Helgen 24-26 maj anordnar Hemvärnets Musikkår Guldsmedshyttan för fjärde året i rad Military Band Weekend. Ett ypperligt tillfälle för den som spelar blåsinstrument eller slagverk och vill prova på genren militärmusik.
Hösten 2015, under en av Musikkårens utvecklingsdagar, diskuterades bland annat kårens framtid. Hur kunde man på ett annorlunda och roligt sätt, sprida intresset för militärmusiken till främst ungdomar? Där och då föddes idén till ”Military Band Weekend” (MBW), som i år går av stapeln för fjärde året i ordningen.
– Innan den första MBW-helgen 2016 var det oerhört mycket förberedelser och styrelsen lade ner åtskilliga timmar för att skapa så goda förutsättningar till eventuella deltagare som möjligt, säger Simon Enström, trumpetare i musikkåren, i ett pressmeddelande.
Med tre genomförda MBW i bagaget går arbetet nu lättare och man har skaffat sig rutin, förklarar Simon.
– Ja, så är det. Vi får däremot inte luta oss tillbaka utan hela tiden utveckla och förbättra konceptet. Det gör vi bland annat med noggrann uppföljning av deltagarna efteråt, förklarar han.
Musikkåren hoppas nu att fler kårer ska våga satsa på liknande aktiviteter framöver.
– Det finns ett stort intresse bland ungdomar, det gäller bara att fånga upp dem på ett bra sätt. Genom MBW har vi fått många nya som skrivit hemvärnskontrakt med oss, så det gäller bara att ta vara på möjligheterna och våga satsa, avslutar Simon.
Konceptet MBW är som att likna en ”minilumpen”, med inriktning på musik. Deltagare och musikkår är iklädda fältuniform och man sover på logement. Helgen tillbringas på Försvarsmaktens övningsområde i Villingsberg där musikkåren ofta repeterar, så det är en militär disciplin som gäller.
Intresserad? Anmäl dig genom att följa anvisningarna på musikkårens hemsida.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma Elin i början hoppades att det bara var en fas, visade det sig att intresset för rymden var alldeles för stort. I helgen går flytten till Kiruna, då han som en av totalt 30 elever kommit in på rymdgymnasiet.
– Jag tror inte riktigt det har sjunkit in, jag ska flytta 120 mil hemifrån! säger han.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras