Skadorna har inte blivit så omfattande som befarat, sedan ett vattenrör sprang läck på Kullgatan / Musikhuset i början av november. Detta positiva besked innebär att följande renovering blir mindre kostsam och tidsödande.
Vattenläckan inträffade på fastighetens övre plan och först befarades att vattnet sprutat ut i lokalerna under hela helgen. Nu har man dock gjort bedömningen att läckan inträffat först på söndagen, det vill säga samma dag som man gjorde upptäckten.
Enligt Skadeteknik innebär detta att torktiden blir kortare än väntat samt att de materiella skadorna inte blivit så stora som hade varit fallet om läckan inte hade upptäckts så tidigt.
Fastighetsägaren, Lindesbergsbostäder, har ännu inte fått besked om när man eventuellt kan ha återställt lokalerna. Enligt uppgift kommer man att behöva byta ut gipsskivor på väggarna samt måla om.
Lördagen den 20 augusti är det åter dags för kommunens bilentusiaster att besöka Linde Raceway, där den andra och sista tävlingen i Bergslagens Snabbaste ska avgöras. SHRA:s tävlingsgeneral Mikael ”Blomman” Blomberg avslöjar för LindeNytt att en kraftmätning inom familjen kommer att äga rum på rakan, då hans båda söner ställer upp – med varsin bil.
– Ena grabben vann förra gången, så nu håller vi på att fixa en till bil, så det blir slaget mellan Blombergsbröderna som ska slåss mot varandra, skrattar han.
Sent på torsdagseftermiddagen beordrades flera polispatruller till en adress i norra kommundelen. Enligt larmuppgift skall en person uttryckt allvarliga hot mot sig själv och andra.
– På grund av den allvarliga situationen skickades flertalet patruller ut på larmet. Den här personen hade sagt att han skulle skada sig själv och andra, berättar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
För nionde året i ordningen är omåttligt populära Linde Sports Camp i full gång, i och runt Lindesberg Arena. Sportlägret riktar sig till ungdomar som till hösten börjar årkurs 4 till 6, där deltagarna får chansen att testa på en rad olika sporter som de annars kanske inte hade upptäckt, samt knyta nya vänskapsband.
En man i 30-årsåldern misstänks för att under tisdagen ha hotat flera personer på en plats i centrala Lindesberg. Enligt initiala uppgifter skall mannen ha varit beväpnad med något slags tillhygge.
– Vi fick larm om att tre personer befinner sig på den här platsen, varav en av dem är väldigt påverkad och hotfull mot andra människor. Han hade ett tillhygge, utan att gå in på närmare detaljer, kommenterar Lars Hedelin vid polisen i region Bergslagen.
En bilist på riksväg 68 utanför Lindesberg, misstänks för att ha utsatt övriga i trafiken för farlig körning. Enligt polisuppgift skall föraren, en kvinna i 65-årsåldern, ha gjort en omkörning för att sedan svänga av från riksvägen.
– Det resulterade i att den bilist som blivit omkörd fick göra en kraftig inbromsning för att undvika en kollision, kommenterar Gabriel Henning, polisen i Bergslagen.
Vid 18-tiden på söndagen larmades polisen om ett pågående inbrott i Lindeskolan.
Det bjöds på mycket skratt, grillad korv, spel och ett plötsligt ösregn när SPF Seniorerna i Lindesberg träffades vid Äventyrsgolfen under onsdagen för att mjukstarta upp en ny spännande och fullspäckad säsong efter sommaruppehållet.
– Populärast just nu är nog Naturspanarna, tisdagspromenaderna och boule, men vi har ju också bowling, bridge och en resa till Andalusien att se fram emot, berättar Arne Andersson, Ordförande för SPF Seniorerna i Lindesberg.
Det var fina tävlingar när Fornaboda körde eftermiddagstrav under onsdagen. För 17:e året i rad skulle Fornaboda Grand Prix avgöras, medan den tidigare proffstränaren, Lennart Arvidsson, skulle hyllas. Fokuset hamnade däremot på Jimmi Ehlers, som ordnade med säsongens tredje hemmaseger.