Ännu har inget officiellt beslut tagits i fallet Mejk, men efter måndagens arbetsutskott tyder allt på att butiken får en dispens på fem år för sin verksamhet. Tiden ska vara en utvärdering av att driva butiken på industriområdet. Förslaget ligger under behandling hos byggnadsnämnen efter att kommunstyrelsen lämnat över ärendet igår, tisdag. En av de som varit något tveksam till att etablera Mejk utanför centrum är nu den som gett förslaget på en dispensperiod – nämligen stadsarkitekt Måns Hallén.
Mats Lagerman, Lod, är både glad och missnöjd med förslaget. Ska Lindesberg utveckla en handelsmetropol, så ska man inte ha en massa lösa trådar som släpar efter anser han. –Jag tycker man bör se framåt och inte fega som man nu gör. Nu får vi en till verksamhet som går på dispens på industriområdet, jag tycker det är bättre att omedelbart legalisera handel utanför centrum för att undvika dessa lösa trådar man skapar, förklarar Mats.
-Ett klart positivt besked! Men jag törs ännu inte gå händelserna i förväg, det har ju faktiskt inte beviljats något tillstånd ännu, säger Johan Eriksson, delägare av Mejkbutiken. Ja, att attityderna ändrats i ärendet har kommit som ett mycket positivt besked för de unga företagarna på Kungsgatan. Tillsvidare kommer man dock ligga lågt och vänta på besked från byggnadsnämnden. Om allt går som planerat kommer flytten att påbörjas så snart som möjligt. På Mejk kan man idag inte ge något besked om när det skulle kunna bli premiär på industriområdet, men kanske redan till sommaren eller hösten.
-Allt hänger på hur det hela rullar på, förklarar Johan.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart – förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg på sociala medier kommenterar Örebropartiet det politiska läget och riktar kritik mot bland annat Moderaterna, som påstås vilja kroka arm med Socialdemokraterna. Ledamot Conny Ärlerud håller inte med om bilden som målas upp.
– Nej, vi har inte alls sagt att vi ska gå ihop med Socialdemokraterna i dagsläget, kommenterar Ärlerud.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.