Att utveckla ett intresse till ett riktigt företag är få som tar sig för att prova på. Men Monica Haglund är ett levande exempel på att sådant förekommer. Från och med den första juni driver hon företaget Monicas Livshälsa och inriktar sig på att behandla människor som mår dåligt på grund av stress eller andra negativa faktorer.
I augusti i fjol flyttade Monica Haglund med 17-åriga dottern Linda från Strängnäs till Lindesbergs kommun och slog sig ner i Vedevåg. Redan innan flytten fanns intresset att hjälpa andra människor må bättre i vardagen. Och från att på hobbynivå utövat alternativa behandlingsmetoder såsom healing mot stress och liknande besvär, har hon nu startat sitt eget företag med denna inriktning.
Redan idag, inför starten, har Monica ett litet kundunderlag att utgå ifrån, men menar att det förstås kommer att krävas hårt arbete för att driva företaget framåt.
-Jag har ju ett ganska så bra utgångsläge, men det krävs ändå fler kunder om jag ska kunna hålla på med det här som ett företag, säger hon och ger sken av stark optimism inför utmaningen.
Med tanke på hur dåligt många mår idag är det kanske inte heller konstigt att förfrågan på alternativa behandlingar också blir vanligare, menar hon.
-Folk går bara omkring och ”är”, säger Monica, och folk tänker inte på hur dåligt de faktiskt mår eller varför de mår som de gör. Till slut går de in i den berömda väggen, något jag själv gjorde för cirka två och ett halvt år sedan.
Enligt Monica är det idag mycket vanligt att arbete och karriär går före den egna hälsan – och ibland även den egna familjen.
-Det är inte konstigt att de till slut drabbas av stressrelaterade åkommor när de inte lyssnar till kroppens egna varningssignaler. Det händer faktiskt att vissa går så långt i sitt arbete att de sätter sina egna barn i andra hand, hur sjukt det än må låta, säger Monica.
Fakta Monica Haglund
Ålder: 43 år
Bor: Vedevåg (sedan aug. 2004)
Född och uppväxt: Strängnäs
Utbildning/yrke: Grundskola. Jobbat som förskolelärare
Familj: 17-åriga dottern Linda
Tycker om: Skogspromenader, djur och natur
Tycker illa om: Avundsjuka
Monicas Livshälsas hemsida>>
Har Du startat eget företag och vill berätta om din verksamhet? Tipsa oss om det. Klicka här>>
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.