Skallgången i Guldsmedshyttan kan eventuellt ha gett polisen nytt hopp att lösa fallet med försvunna Shima Hosaini. Någon kropp hittades inte idag, men man har gjort andra fynd som eventuellt kan ha med hennes försvinnande att göra.-Exakt vad vi har hittat kan jag inte berätta eftersom det är ett polisärende. Polisens tekniker kommer att kontrollera fynden nu, berättar Rolf Atterling, Missing People Sweden.
Ett 50-tal personer deltog i söndagens skallgång i Guldsmedshyttan i sökandet efter 28-åriga Shima Hosaini som varit försvunnen sedan i våras. Bland deltagarna fanns flera hundförare och dykare som har kontrollerat vattendrag och håligheter i marken. Många privatpersoner från närområdet deltog också i sökandet, vilket man tackade extra för då deras lokalkänndedom var till stor hjälp för organisationen.
Missing People uppgav vid 16:30-tiden att man har gjort ett tiotal fynd på land och i vatten som eventuellt kan kopplas till fallet med den försvunna kvinnan. Dessa fyndplatser har märkts ut och rapporterats till polisen.
-Jag kan inte berätta vad vi har hittat idag, det är dock fynd som vi bedömer är mycket intressanta. Det jag kan berätta är att det inte rör sig om kvarlevor, utan helt andra saker, säger Rolf Atterling.
Kommer ni att fortsätta sökandet?
-Det återstår att se. Vi måste avvakta och se om dagens fynd kan vara till polisens hjälp eller inte. Och sedan är det upp till styrelsen att fatta beslut om vi skall ut igen. Vi är i alla fall mycket nöjda med dagens sök, jag tycker det har gått jättebra och vi tackar alla som engagerade sig idag, säger Rolf Atterling.
Bakgrund: Shima Hosaini försvann i början av maj i år. Polisen misstänker att hennes make tagit hennes liv. Omständigheter i deras bostad tyder på att hon utsatts för ett brott. Maken är idag spårlöst försvunnen och utredningen har legat på is i flera månader.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.