Att utveckla ett intresse till ett riktigt företag är få som tar sig för att prova på. Men Monica Haglund är ett levande exempel på att sådant förekommer. Från och med den första juni driver hon företaget Monicas Livshälsa och inriktar sig på att behandla människor som mår dåligt på grund av stress eller andra negativa faktorer.
I augusti i fjol flyttade Monica Haglund med 17-åriga dottern Linda från Strängnäs till Lindesbergs kommun och slog sig ner i Vedevåg. Redan innan flytten fanns intresset att hjälpa andra människor må bättre i vardagen. Och från att på hobbynivå utövat alternativa behandlingsmetoder såsom healing mot stress och liknande besvär, har hon nu startat sitt eget företag med denna inriktning.
Redan idag, inför starten, har Monica ett litet kundunderlag att utgå ifrån, men menar att det förstås kommer att krävas hårt arbete för att driva företaget framåt.
-Jag har ju ett ganska så bra utgångsläge, men det krävs ändå fler kunder om jag ska kunna hålla på med det här som ett företag, säger hon och ger sken av stark optimism inför utmaningen.
Med tanke på hur dåligt många mår idag är det kanske inte heller konstigt att förfrågan på alternativa behandlingar också blir vanligare, menar hon.
-Folk går bara omkring och ”är”, säger Monica, och folk tänker inte på hur dåligt de faktiskt mår eller varför de mår som de gör. Till slut går de in i den berömda väggen, något jag själv gjorde för cirka två och ett halvt år sedan.
Enligt Monica är det idag mycket vanligt att arbete och karriär går före den egna hälsan – och ibland även den egna familjen.
-Det är inte konstigt att de till slut drabbas av stressrelaterade åkommor när de inte lyssnar till kroppens egna varningssignaler. Det händer faktiskt att vissa går så långt i sitt arbete att de sätter sina egna barn i andra hand, hur sjukt det än må låta, säger Monica.
Fakta Monica Haglund
Ålder: 43 år
Bor: Vedevåg (sedan aug. 2004)
Född och uppväxt: Strängnäs
Utbildning/yrke: Grundskola. Jobbat som förskolelärare
Familj: 17-åriga dottern Linda
Tycker om: Skogspromenader, djur och natur
Tycker illa om: Avundsjuka
Monicas Livshälsas hemsida>>
Har Du startat eget företag och vill berätta om din verksamhet? Tipsa oss om det. Klicka här>>
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.