Helgen 24-26 maj anordnar Hemvärnets Musikkår Guldsmedshyttan för fjärde året i rad Military Band Weekend. Ett ypperligt tillfälle för den som spelar blåsinstrument eller slagverk och vill prova på genren militärmusik.
Hösten 2015, under en av Musikkårens utvecklingsdagar, diskuterades bland annat kårens framtid. Hur kunde man på ett annorlunda och roligt sätt, sprida intresset för militärmusiken till främst ungdomar? Där och då föddes idén till ”Military Band Weekend” (MBW), som i år går av stapeln för fjärde året i ordningen.
– Innan den första MBW-helgen 2016 var det oerhört mycket förberedelser och styrelsen lade ner åtskilliga timmar för att skapa så goda förutsättningar till eventuella deltagare som möjligt, säger Simon Enström, trumpetare i musikkåren, i ett pressmeddelande.
Med tre genomförda MBW i bagaget går arbetet nu lättare och man har skaffat sig rutin, förklarar Simon.
– Ja, så är det. Vi får däremot inte luta oss tillbaka utan hela tiden utveckla och förbättra konceptet. Det gör vi bland annat med noggrann uppföljning av deltagarna efteråt, förklarar han.
Musikkåren hoppas nu att fler kårer ska våga satsa på liknande aktiviteter framöver.
– Det finns ett stort intresse bland ungdomar, det gäller bara att fånga upp dem på ett bra sätt. Genom MBW har vi fått många nya som skrivit hemvärnskontrakt med oss, så det gäller bara att ta vara på möjligheterna och våga satsa, avslutar Simon.
Konceptet MBW är som att likna en ”minilumpen”, med inriktning på musik. Deltagare och musikkår är iklädda fältuniform och man sover på logement. Helgen tillbringas på Försvarsmaktens övningsområde i Villingsberg där musikkåren ofta repeterar, så det är en militär disciplin som gäller.
Intresserad? Anmäl dig genom att följa anvisningarna på musikkårens hemsida.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.