Att utveckla ett intresse till ett riktigt företag är få som tar sig för att prova på. Men Monica Haglund är ett levande exempel på att sådant förekommer. Från och med den första juni driver hon företaget Monicas Livshälsa och inriktar sig på att behandla människor som mår dåligt på grund av stress eller andra negativa faktorer.
I augusti i fjol flyttade Monica Haglund med 17-åriga dottern Linda från Strängnäs till Lindesbergs kommun och slog sig ner i Vedevåg. Redan innan flytten fanns intresset att hjälpa andra människor må bättre i vardagen. Och från att på hobbynivå utövat alternativa behandlingsmetoder såsom healing mot stress och liknande besvär, har hon nu startat sitt eget företag med denna inriktning.
Redan idag, inför starten, har Monica ett litet kundunderlag att utgå ifrån, men menar att det förstås kommer att krävas hårt arbete för att driva företaget framåt.
-Jag har ju ett ganska så bra utgångsläge, men det krävs ändå fler kunder om jag ska kunna hålla på med det här som ett företag, säger hon och ger sken av stark optimism inför utmaningen.
Med tanke på hur dåligt många mår idag är det kanske inte heller konstigt att förfrågan på alternativa behandlingar också blir vanligare, menar hon.
-Folk går bara omkring och ”är”, säger Monica, och folk tänker inte på hur dåligt de faktiskt mår eller varför de mår som de gör. Till slut går de in i den berömda väggen, något jag själv gjorde för cirka två och ett halvt år sedan.
Enligt Monica är det idag mycket vanligt att arbete och karriär går före den egna hälsan – och ibland även den egna familjen.
-Det är inte konstigt att de till slut drabbas av stressrelaterade åkommor när de inte lyssnar till kroppens egna varningssignaler. Det händer faktiskt att vissa går så långt i sitt arbete att de sätter sina egna barn i andra hand, hur sjukt det än må låta, säger Monica.
Fakta Monica Haglund
Ålder: 43 år
Bor: Vedevåg (sedan aug. 2004)
Född och uppväxt: Strängnäs
Utbildning/yrke: Grundskola. Jobbat som förskolelärare
Familj: 17-åriga dottern Linda
Tycker om: Skogspromenader, djur och natur
Tycker illa om: Avundsjuka
Monicas Livshälsas hemsida>>
Har Du startat eget företag och vill berätta om din verksamhet? Tipsa oss om det. Klicka här>>
En villabrand utbröt sent på fredagseftermiddagen i området Granlidenplan i Guldsmedshyttan.
– En man i 70-årsåldern är avförd med ambulans för kontroll, jag har inga uppgifter som säger att han skall vara allvarligt skadad, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under sina 10 år som gymnasiechef på Lindeskolan, har Staffan Hörnberg minst sagt gjort ett stort avtryck hos eleverna. Det numera ikoniska uttrycket ”Lindeskolan äger” myntade han, vilket nu är en självklarhet hos alla på skolan. Att Hörnberg nu gör sin sista termin är en stor förlust för skolan, menar representanter från elevkåren.
– Den personen som har haft störst inflytande för den här familjära känslan är ju Staffan, han är ändå högst uppsatt men tar sig alltid tid för eleverna, säger Daniel Flodstrom, elevkårens ordförande.
Efter 14 år som kulturarbetare i Lindesbergs kommun lämnar den välkända kulturprofilen Sara Sporre sin tjänst för nya utmaningar som kulturutvecklare i hemstaden Nora. Under åren har hon varit en drivande kultursekreterare och hållit i mängder av kulturprojekt i kommunen, såsom Vinterspår, nationaldagsfirandet och mycket mer.
– Det känns lite sorgligt, lite overkligt men också spännande att få göra något nytt – att få möta nya människor och en ny plats, säger Sara Sporre.
Under måndagens sammanträde i kommunstyrelsen lade Moderaterna fram ett förslag om att minska den politiska organisationen i kommunfullmäktige från 45 ledamöter och 29 ersättare till 41 ledamöter och 27 ersättare. Förslaget fick dock inte gehör från något annat parti.
– Kostnaden är inte det primära, det handlar om några tusenlappar, men signalvärdet att vi också utvecklar och anpassar den politiska organisationen enligt den övriga förändringen och utvecklingen vi ser i kommunen och Sverige, förklarar Tomas Klockars
Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet för att inleda det nya året med ett närmare samarbete. Genom grupparbeten, diskussioner, Mentimeterfrågor och SWOT-analys kunde man tillsammans bland annat kartlägga vilka frågor som anses vara viktigast för kommunens utveckling samt vilka styrkor och svagheter man ser kopplade till kommunens framtid i relation till näringslivet. Nu redovisar Lindesbergs kommun dokumentationen från dagarna.
Sedan det beslutades att avfallsanläggningen i Södra Måle skulle avslutas och sluttäckas har Lindesbergs kommun försökt hitta en ny, mer stadsnära, plats för den återvinningscentral som ska ersätta den gamla. Flera platser har undersökts och pekats ut som förslag, men den mest lämpliga anser man nu vara belägen mellan R50 och R68. Imorgon, tisdag ska kommunstyrelsen fatta beslut om planbesked för att kunna upprätta en ny detaljplan för området.
Under den gångna veckan har Lindesbergs kommun fått kännedom om att obehöriga personer utger sig för att vara personal från hemtjänsten, detta skriver man på sin hemsida.
– Fråga alltid efter legitimation om du känner dig det minsta osäker, skriver man.
Pengar avsedda för barn och ungdomars aktiviteter, går nu istället till onödiga utgifter som en direkt konsekvens av de inbrott som drabbat föreningen Fellingsbro Frövi IK den senaste tiden.
– Det är inte vi vuxna som drabbas, utan det är barnen eftersom pengarna nu måste gå till reparationer istället för till verksamheten, berättar Esther de Haan, som är starkt engagerad i föreningen.