På onsdagsförmiddagen drog ett mycket kraftigt regnväder förbi Lindesberg med omnejd. Stora mängder regn föll på kort tid, vilket orsakade vissa obehagliga överraskningar i centrum. Störtfloder bildades i sluttande vägbanor och trottoarer, dessutom fylldes källaren i en fastighet upp med nästan meterdjupt vatten.
Räddningstjänsten kallades till den aktuella adressen på Skolgatan och kunde snabbt konstatera att vattendjupet i källaren mätte hela 90 centimeter.
-Det blir ofta så här när det kommer mycket kraftigt regn och jag vill gärna passa på att upplysa fastighetsägare, villaägare, att tänka på riskerna om huset har ett källarplan, säger Zamo Kristensson.
Han rekommenderar att man använder en plastmatta att täcka över golvbrunnen med. Mattan skall slutas ordentligt tätt och tryckas emot brunnen med hjälp av tyngder och en kraftig stör, en tjockare planka eller liknande. Den ska vara precis så lång att den når upp till taket.
-Då kan inte vattnet komma upp den vägen i alla fall. Men har man även en toalett i samma plan bör man naturligtvis tänka på att vattnet kan komma den vägen också. Här gäller samma sak, se till att hålla riktigt tätt i avloppet, säger Zamo.
I anslutning till vårdcentralens parkering såg en LN-läsare ett fenomen vid en brunn som såg mycket misstänkt och hotfullt ut. Läsaren berättar via ett mail hur bilister stannade till och funderade om det ens gick att ta sig fram, för det såg ut som att brunnslocket var bortspolat och vattnet mer eller mindre forsade upp på vägen. På huvudbilden kan fenomenet ses strax intill den parkerade bilen.
*LindeNytt tackar signaturen ”Jag vill vara anonym” för bildmaterialet.
Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – det finns något för alla bland de kostnadsfria sommarlovsaktiviteter som väntar barn och unga i Lindesbergs kommun.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.
Just nu råder stor risk för skogsbränder i Lindesbergs kommun. Enligt SMHI kommer risken att vara som störst under morgondagen, då även vinden tilltar. Med anledning av detta kan det vara bra att vara extra försiktig när det gäller både majbrasor och så kallad kontrollerad eldning under de kommande dagarna. Anders Carlsson är kårchef på Nerikes Brandkår i Lindesberg och ger goda råd om vad man bör tänka på.
– Just nu är det mycket torrt fjolårsgräs och löv kvar. Det är som fnöske och brinner väldigt snabbt, så det är läge att vara extra vaksam, förklara Anders Carlsson.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha övningsverksamhet i områden inom Lindesbergs kommun. Mellan den 1 och 6 maj kommer området kring Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa att fyllas med cirka 900 soldater och ett 100-tal militära fordon.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.