efter en oljeplugg. Antagligen var det för mycket folk i rörelse utanför just då för att de skulle slå till, säger Martin.
Cirka en halvtimme efter att rånarna varit inne i butiken en andra gång slog de till.
-Den ene gick fram och bad om ett paket cigaretter. Han gav mig sedan en femtiolapp och när jag öppnade kassan kastade han sig på mig.
Martin reagerade på överfallet genom att göra motstånd. Efter att ha lyckats brotta omkull den ene övermannades han när rånarens kumpan gav sig in i slagsmålet.
-Den andre killen fick in ett slag med knytnäven i ansiktet på mig när jag höll nere rånaren som kastade sig på mig. Jag föll bakåt och slog i huvudet. Därefter började de båda slå och sparka på mig flera gånger. En av dem hotade mig med en skruvmejsel och bad mig öppna kassan, vilket jag gjorde, säger Martin.
Rånarna roffade sedan åt sig pengarna och sprang ut ur butiken.
Rånet pågick i uppskattningsvis fyra minuter. Trots tumultet som uppstod i den obehagliga situationen var Martin Berglund helt klar i tankarna och tryckte på larmknappen – utan att rånarna upptäckte det.
Precis när gärningsmännen försvann ut från butiken hade en vakt från Securitas kommit till platsen. Han var först att följa rånarna ut på riksväg 50, men tappade dessvärre spåret efter dem en bit på vägen. Enligt uppgift från polisen åkte rånarna väldigt fort i flyktbilen, en stulen svart BMW.
Rånarna på spåren
Polisen har lyckats säkra vissa spår efter tjuvarna. Bland annat fingeravtryck som de lämnat efter sig inne i butiken och i flyktbilen. Bilen hittades dikeskörd och övergiven i Lanna i Närke. Polisen ser idag ändå ganska ljust på läget.
-Vi har vissa spår efter dem, dock inget jag kan kommentera i detta skede. Vi får se hur det utvecklas under dagen och kvällen innan jag kan säga mer. Jag tror vi har ett bra spår efter dem, så mycket kan jag i alla fall säga, säger Anders Nohlgren vid närpolisen i Lindesberg.
Rånarnas signalement:
Rånare 1. Svensk man i 25-årsåldern. Cirka 175 cm lång.
Rånare 2. Man i 25-årsåldern med utländskt utseende. Cirka 175-180 cm lång.
SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.