Helgen 24-26 maj anordnar Hemvärnets Musikkår Guldsmedshyttan för fjärde året i rad Military Band Weekend. Ett ypperligt tillfälle för den som spelar blåsinstrument eller slagverk och vill prova på genren militärmusik.
Hösten 2015, under en av Musikkårens utvecklingsdagar, diskuterades bland annat kårens framtid. Hur kunde man på ett annorlunda och roligt sätt, sprida intresset för militärmusiken till främst ungdomar? Där och då föddes idén till ”Military Band Weekend” (MBW), som i år går av stapeln för fjärde året i ordningen.
– Innan den första MBW-helgen 2016 var det oerhört mycket förberedelser och styrelsen lade ner åtskilliga timmar för att skapa så goda förutsättningar till eventuella deltagare som möjligt, säger Simon Enström, trumpetare i musikkåren, i ett pressmeddelande.
Med tre genomförda MBW i bagaget går arbetet nu lättare och man har skaffat sig rutin, förklarar Simon.
– Ja, så är det. Vi får däremot inte luta oss tillbaka utan hela tiden utveckla och förbättra konceptet. Det gör vi bland annat med noggrann uppföljning av deltagarna efteråt, förklarar han.
Musikkåren hoppas nu att fler kårer ska våga satsa på liknande aktiviteter framöver.
– Det finns ett stort intresse bland ungdomar, det gäller bara att fånga upp dem på ett bra sätt. Genom MBW har vi fått många nya som skrivit hemvärnskontrakt med oss, så det gäller bara att ta vara på möjligheterna och våga satsa, avslutar Simon.
Konceptet MBW är som att likna en ”minilumpen”, med inriktning på musik. Deltagare och musikkår är iklädda fältuniform och man sover på logement. Helgen tillbringas på Försvarsmaktens övningsområde i Villingsberg där musikkåren ofta repeterar, så det är en militär disciplin som gäller.
Intresserad? Anmäl dig genom att följa anvisningarna på musikkårens hemsida.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att Socialdemokraterna står för…
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.
Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens analys av kommunen.
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
REPLIK: Struktur och tydlighet bör vi ha inom vården absolut. Men går att få utan intraphone.
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V kommer att stänga akutkirurgin på Lindesbergs lasarett. Socialdemokraterna, som leder styret, tänker inte byta riktning.