Moderaterna på besök hos akutmottagningen i Lindesbergs lasarett. Foto: Moderaterna
Moderaterna på besök hos ”blåljusverksamheter”
I fredags fick så kallade ”blåljusverksamheter” i hela landet besök av moderata riksdagsledamöter. I Lindesberg blev det akuten vid Lindesbergs lasarett som stod på agendan för dagen.
– Att akutmottagning finns och fungerar i norra länsdelen är enormt viktigt för attraktivitet och säkerhet på orten, kommenterar moderaterna i ett pressmeddelande.
Den lokale partiledaren och oppositionsrådet Pär-Ove Lindqvist besökte akuten i Lindesberg i sällskap med Lotta Olsson, som är Riksdagsledamot för Örebro län. Lasarettets verksamhetschef Lena Göransson med stab gav besökarna en inblick i verksamheten.
Foto: Moderaterna
Akutmottagningen har ca 20000 besök per år och har de senaste åren lyckat minska sina väntetider radikalt. Idag får 90 % av alla patienter en medicinsk bedömning inom en timma från det man kommer in på mottagningen. ”Ett imponerande resultat”, anser Lotta och Pär-Ove. Detta visar tydlig vad engagemang och hög kompetens på en akutmottagning kan åstadkomma. Här finns senior kirurgspecialist med ett team omkring sig på plats, vilket ger snabba och proffsiga beslutsvägar. Detta är en organisation flera akutmottagningar borde studera och lära av.
Pär-Ove Lindqvist får inblick i blåljuspersonalens vardag. Foto: Moderaterna
Att akutmottagning finns och fungerar i norra länsdelen är enorm viktigt för attraktivitet och säkerhet på orten. Inte minst eftersom många arbetsplatser här också har moment med risk för arbetsplatsolyckor. Dessutom har antalet nyfödda i norra länsdelen ökat och varje år sker en del förlossningar här eftersom förlossningen går så fort att man inte hinner till BB i Örebro.
”Vi är både glada och stolta att vår akutverksamhet i Lindesberg är så välfungerande” säger Lotta Olsson och Pär-Ove Lindqvist. Dessutom kommer den sista delen av den renovering och tillbyggnad av Akutmottagningen som skett de sista åren snart att vara klar, något som ytterligare kommer att förbättra verksamheten.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Gänget som ska göra festen möjlig. Foto: Camilla Lagerman
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Många incidenter även i Lindesbergs kommun
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som fö...
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
LindeNytts partiutfrågning – Sista Minuten
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas ...