Att utveckla ett intresse till ett riktigt företag är få som tar sig för att prova på. Men Monica Haglund är ett levande exempel på att sådant förekommer. Från och med den första juni driver hon företaget Monicas Livshälsa och inriktar sig på att behandla människor som mår dåligt på grund av stress eller andra negativa faktorer.
I augusti i fjol flyttade Monica Haglund med 17-åriga dottern Linda från Strängnäs till Lindesbergs kommun och slog sig ner i Vedevåg. Redan innan flytten fanns intresset att hjälpa andra människor må bättre i vardagen. Och från att på hobbynivå utövat alternativa behandlingsmetoder såsom healing mot stress och liknande besvär, har hon nu startat sitt eget företag med denna inriktning.
Redan idag, inför starten, har Monica ett litet kundunderlag att utgå ifrån, men menar att det förstås kommer att krävas hårt arbete för att driva företaget framåt.
-Jag har ju ett ganska så bra utgångsläge, men det krävs ändå fler kunder om jag ska kunna hålla på med det här som ett företag, säger hon och ger sken av stark optimism inför utmaningen.
Med tanke på hur dåligt många mår idag är det kanske inte heller konstigt att förfrågan på alternativa behandlingar också blir vanligare, menar hon.
-Folk går bara omkring och ”är”, säger Monica, och folk tänker inte på hur dåligt de faktiskt mår eller varför de mår som de gör. Till slut går de in i den berömda väggen, något jag själv gjorde för cirka två och ett halvt år sedan.
Enligt Monica är det idag mycket vanligt att arbete och karriär går före den egna hälsan – och ibland även den egna familjen.
-Det är inte konstigt att de till slut drabbas av stressrelaterade åkommor när de inte lyssnar till kroppens egna varningssignaler. Det händer faktiskt att vissa går så långt i sitt arbete att de sätter sina egna barn i andra hand, hur sjukt det än må låta, säger Monica.
Fakta Monica Haglund
Ålder: 43 år
Bor: Vedevåg (sedan aug. 2004)
Född och uppväxt: Strängnäs
Utbildning/yrke: Grundskola. Jobbat som förskolelärare
Familj: 17-åriga dottern Linda
Tycker om: Skogspromenader, djur och natur
Tycker illa om: Avundsjuka
Monicas Livshälsas hemsida>>
Har Du startat eget företag och vill berätta om din verksamhet? Tipsa oss om det. Klicka här>>
Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt det glada och festliga. Fredagens student var inte bara sista dagen med gänget för studenterna, det var även gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista framträdande i sin högt uppskattade yrkesroll, då han nu går i pension.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag den senaste tiden har lagt märke till att fler och fler individer av just denna fågelart äntligen har anlänt till ett somrigt Sverige.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Nu ska gångtunnelhusen vid Lindesbergs Resecentrum få nytt liv. I mitten av veckan påbörjas en omfattande byggnadsvårdsrenovering som ska återställa de snart 100 år gamla byggnaderna till ett skick som ligger så nära originalutförandet från 1928 som möjligt.
– De här husen är kulturmärkta, så arbetet behöver utföras enligt särskilda riktlinjer, förklarar Håkan Erlandsson, broförvaltare på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.