En kolossal lagerhall tar nu form intill den gamla ”Cavab-byggnaden” på industriområdet. Bakom projektet står Ragnarssons Bil & Maskin som satsar på ett rejält bygge för framtida ändamål.-Det är lika bra att bygga rejält när man ändå håller på, säger Göran Ragnarsson.
Det är inte bara handeln som går bra i Lindesberg, utan även tjänstesektorn i byggbranschen investerar för fullt, där Ragnarssons Bil & Maskin utmärker sig med råge. Den gigantiska byggnaden som nu tar form, kommer att ha en imponerande längd på 128 meter, en bredd på strax över 20 och en frihöjd invändigt på 6 meter.
-Fast jag vet inte riktigt vad vi ska ha bygget till, småskrattar Göran.
Vidare förklarar han att byggnaden kommer att vara helt öppen bortsett från en skiljevägg. Detta innebär att man kan nyttja den enorma hallen som såväl lager som maskinhall eller lastbilsgarage.
-Dess utformning gör att ändamålen kan vara många, så det kan bli lite av varje. Dessutom kommer hallen att vara isolerad eftersom vi hade fjärrvärmen framdragen här redan, förklarar Göran Ragnarsson.
Bygget planeras vara klart i mars 2009.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens analys av kommunen.