Att utveckla ett intresse till ett riktigt företag är få som tar sig för att prova på. Men Monica Haglund är ett levande exempel på att sådant förekommer. Från och med den första juni driver hon företaget Monicas Livshälsa och inriktar sig på att behandla människor som mår dåligt på grund av stress eller andra negativa faktorer.
I augusti i fjol flyttade Monica Haglund med 17-åriga dottern Linda från Strängnäs till Lindesbergs kommun och slog sig ner i Vedevåg. Redan innan flytten fanns intresset att hjälpa andra människor må bättre i vardagen. Och från att på hobbynivå utövat alternativa behandlingsmetoder såsom healing mot stress och liknande besvär, har hon nu startat sitt eget företag med denna inriktning.
Redan idag, inför starten, har Monica ett litet kundunderlag att utgå ifrån, men menar att det förstås kommer att krävas hårt arbete för att driva företaget framåt.
-Jag har ju ett ganska så bra utgångsläge, men det krävs ändå fler kunder om jag ska kunna hålla på med det här som ett företag, säger hon och ger sken av stark optimism inför utmaningen.
Med tanke på hur dåligt många mår idag är det kanske inte heller konstigt att förfrågan på alternativa behandlingar också blir vanligare, menar hon.
-Folk går bara omkring och ”är”, säger Monica, och folk tänker inte på hur dåligt de faktiskt mår eller varför de mår som de gör. Till slut går de in i den berömda väggen, något jag själv gjorde för cirka två och ett halvt år sedan.
Enligt Monica är det idag mycket vanligt att arbete och karriär går före den egna hälsan – och ibland även den egna familjen.
-Det är inte konstigt att de till slut drabbas av stressrelaterade åkommor när de inte lyssnar till kroppens egna varningssignaler. Det händer faktiskt att vissa går så långt i sitt arbete att de sätter sina egna barn i andra hand, hur sjukt det än må låta, säger Monica.
Fakta Monica Haglund
Ålder: 43 år
Bor: Vedevåg (sedan aug. 2004)
Född och uppväxt: Strängnäs
Utbildning/yrke: Grundskola. Jobbat som förskolelärare
Familj: 17-åriga dottern Linda
Tycker om: Skogspromenader, djur och natur
Tycker illa om: Avundsjuka
Monicas Livshälsas hemsida>>
Har Du startat eget företag och vill berätta om din verksamhet? Tipsa oss om det. Klicka här>>
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.